Triki, które przyspieszą działanie systemu operacyjnego komputera

Czasem komputer przestaje płynnie działać, choć nie został uszkodzony. Winę może ponosić system operacyjny, wirusy, a także programy i ich pozostałości. Warto co jakiś czas przeglądać zawartość laptopa, by poprawić jego wydajność.

Najlepiej zacząć od instalacji programu antywirusowego i czyszczącego dysk. W sieci bez trudu można znaleźć rankingi i wybrać takie, które mają najlepsze oceny. Trzeba pamiętać o regularnym pobieraniu aktualizacji i częstym uruchamianiu tych programów. Część ma ustawione automatyczne skanowanie raz na kilka dni, a inne trzeba uruchamiać osobiście.

Program czyszczący dysk usuwa pozostałości po programach czy ciasteczka zapamiętane przez przeglądarkę, co odciąża system operacyjny Windows i usprawnia działanie komputera. W takich programach zwykle można ręcznie ustawić pomijanie usuwania niektórych przydatnych elementów, jak np. zapamiętane hasła. Dobrym pomysłem jest też regularne opróżnianie kosza, by nie gromadziły się w nim gigabajty danych.

Nie wszystkie programy się przydają

Nie wszystkie programy się przydają

Obciążenie systemu operacyjnego może też wynikać z ilości włączonych programów. Często niepotrzebne dodatki są pobierane przy okazji ściągania oprogramowania. Później spowalniają komputer. W menadżerze zadań warto sprawdzić, jakie programy są włączone. Przy okazji można się dowiedzieć, które z nich zużywają najwięcej pamięci i to wśród nich szukać winowajców spowolnienia działania systemu operacyjnego Windows czy innego. Następnie można zamknąć lub odinstalować te, które niepotrzebnie działają w tle. Niektóre włączają się automatycznie wraz z uruchomieniem sprzętu, choć przydają się bardzo rzadko.

Czasem komputer działa sprawnie, ale szwankuje przeglądarka. Duża ilość wyskakujących okienek czy dodatków mogą sprawić, że przeglądanie internetu będzie trudne. Dlatego warto dobrze przyjrzeć się wtyczkom i rozszerzeniom, które były ostatnio instalowane. Zdarza się, że są one pobierane przy okazji ściągania innych programów i przeszkadzają w użytkowaniu komputera. Jeśli przeglądarka nie działa sprawnie, ale nie udaje się namierzyć winowajcy, można też odinstalować ją i zainstalować ponownie. To też dobry moment na zmianę tej szczególnie podatnej na wirusy i szkodliwe oprogramowanie na taką z dobrymi ocenami użytkowników.

Która wersja systemu operacyjnego Windows

Która wersja systemu operacyjnego Windows?

Uważa się, że darmowy Linux jest mniej awaryjny od rozbudowanego i podatnego na ataki wirusów systemu operacyjnego Windows. Jednak jest też nieco trudniejszy w obsłudze i wymaga samodzielnej instalacji, więc sprawdzi się raczej dla osób, które dobrze znają się na informatyce. Większości użytkowników pozostaje więc system Windows, który obecnie występuje w trzech wersjach: 7, 8 i 10. Przeczytaj, który z nich ma najlepsze opinie i jaki system operacyjny Windows wybrać. Przeciążenia systemu najczęściej pojawiają się w „siódemce”, bo to najstarszy system, z największą ilością błędów i ograniczoną ilością aktualizacji.

Wersja ósma to z kolei kafelkowy interfejs, który wielu użytkownikom przeszkadzał i mógł utrudniać pracę. Tych wad nie ma w systemie operacyjnym Windows 10, dlatego warto zamienić na niego starszą wersję, jeśli pojawiają się z nią problemy.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here