Jak prawidłowo zamontować okna?

0
1681

Idzie zima, czyli okres wzmożonych wydatków mieszkaniowych. Jednym z większych kosztów stałych podczas zimy, jest koszt ogrzewania nieruchomości. Już dzisiaj stanowi potężny odsetek całości naszych wydatków. Nie mamy żadnej wątpliwości, że ten koszt będzie się tylko powiększał. Coraz większe ceny paliw, w tym gazu, a także większe podatki związane z ekologią, będą sprawiały wzrost cen tegoż surowca.

Co można z tym zrobić? Jest przynajmniej kilka rozwiązań by co miesiąc zostawało więcej środków w naszej kieszeni. Jednym z rozwiązań jest skierowanie swojej uwagi na zielone źródła energii. Jeśli mieszkamy w domu, mamy więcej pola do popisu. Nie dziwi to wcale, ogrzanie domu jest droższe, ponadto nie zawsze możemy liczyć na ogrzewanie miejskie, co często ma miejsce w mieszkaniach.

Na etapie projektowania domu można pomyśleć o kominku z płaszczem wodnym. Palenie w nim ogrzeje nam mieszkanie, ale również podgrzeje wodę, która potem używamy do mycia, a także którą puszczamy do kaloryferów. Nie pozwólmy temu ciepłu po prostu uciec, zaprzęgnijmy je do pracy.

Jeśli mowa o uciekaniu, bardzo dużo energii marnuje się przez nieszczelną stolarkę okienną. Ciepły montaż okien i okna prawidłowo zamontowane są jednym z warunków, które musimy spełnić. Wydajemy setki, jeśli nie tysiące złotych miesięcznie na ogrzewanie pomieszczenia, a ciepło ucieka nam w szparach okiennych. Prawidłowy i szczelny montaż okien, to coś o czym musimy pamiętać już przy budowie naszego domostwa. Musimy zadbać o to, by zakupić odpowiednią stolarkę okienną, a także by zainstalowała ją doświadczona ekipa, która wie co robi.

Jeśli jesteś zainteresowany inicjatywą, która dba o utrzymanie standardów prawidłowego wykonania montażu okien, zajrzyj na https://prawidlowymontaz.pl/.

Nie odpuszczajmy takim ekipom uchybień. Nie gódźmy się na bylejakość. Najlepiej już podczas podpisywania umowy zawrzeć w niej elementy chroniące nas przed złym montażem elementów. Jeśli podwykonawca zawiedzie nas, miejmy możliwość finansowego ukarania go za to. Dzięki temu dbamy o własne dobro, ale także kształtujemy otaczającą nas rzeczywistość. Taka ekipa drugi raz dobrze zastanowi się zanim odda fuszerkę.

O okna musisz także dbać. Powinno się je cyklicznie serwisować. Koszt specjalisty, który zadba o naszą stolarkę nie jest wysoki. Szczególnie jeśli zestawimy go z kosztem potencjalnie utraconych środków, co niewątpliwie spowoduje nieszczelna stolarka. Serwisowane okna cieszą się dłuższą żywotnością. Jeśli sam budowałeś swój dom, znasz koszt wstawienia okien i drzwi w mieszkaniu. Pomysł, że za kilka lat będziesz musiał to zrobić ponownie. Już lepiej raz w roku zapłacić specjaliście, który oddali ten proces o wiele lat, a my będziemy mogli spokojnie dbać o pozostałe czynniki.

Innym rozwiązaniem są panele fotowoltaiczne na dachu. Co prawda w Polsce mają one niższą sprawność niż w krajach ciągle nasłonecznionych, jednak wciąż bywają ekonomicznie zasadnym wydatkiem. Oczywiście trzeba to przedyskutować z niezależnym fachowcem. Policzy on nam czy zakup i eksploatacja tego urządzenia będzie dla nas korzystna. Oczywiście nie pytajmy o to sprzedawcy takich paneli. Nie wyobrażam sobie by próbował nas odwieźć od zakupu u niego. Na tym zarabia na chleb, gdyby to od niego zależało, montowałby panele w jaskiniach.

Ciekawym faktem, choć niekoniecznie znanym jest kwestia wentylacji. Pomieszczenia dobrze przewietrzone lepiej się nagrzewa. Przynajmniej raz dziennie, nawet w zimie, przewietrz dobrze mieszkanie lub dom. Nie zostawiaj uchylonego okna przez cały dzień, otwórz je na kilka minut. Nie tylko łatwiej będzie Ci dbać o utrzymanie ciepłoty w domu, ale zadbasz także o swoje zdrowie. Gdy w mieszkaniu jest ciągle za ciepło i za wilgotno, tworzysz środowisko dla rozwoju grzybów i bakterii. To co zaoszczędzisz na ogrzewaniu, oddasz potem w aptece i u lekarza. Pamiętaj, że zbyt wysoka temperatura nie jest także wskazana. Badania pokazują, że spanie w niższych niż na co dzień temperaturach może nieść zbawienne skutki dla zdrowia.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here