Nauka przedmiotów ścisłych - jak to ogarnąć?

Wielu z nas miało lub nadal ma problemy z nauką przedmiotów ścisłych. Ich jednoczesną wadą i zaletą jest ścisła hierarchiczność, co oznacza że nie jesteśmy w stanie zrozumieć trudniejszych zagadnień, jeżeli mamy problem z podstawami. Jak jednak to wszystko spamiętać? W jaki sposób powinniśmy uczyć się matematyki, chemii czy fizyki? Co robić, jeżeli nie mamy pojęcia, dlaczego coś wyszło tak, a nie inaczej?

  1. Nie ucz się na pamięć, a ze zrozumieniem
  2. Rób dużo zadań i co jakiś czas je powtarzaj
  3. Jeżeli szukasz pomocy, znajdź dobre miejsce

Nie ucz się na pamięć, a ze zrozumieniem

Przedmioty ścisłe mają to do siebie, że na dłuższą metę nie da się ich wykuć na pamięć, podobnie jak robimy to z datami na historii czy bohaterami książek omawianych na zajęciach z polskiego. Aby naprawdę nauczyć się zagadnień matematycznych, chemicznych czy fizycznych musimy przede wszystkim zrozumieć mechanizmy, jakie nimi rządzą – to właśnie z tego powodu, jeżeli ktoś ma braki w podstawowej wiedzy, później musi nadrabiać je z dużo większą trudnością, gdy pojawia się nowy, bardziej skomplikowany materiał. Z tego powodu przedmiotów ścisłych nie należy zostawiać na ostatnią chwilę, a pracować nad nimi systematycznie, po trochu.

Rób dużo zadań i co jakiś czas je powtarzaj

Nie bez powodu mówi się, że praktyka czyni mistrza. Szczególnie matematyka jest taką dziedziną, którą trzeba co jakiś czas odświeżać i doskonalić, ponieważ w innym wypadku zapominamy o rzeczach, których już się nauczyliśmy. Jeżeli wykonamy dość dużo zadań, będzie nam również łatwiej zrozumieć mechanizmy i zależności pomiędzy poszczególnymi działami, dzięki czemu kolejne etapy z danego przedmiotu zaliczymy już bez większych problemów.

Jeżeli szukasz pomocy, znajdź dobre miejsce

Kto pyta nie błądzi, więc jeżeli mamy problem z jakimś zagadnieniem, warto szukać wiedzy u innych. Można to robić w formie korepetycji, wśród znajomych z klasy czy grupy lub przez internet, na stronach poświęconych problemom i zagadnieniom związanym z wybranym przedmiotem. Jeżeli poszukujesz pewnego źródła wiedzy z zakresu przedmiotów ścisłych, takich jak matematyka, chemia, fizyka czy biologia, odwiedź www.trudne.pl i w prosty sposób znajdź odpowiedź na swoje pytanie.

Przedmioty ścisłe są na swój sposób piękne, jednak wymagają od nas dyscypliny i konkretnego sposobu uczenia się. Jeżeli nie mamy pewności, czy dobrze radzimy sobie z jakimś tematem, zawsze warto poszukać odpowiedzi w internecie czy wśród naszych znajomych, którzy lepiej „ogarniają” wybrany temat. Dzięki temu nie tylko szybciej się uczymy, ale także lepiej zapamiętujemy potrzebne informacje.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here