Montaż okien

Budowa i wykańczanie domu, a także gruntowne remonty, wiążą się między innymi z tematem wstawienia lub wymiany okien w całym budynku. Jest to zlecenie dość kosztowne, czasochłonne i mające bardzo duży wpływ na komfort zamieszkiwania w takim budynku. Jak więc prawidłowo zlecić montaż okien?

Prawidłowy montaż okien może zostać wykonany tylko przez wykwalifikowaną ekipę montażową, najlepiej tę wysłaną przez dystrybutora okien konkretnej marki. Dlaczego to takie ważne? Ponieważ zamontowanie ich tylko z pozoru wydaje się być błahostką. Wybór właściwego rozmiaru okna to niejedyna rzecz, z jaką trzeba się zmierzyć na tym etapie. Należy dokładnie przygotować mury okienne do wstawienia ościeżnic, a następnie równo umieścić je we wnęce. Szpary pomiędzy ościeżnicą a murem powinny zostać odpowiednio uszczelnione. Robiąc to bez wprawy, można ustawić okno krzywo lub zapewnić mu niewłaściwą szczelność.

Zasadniczo stosuje się kilka rodzajów montażu okien. Już na etapie zlecania produkcji profili okiennych, będzie istniała konieczność wyboru właściwej metody. Przy czym nie wolno też zapominać o tym, że do każdej z nich potrzebna jest znajomość tematu – dlatego należy zatrudnić do montażu fachowców. Gdy już zamówimy profile, należy zadbać o montaż okien – jak zrobić to dobrze? Najlepiej oczywiście postawić na specjalistów. Można też podjąć się samodzielnie wstawiania okien, jednak warto mieć przynajmniej minimum orientacji w temacie, by nie okazało się w trakcie pracy, że jest to zadanie, które nas przerasta.

Szczelny montaż okien jest absolutną podstawą. Musimy dokładnie przemyśleć wszystkie czynności, które należy wykonać, zarówno przygotowawcze, jak i samo wstawianie okna i uszczelnianie go. Czemu ma to służyć? Wszelkie nieszczelności powstałe podczas wstawiania okien mogą przyczynić się do niewłaściwej cyrkulacji powietrza. Okno musi zostać wstawione tak, aby nie przepuszczało powietrza, ale jednocześnie nie powodowało podniesionego poziomu wilgotności wewnątrz budynku. W tym celu okno po zamocowaniu należy właściwie wyregulować. Odpowiednia cyrkulacja powietrza, czyli wypuszczanie dwutlenku węgla i wpuszczanie świeżego, pełnego tlenu powietrza do środka, to podstawa utrzymania właściwego mikroklimatu w budynku. Ściany lubią warunki suche i ciepłe. Nie przepadają za wilgocią, która narusza ich strukturę, oraz zimnem lub gwałtownymi zmianami temperatur. Wtedy pokrywają się pleśnią i stają się wilgotne. Takie ściany nie sprzyjają oddychaniu zdrowym, czystym powietrzem, i mogą stać się przyczyną wielu poważnych chorób na tle oddechowym.

Montaż okien z użyciem folii okiennych jest sposobem montażu zasługującym na uznanie, ponieważ wzmacnia szczelność całego systemu i zapobiega dostawaniu się do środka wilgoci i zimnego powietrza. Zasadniczo wszystkie systemy montażu okien mają na celu zapobieganie przenikaniu zbyt dużej ilości zimnego powietrza zimą – po to, by minimalizować konieczność ogrzewania domu piecem, i zapobiegać uciekaniu powietrza ogrzanego na zewnątrz. Jednocześnie w budynku musi zostać zachowana odpowiednia cyrkulacja powietrza, której zadaniem jest delikatne, całodobowe „wietrzenie” domu, by zapobiegać osadzaniu się wilgoci i pleśniowych osadów.

Bardzo istotną częścią utrzymania prawidłowej termoregulacji w domu, jest prawidłowy montaż okien. Najlepiej więc nie podejmować się tego zadania samodzielnie. Choć pozornie, gdy zamontujemy okno w ciepły letni dzień, może nam się wydawać, że zrobiliśmy to dobrze, prawdziwy sprawdzian jakości montażu przyjdzie w jesienne, wietrzne i wilgotne dni, a później w silne mrozy. Zatem, aby mieć pewność, że okno zamontowane w lipcu będzie spełniało swoją funkcję w grudniu i będzie zapewniało odpowiednie ciepło i cyrkulację powietrza, trzeba to zlecić fachowcom. Dobrym wyborem jest kupno okien u renomowanego producenta, oraz zlecenie montażu firmie, u której okna zostały zakupione. Jej fachowcy doskonale znają różne systemy montażowe i dobrze znają parametry swoich okien, dlatego tak świetnie potrafią zamontować je porządnie i szybko.

Więcej o montażu okien przeczytasz z artykułu http://oknotest.pl/montaz-okien

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here