Czym są automatyczne wózki transportowe?

Automatyczne wózki transportowe, nazywane też z angielskiego (Automated Guided Vehicle) wózkami AGV to  autonomiczne pojazdy, które dzięki temu, że zostały wyposażone w odpowiednie czujniki mogą samodzielnie, czyli bez udziału operatora, poruszać się po halach produkcyjnych czy magazynach.

Jakie są zastosowania wózków AGV?

Typowe zastosowania mobilnych wózków transportowych obejmują przede wszystkim transport komponentów na linie montażowe czy produkcyjne a następnie odbieranie z nich gotowych produktów. Wynika to z faktu, że wózki takie mogą pozostawić i odebrać materiał całkowicie samodzielnie, bez interwencji operatora, co pozwala mu całkowicie skupić się na procesie produkcji.

Rodzaje automatycznych wózków transportowych

Nie istnieje żadna oficjalna klasyfikacja zgodnie z którą można podzielić automatyczne wózki transportowe. Samych kryteriów podziału może być wiele. Jednym z nich jest to w jaki sposób wózki sprzęgają się z ładunkiem. Klasyfikacja ta wyróżnia wózki z zaczepem na szpilkę oraz wózki z urządzeniem podnoszącym.

Pierwszy rodzaj wózków opiera się na specjalnych zaczepach (może być jeden lub dwa), która umożliwiają połączenie ładunku z wózkiem. W przypadku wykorzystania tego typu wózka konieczna jest dodatkowa platforma z kołami (najlepiej skrętnymi). Platforma to musi być dopasowana do kształtu oraz rozmiaru wózka AGV. Rolą platformy jest podtrzymywanie ładunku, podczas gdy wózek przenosi napęd i przemieszcza cały układ. W przypadku wózków wyposażonych w platformę podnoszącą dodatkowa platforma jest zbędna, a ciężar ładunku jest przenoszony przez sam wózek.

automatyczne wózki transportowe

Jakie są najpopularniejsze metody nawigowania wózkami AGV?

Automatyczne wózki transportowe zazwyczaj wykorzystują do nawigowania systemy oparte na taśmie magnetycznej lub metodach optycznych. Sposoby takie wydają się nieco staroświeckie, nadal jednak są stosunkowo popularne ponieważ uchodzą za niezawodne oraz najzwyczajniej w świecie tanie. 

Wśród producentów wózków AGV coraz popularniejsze stają się systemy nawigacji nie wymagające żadnej skomplikowanej infrastruktury, jak LiDAR lub SLAM. Takie rozwiązania umożliwiają programowanie wózków do przejazdów bo bardzo skomplikowanych trasach. Z całą pewnością są to rozwiązania przyszłościowe, które wejdą za niedługo do powszechnego zastosowania, na chwilę obecną są jednam bardziej zawodne niż klasyczne metody nawigacji. Problemem jest również to, że na obecnym poziomie zaawansowania wymagają one do pracy mało dynamicznego otoczenia, co eliminuje je z części zastosowań.

Jakie rodzaje baterii najlepiej stosować w wózkach AGV?

Nie ma jednej odpowiedzi na to pytanie. Rodzaj stosowanego akumulatora zależy tak naprawdę od tego jak zastanie zaprojektowany cały system transportowy, włączając w to strategię ładowania. Za najpopularniejsze, ale nie jedyne rozwiązanie, uchodzą baterie typu GEL (bez emisyjne i nie wymagające konserwacji). Standardowo tego typu baterie mają napięcie 24 V i przy pojemności 100 Ah mogą pracować do 16 godzin bez konieczności wymiany czy ponownego ładowania.

W transportowych wózkach mobilnych rzadko natomiast stosuje się baterie jonowe. Wynika to z faktu, że wózki zazwyczaj są stosunkowo małe i wymagają niewielkich rozmiarowo baterii. Na rynku dostępne są małe baterie jonowe, jednak ich jakość pozostawia sporo do życzenia i musi zostać znacznie poprawiona zanim staną się one powszechne w wózkach AGV.

Źródło: http://puls-medycyna.com.pl/

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here