Stanowiska montażowe – Projektowanie ergonomicznych stanowisk montażowych

0
2590

Ergonomia na stanowisku montażowym jest niezwykle istotna. Nieprawidłowo zaprojektowane stanowiska montażowe mogą przekładać się na mniejszą wydajność pracownika, niższy komfort pracy czy większe ryzyko popełnienia przez niego błędu. W najgorszym przypadku prowadzić to może nawet do wypadku lub rozwoju chorób zawodowych i w rezultacie do dłuższej lub krótszej absencji pracownika.

Aby prawidłowo zaprojektować stanowiska montażowe trzeba odpowiedzieć w sposób szczegółowy na co najmniej kilkanaście pytań, czasem pozornie zupełnie nie związanych z tematem ergonomii. Przyjrzyjmy się jakie czynniki należy rozważyć przede wszystkim.

Obsada stanowiska montażowego

Projektując stanowisko montażowe należy wziąć pod uwagę czy praca na nim będzie się odbywać w systemie jedno czy wielozmianowym, ile osób będzie pracować na stanowisku podczas zmiany oraz czy podczas pracy będą one stać czy siedzieć? Odpowiedzi na te pytania pozwolą określić czy dane stanowisko montażowe powinno być wyposażone w stoły o stałej czy regulowanej wysokości oraz dobrać rodzaj tejże. Najszybsza, ale niestety najdroższa, jest regulacja elektryczna. Inne dostępne opcje to regulacja za pomocą korby lub śruby. Jeśli konieczność regulacji wysokości zachodzi często, regulacja elektryczna jest niezbędna, znacznie bowiem skróci ona czas przygotowania stołu do pracy.

Stanowiska montażowe

Charakter wykonywanej pracy

Czynnik ten ma znaczący wpływ na nośność zamontowanego na stanowisku stołu, która musi być dostosowana do masy kładzionych na nim produktów. Na rynku dostępne są stoły o nośności nawet dwóch ton. Charakter wykonywanych na stole operacji będzie miał również wpływ na rodzaj zamontowanego na nim blatu. Inny blat będzie odpowiedni w przypadku pracy z brudnymi, zaoliwionymi komponentami, inny gdy w grę wchodzą czynniki chemiczne, jeszcze inny jeśli komponenty są mokre lub coś z nich wycieka. W zależności od potrzeb blaty mogą być wykonane ze sklejki lakierowanej, sklejki pokrytej gumą, PCV, blachą kwasoodporną lub ocynkowaną, płyty MDF, płyty wiórowej laminowanej, granitu, drewna etc. 

Rozmieszczenie i dostępność narzędzi

W zależności od tego jakie narzędzia będą potrzebne do wykonania poszczególnych zadań oraz jak często będą one potrzebne stanowiska montażowe wyposażyć można w specjalne tablice perforowane, na których za pomocą zawieszek umieszczać można dowolne narzędzia, w położeniach komfortowych i ergonomicznych dla pracownika. Na tablicach takich wieszać można również dodatkowe półki, listwy z pojemnikami czy z przyłączami. Aby zwiększyć funkcjonalność stołu montażowego można wyposażyć go w dodatkowe szafki i półki pod blatem. Szafki i półki zawierać mogą organizery na narzędzia etc.

Inne czynniki

Bardzo ważną kwestią podczas projektowania stanowiska montażowego jest prawidłowe dobranie rozmieszczenia, natężenia oraz rodzaju oświetlenia. W grę wchodzi tutaj zarówno kolor światła, jak i kwestia czy będzie ono rozproszone cz zlokalizowane. Może również istnieć potrzeba doświetlania specyficznych miejsc. Jeśli praca na stanowisku trwa powyżej 4 godzina na zmianę istotnym jest aby wyposażyć stanowiska w odpowiednie krzesła warsztatowe, o ile oczywiście charakter pracy pozwala na siedzenie w trakcie jej trwania. Krzesła takie powinny mieć obowiązkowo regulowaną wysokość siedzenia.

Projektując stanowiska montażowe należy również wziąć pod uwagę aspekty dodatkowe i specjalne potrzeby, np. konieczność zamontowania szaf narzędziowych, regałów półkowych czy dostępność wózków warsztatowych.

Źródło: http://psl.mazowsze.pl/

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here