Kiedy nadchodzi jesień borykamy się z dużą ilością liści, które spadają z drzew oraz krzewów w naszym ogrodzie. Sprzątanie ich tradycyjnymi metodami bywa niezwykle uciążliwe, dlatego bardzo przydatnym urządzeniem może okazać się odkurzacz ogrodowy, który pozwoli nam zassać liście do specjalnego worka, dzięki czemu pozbędziemy się ich w mgnieniu oka.

Czy warto kupować odkurzacz ogrodowy?

Jest to doskonałe urządzenie, które pozwoli na to, by w szybkim tempie zapanował ład i porządek w naszym ogrodzie. Nie tyczy się to wyłącznie liści, ale także ściętej trawy, kasztanów, żołędzi, szyszek, czy piachu ze ścieżek lub tarasów.

Taki odkurzacz okazuje się zbawieniem szczególnie przy dużych powierzchniach – sprzątanie sporych rozmiarów ogrodu tradycyjnymi metodami może zająć nam nawet cały dzień. Co więcej jest to niesamowicie obciążające dla naszego zdrowia – schylanie się przez cały czas i praca na kolanach może poważnie nam zaszkodzić.

Urządzenie to zadba również o czystość wszystkich ścieżek i zakamarków, do których ciężko dostać się zwykłą miotłą, uzyskamy w ten sposób utrzymać czystość w każdym kącie naszej działki. Dodatkowo wiele odkurzaczy ogrodowych posiada również możliwość rozdrabniania odpadków przed dostaniem się ich do worka, zajmą dzięki temu o wiele mniej miejsca i możemy przeznaczyć je do kompostowania.

Na co zwrócić uwagę przy zakupie?

Jeśli chcemy cieszyć się z pełni możliwości, jakie może dać nam odkurzacz ogrodowy, czyli szybkie i łatwe prace ogrodowe, a także niskie koszty eksploatacji musimy jak najwięcej dowiedzieć się o tych sprzętach, by w sklepie dokonać właściwego wyboru.
Główne parametry, na które należy zwrócić uwagę to:

  • Moc odkurzacza – musimy dopasować ją odpowiednio do wielkości naszego ogrodu, im moc urządzenia jest większa tym szybciej odkurzacz zasysa, a co za tym idzie – szybciej sprząta. Dlatego jeśli mamy do czynienia z niewielką działką nie warto inwestować w supermocne urządzenia, z kolei przy dużych ogrodach mogą one okazać się niezbędne.
  • Odkurzacz spalinowy czy elektryczny? Większą mocą charakteryzują się zazwyczaj urządzenia spalinowe, więc warto wybrać je w momencie, gdy mamy do sprzątania sporo przestrzeni. Na mniejsze wystarczy nam solidne urządzenie elektryczne. Przy tym rodzaju musimy jednak zwrócić uwagę na to, by urządzenie posiadało przeciążeniowy wyłącznik termiczny – jego brak może oznaczać konieczność przerywania pracy co jakiś czas, ponieważ w innym wypadku może dojść do spalenia lub przegrzania się silnika.
  • Waga sprzętu – zazwyczaj waży on od 4 do 6 kilogramów, posiada także pas, który przewiesza się przez ramię dzięki czemu korzystanie z urządzenia staje się o wiele wygodniejsze. Odkurzaczem sterujemy trzymając go w dłoniach, zadbajmy więc o to by nie był zbyt ciężki i nie powodował dużego dyskomfortu, w ten sposób mniej się zmęczymy. Jeśli wybrane przez nas urządzenie więcej waży zwróćmy uwagę na to, by było przystosowane do noszenia na plecach.

Najważniejsze funkcje i elementy odkurzacza

Zwróćmy uwagę na wielkość worka na odpadki, z reguły jest to od 25 do 70 litrów, pamiętajmy – im większy worek tym rzadziej musimy przerywać pracę, by go opróżnić. Możemy jednak spojrzeć na to z drugiej strony  – większy worek oznacza większy ciężar do noszenia, dlatego dostosujmy jego wielkość do naszych możliwości fizycznych. Najlepsza pojemność to około 50 litrów – możemy dosyć długo pracować bez przerwy nie obciążając zbytnio swojego ciała.

Funkcja rozdrabniacza do liści również jest niezwykle przydatna, dlatego warto zdecydować się na odkurzacz, który ją posiada. Możemy zmniejszyć ilość miejsca zajmowanego przez odpady nawet dziesięciokrotnie. Najczęściej elementy rozdrabniające wykonane są z tworzywa sztucznego lub stali hartowanej, uważajmy jednak by przez przypadek nie wciągnąć kamieni, które łatwo mogą uszkodzić noże rozdrabniacza.

Kolejnym ważnym elementem jest możliwość przełączenia na dmuchawę. Odkurzacz pomaga zassać nam odpadki do worka, natomiast dmuchawa umieszcza je wszystkie w jednym, wybranym przez nas miejscu. Taka dmuchawa zastępuje nam tradycyjną miotłę, tyle że ma o wiele większą siłę. Możemy też nabyć urządzenie, które jest wyłącznie dmuchawą ogrodową.

Dobrze, jeśli nasze urządzenie posiada bezpieczny włącznik oraz wyłącznik. Większość odkurzaczy ma sporą moc ssącą, nie możemy ich więc zostawiać włączonych bez nadzoru. W takim przypadku sprawdza się włącznik, który musimy cały czas dociskać, by urządzenie pracowało. W ten sposób możemy je szybko wyłączyć oraz włączyć, nie istnieje również ryzyko pozostawienia odkurzacza włączonego.

Ceny odkurzaczy ogrodowych

Podstawowe urządzenie kupimy już za około 150 złotych, jednak jeśli chcemy zdecydować się na solidne urządzenie wykonane z trwałych materiałów, oraz posiadające wszystkie niezbędne funkcje, musimy liczyć się z wydatkiem rzędu około 500 złotych. Zanim zaczniemy z niego korzystać warto przeczytać dokładnie instrukcję obsługi i postępować zgodnie z zaleceniami, by przez wiele lat cieszyć się dokładną i solidną pracą.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here