Zanzibar

Gdy w Polsce jest zbyt zimno, a południe Europy wydaje się mało egzotyczne, warto zastanowić się nad spędzeniem czasu w innych, pięknych i często nieodkrytych do końca miejscach. Afrykańskie kraje coraz częściej nastawiają się na europejskich turystów, jednocześnie ceny pobytu nie są jeszcze zbyt wygórowane. Na Oceanie Indyjskim jest wiele pięknych wysepek z urokliwymi krajobrazami. Należą do nich wysepki archipelagu Zanzibar, które zachwycają tyglem kulturowym, luksusowymi hotelami i pięknymi plażami. Wybór takiego miejsca sprzyja niczym niezmąconemu wypoczynkowi i poznawaniu odmiennych społeczeństw.

Zanzibar – historia i garść informacji

Zanzibar to wyspa w archipelagu o tej samej nazwie, będącego autonomicznym obszarem należącym do Tanzanii. Największym miastem na wyspie jest Zanzibar – pełniący funkcję stolicy. Historycznie pierwszymi osadnikami byli Afrykańczycy. Aktualnie mieszkańcami są zarówno osoby pochodzenia afrykańskiego, jak i arabskiego, hinduskiego oraz europejskiego. Ze względu na intensywny rozwój turystyki z większością mieszkańców, zwłaszcza w ośrodkach rekreacyjnych można porozumieć się w języku angielskim. Ciekawostką na temat kraju jest to, że stosuje on nieoficjalny czas lokalny – początek dnia określony został jako godzina 6.00, czyli względem czasu obowiązującego międzynarodowo jest on przesunięty właśnie o sześć godzin. Przed stabilizacją sytuacji politycznej i rozwojem turystyki mieszkańcy głównie uprawiali palmy kokosowe oraz goździki i inne przyprawy, które były eksportowane. Na wysokim poziomie stało także rybołówstwo.

Białe piaski i bajkowe krajobrazy

Niewątpliwie największym atutem wyspy jest jej bezsporne piękno. Plaże z palmami kokosowymi wyrastającymi wprost z białego nieskazitelnego piasku to przyciągająca turystów perspektywa. Najlepiej wyjechać, przynajmniej pierwszy raz, na Zanzibar z biurem podróży. Gwarantuje to możliwość zobaczenia wszystkich unikalnych miejsc na tej uroczej wyspie. Kto raz poczuł miękkość tamtejszych, białych, koralowych piasków nie będzie chciał opuszczać tego miejsca. W połączeniu z nieskazitelnym turkusowym Oceanem Indyjskim i zielenią palm rosnących na plażach tworzy to niesamowitą atmosferę i syci oczy pięknem krajobrazów. Niezwykle ciekawym przeżyciem jak odpływ morski. Cykl przypływów i odpływów oceanu jest bardzo regularny, a w czasie odpływów można praktycznie suchą nogą przejść po dnie oceanu i zobaczyć skrawki rafy koralowej.

Plażowanie,  sporty wodne i doskonała kuchnia

Ze względu na stałą temperaturę wody, która jest przyjemnie ciepła, jest to raj dla wszystkich amatorów sportów wodnych. Niedaleko od brzegu znajdują się zadbane rafy koralowe, nadające się zarówno dla profesjonalistów, jak i dopiero rozpoczynających przygodę z podwodnym pływaniem. Stały wiatr z kolei jest doskonałą okazją do kitesurfingu, jak i windsurfingu. Niezwykłym doświadczeniem obdarza plaża Paje Zanzibar. To szeroka biała połać piasku, gdzieniegdzie poprzecinana palmami. W czasie odpływu można zaobserwować łódki, które stoją kilkanaście metrów od wody i opierają się na bokach. Także inne plaże Zanzibaru są piękne, jednak ta wyróżnia się kameralnymi pubami i restauracyjkami z lokalnymi specjałami. A to z kolei raj dla podniebienia. Kuchnia Zanzibaru opiera się na przyprawach – uprawianych na wyspie goździkach, kolendrze, mleku kokosowym i na owocach morza. Warte skosztowania są: zupa z ośmiornic, czy szaszłyki z rekina lub miecznika.

Kamienne Miasto – co zwiedzić na Zanzibarze?

Zwiedzanie wyspy warto rozpocząć w tak zwanym Kamiennym Mieście. To stara część miasta, wywodząca się z kultury arabsko-afrykańskiej. Dużo łatwiejsze jest zwiedzanie wyspy Zanzibar z biurem podróży – mieszkańcy mimo, że życzliwi nie zmienią trudności komunikacyjnych. Stone Town jest wpisane na międzynarodową listę UNESCO, a warte zwiedzenia są: dawny targ niewolników, pałac Sułtana, stara apteka i wiele innych, tylko w tej tajemniczej części stolicy kraju. Przewodnik zatrudniony przez biuro podróży wskaże nie tylko te najpopularniejsze miejsca, ale też te, które nie są opisywane w przewodnikach dla turystów. Poza zabytkami wyspa kusi także rezerwatami przyrody czy morskim safari w tradycyjnych łodziach zwanych dhow, w czasie których spotkać można delfiny i inne zwierzęta morskie oraz obserwować piękne laguny.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here