Badania diagnostyczne podstawową zdrowego ciała

Nie zapominamy o corocznym przeglądzie samochodu, o sprawdzeniu poziomu powietrza w oponach rowerowych na początku sezonu czy o zmianie na obuwie zimowe, gdy jest śnieg. Do tych systematycznie powtarzanych, co rok czynności powinny dojść badania diagnostyczne. Nie jest prawdą, że jedynie osoby starsze lub chore powinny się badać. Również młode i zdrowe. Wiele chorób zanim da o sobie znać w oczywisty sposób (np. poprzez ból czy widoczne zmiany w naszym organizmie) ukrywa się w naszym ciele i sami nie jesteśmy w stanie ich dostrzec. Dlatego badania diagnostyczne powinien cyklicznie wykonywać każdy – niezależnie od wieku czy stanu zdrowia.

Jakie badania diagnostyczne zrobić?

Pierwsze, co przychodzi do głowy, gdy myślimy o systematycznym sprawdzaniu stanu naszego zdrowia jest badanie krwi. Ma na celu sprawdzenie ogólnego stanu organizmu, wykluczeniu stanów zapalnych czy podwyższonych poziomów różnych markerów oraz niedoboru lub zbyt wysokiego stanu niektórych witamin czy minerałów. Wykonywane często, gdy udajemy się do lekarza z określonym problemem, daje ogólny obraz kondycji naszego organizmu.

Kolejne popularne badanie to wszelkiego rodzaju USG. Stosowane, gdy mamy problem z określonym obszarem naszego ciała: nieustępliwy ból brzucha, nerek czy zła praca tarczycy. Poprzedzone jest zazwyczaj konsultacjami z lekarzem oraz badaniem krwi. Bardziej dokładnym od USG jest rezonans magnetyczny. Używany jest, gdy potrzebujemy zajrzeć bardziej w głąb organizmu bezinwazyjnie i bezpiecznie dla pacjenta. Stosowany do wykrywania między innymi: chorób układu nerwowego, pokarmowego, stanów zapalnych, chorób serca, nerek czy wad kręgosłupa. Jest też podstawowym narzędziem przy wykrywaniu guzów mózgu.  

Wiele słyszymy o mammografii. Podstawowe narzędzie w profilaktyce oraz wykrywaniu raka piersi. Sporo kampanii społecznych namawia kobiety do tego badania, i słusznie, ponieważ badanie to pozwala na wykrycie zmian nowotworowych nawet, gdy prawdopodobieństwo ich wyleczenia wynosi 100%. Zalecane jest wykonywanie mammografii kobietom powyżej 35 roku życia, z genetycznym obciążeniem zachorowań na ten rodzaj nowotworu lub gdy kobieta zauważy jakiekolwiek niepokojące zmiany w piersi.

badanie

Do pozostałych podstawowych narzędzi kontroli stanu zdrowia należą: spirometria (badanie analiza płuc), RTG (rentgen), EKG/Holter oraz echo serca (monitorowanie kondycji serca).

Lepiej zapobiegać niż leczyć

Jak ważne w życiu człowieka powinny być badania diagnostyczne pokazują świadectwa osób, które uratowały swoje zdrowie i nierzadko życie właśnie dzięki wczesnemu wykryciu zagrożenia. Dlatego coroczne, a nawet częstsze badania diagnostyczne są podstawową składową zdrowego ciała.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here