Kultura za darmo – przewodnik po najciekawszych bezpłatnych warszawskich atrakcjach

Stolica jest znakomitym miejscem dla miłośników sztuki, których kieszenie nie są zbyt zasobne. Żeby zaczerpnąć nieco wiedzy i atrakcji z obszaru kultury wysokiej, trzeba jedynie zwrócić uwagę na kilka istotnych kwestii. Wizyta w muzeum całkowicie za darmo? Czy to możliwe? Jak najbardziej, trzeba tylko wcześniej dowiedzieć się, w jaki dzień dana placówka udostępnia swoje zbiory bezpłatnie, tzn. kiedy można zwiedzić ekspozycje stałe za darmo.

Łazienki Królewskie – za darmo

Jan Piotr Norblin, Paul Rubens, Dominik Merlini oraz Marcello Bacciarelli to tylko nieliczni wśród zasobnego grona artystów, których twórczość można podziwiać w Łazienkach Królewskich. Łazienki są miejscem, które można zwiedzać za darmo – z zewnątrz przez siedem dni w tygodniu. Spacery po ogrodach oraz podziwianie wspaniałej architektury to niezwykłe przeżycie szczególnie dla wielbicieli klasycystycznego nurtu w sztuce. W czwartki można bezpłatnie zwiedzić wnętrze Starej Oranżerii i pałacu Na Wodzie. Warto też zapoznać się z bogatym łazienkowskim repertuarem wykładów, warsztatów i koncertów, które często są darmowe.

Muzea za darmo – każdy dzień w muzeum

Osoby, które chcą urządzić sobie wycieczkę po warszawskich muzeach i nie zapłacić za tę przyjemność ani grosza, muszą jedynie wybrać się do konkretnej placówki w odpowiedni dzień. Poniżej znajduje się spis miejsc z podziałem na dni, w których ich zwiedzanie jest za darmo.

Poniedziałek: Muzeum Kolejnictwa, Muzeum Plakatu.

Wtorek: Muzeum Karykatury, Muzeum Narodowe w Warszawie.

Środa: Zamek Królewski.

Sobota: Muzeum Fryderyka Chopina, Muzeum Niepodległości, Muzeum Ziemi.

W Warszawie są również miejsca, do których wstęp jest zawsze darmowy: Muzeum Rzeźby Xawerego Dunikowskiego, Korczakianum, Muzeum Geologiczne, Muzeum Sztuki Nowoczesnej oraz Muzeum Azji i Pacyfiku.

Jak zwiedzanie, to najlepiej we czwartek

Darmowe muzea w Warszawie w postaci bezpłatnych czwartków to praktykowana od dawna tradycja, dzięki której właśnie tego dnia tygodnia można zwiedzić najwięcej miejsc za darmo. Wśród takich przybytków znajdują się: Łazienki Królewskie (a dokładniej pałac Na Wyspie oraz Stara Oranżeria), Zamek Królewski, Muzeum Łowiectwa i Jeździectwa, Muzeum Pałacu Króla Jana III w Wilanowie, Centrum Sztuki Nowoczesnej na Zamku Ujazdowskim, Narodowa Galeria Sztuki – Zachęta, Muzeum Więzienia Pawiak, Muzeum Historii Żydów Polskich Polin, Fotoplastikon, Muzeum Etnograficzne, Muzeum Warszawskiej Pragi, Muzeum Wojska Polskiego.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here