Bardzo rzadko zdarza się, że już od dzieciństwa wie się dokładnie, kim pragnie się zostać w przyszłości. Zazwyczaj taka niepewność trwa przez kilka lat, kiedy to w końcu nadchodzi ważny moment wyboru szkoły z nauczaniem już pod konkretnym kątem danego zawodu. Jaki zawód będzie zatem najodpowiedniejszy? Który wybrać, by czuć się w nim dobrze i swobodnie, a zarazem szczęśliwie?

Jaki zawód wybrać?

Najważniejsze własne potrzeby

Na samym początku należy dogłębnie się zastanowić, jakim człowiekiem właściwie się jest. Nie każdy lubi pracować pod presją, czy w dużej grupie ludzi. Nie wszyscy pragną również pracy, w której można wykazać się inwencją twórczą i kreatywnością. Są na świecie osoby, którym wystarczy podstawowy zakres obowiązków wykonywany każdego dnia i to w zupełności zaspokaja ich potrzeby. Odpowiednie pragnienia osobiste tworzą pewien pogląd na to, w jakim charakterze pracy dana osoba będzie się spełniać.

Mocne i słabe strony

Trzeba zatem dokładnie przemyśleć, jakie mocne i słabe strony budują charakter danej osoby. Jeżeli nie jest się dobrym w przedmiotach ścisłych, wybieranie zawodu właśnie w tym kierunku może okazać się bardzo nietrafnym pomysłem. Bez względu jednak na wszystko obraną już drogą powinno się podążać, by osiągnąć wskazany sobie już wcześniej cel. W związku z tym przerywanie studiów nie wchodzi w grę, mimo obaw o niskie stopnie z danego przedmiotu.

Informacje na temat zawodów

By ułatwić sobie wybór pracy, warto zrobić także listę ze wszystkimi ciekawymi zawodami. Następnie należy przejrzeć wszystkie dostępne materiały, gazety, cz strony internetowe, w których znajduje się wiedza na temat tychże zawodów oraz zebrać je w postaci charakterystycznych cech. Warto również wypisać obowiązki osób na danym stanowisku oraz możliwości rozwoju na konkretnej ścieżce kariery.

Test własnych preferencji zawodowych

Dobrym sposobem na sprawdzenie swoich osobistych predyspozycji do danego zawodu jest wykonanie testu preferencji zawodowych. Warto zrobić kilka różnych, by ryzyko błędu i pomyłki było jak najniższe. W niektórych testach można sprawdzić własną osobowość, w innych również osobiste umiejętności.

Realna praca na danym stanowisku

Ważnym elementem wyboru zawodu jest także zweryfikowanie zebranych informacji przez skonfrontowanie ich z rzeczywistością. Warto wybrać pięć najciekawszych zawodów, a następnie znaleźć osoby, które mają z nimi styczność i mogą opowiedzieć trochę na ich temat. Jeżeli zaistnieje także możliwość towarzyszenia tymże osobom podczas wykonywanych przez nich zajęć, będzie można sprawdzić, jak ta praca wygląda w rzeczywistości i czy spełnia nasze osobiste oczekiwania. Dzięki temu już na etapie wyboru studiów nie popełni się błędu, który jest wynikiem źle podjętych i nie do końca przemyślanych decyzji wielu studentów.

Czas na wybór

Stawianie samego siebie pod presją wyboru na pewno nie przysłuży się podjęciu racjonalnej i przemyślanej decyzji. Jest to ważna kwestia, która wymaga czasu. Trzeba przejść przez ten proces spokojnie, bez zbędnych nerwów. By sobie to ułatwić, można również brać udział w dodatkowych zajęciach np. szkolnych, podczas których być może wyłoni się to, które wskaże nam jasną ścieżkę nauki oraz dalszej kariery.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here