Praca pasująca do charakteru – czy jest realnym wyznacznikiem przyszłego zawodu?

Czy warto wykonywać pracę marzeń, która pasuje do naszej osobowości? Czym są predyspozycje zawodowe? Czy należy się nimi kierować podczas wyboru ścieżki kariery? Na czym polega test predyspozycji zawodowych?

Firmy rekrutują swoich pracowników w oparciu o przekonanie, że pewne cechy charakteru predestynują lub nie do zajmowania określonych stanowisk. Najczęściej korzystano z testu MBTI (Wskaźnik Osobowości Myersa-Briggsa), według którego istnieje 16 typów osobowości idealnych do wykonywania konkretnych prac. Obecnie częściej korzysta się z podziału Johna L. Hollanda, który wyróżnił 6 typów osobowości zawodowych. Dzięki temu można w łatwy i szybki sposób sprawdzić jakie zawody najbardziej odpowiadają konkretnym cechom charakteru. Pod uwagę bierze się nie tylko cechy charakteru, ale także ulubione zajęcia, umiejętności, zainteresowania oraz środowisko pracy. Oczywiście bardzo rzadko jest tak, że dana osoba ma tylko jeden typ osobowości, zazwyczaj jest to połączenie dwóch typów.

Praca marzeń

Praca, którą się kocha to marzenie wielu osób. No bo kto nie wolałby robić, to co naprawdę lubi niż chodzić do pracy, która jest mordęgą. Zazwyczaj jednak jest tak, że niewiele osób może powiedzieć, że kocha swoją pracę i że to, co robi zawodowo jest jego pasją. Dlatego przed podjęciem studiów czy innego rodzaju kształcenia warto pomyśleć o tym, co chce się robić w życiu. Należy zastanowić się nad tym jakie ma się predyspozycje zawodowe oraz rozwiązać darmowy test predyspozycji zawodowych czy nawet skorzystać z profesjonalnego doradztwa zawodowego. Wtedy jest większa szansa na to, że w przyszłości będzie robiło się coś, co sprawia satysfakcję.

Predyspozycje zawodowe

Są to wrodzone skłonności do wykonywania konkretnego zawodu, na które składają się: zainteresowania, osobowość i uzdolnienia. Wyróżnia się 6 typów osobowości i 6 typów środowiska pracy. Pracownik tym lepiej sprawdzi się na danym stanowisku, im bardziej jego typ osobowości jest dopasowany do środowiska pracy. Wśród tych typów rozróżnia się: realistyczny, artystyczny, badawczy, społeczny, przedsiębiorczy i konwencjonalny. By sprawdzić, jakim typem się jest, można rozwiązać test predyspozycji zawodowych dostępny online.

Testy predyspozycji zawodowych

Test ma formę quizu składającego się z kilkunastu pytań zamkniętych. Pytania te dotyczą charakteru, upodobań, sposobu rozwiązywania problemów, organizacji pracy itp. Oczywiście test jest dość elastyczny i nie wskazuje konkretnego zawodu, ale jego wynikiem jest dokładna analiza osobowości pod kątem zawodowym, czyli oczekiwań oraz możliwości. Pozwala na poznanie swoich mocnych stron i uzyskanie inspiracji zawodowych. Na wiele pytań odpowiedzi mają charakter wymuszony – nawet jeśli żadna z odpowiedzi nie wydaje się słuszna, należy wybrać tę, która jest najbliższa.

By poznać swój typ osobowości i swoje predyspozycje zawodowe już nie trzeba korzystać z doradztwa zawodowego, choć oczywiście można i jest to bardzo dobry pomysł. Wystarczy skorzystać z wielu dostępnych online darmowych testów predyspozycji zawodowych. Taki test możesz zrobić na stronie https://www.kierunekrozwoju.pl/.

Artykuł sponsorowany.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here