Kryształy solne nie tylko pięknie się prezentują, ale są również efektem pewnego prostego doświadczenia, które każdy może samodzielnie przeprowadzić w swoim domowym zaciszu. Wystarczy niewielka wiedza oraz kilka praktycznych wskazówek, by już w niedługim czasie cieszyć się pięknymi solnymi kryształami. Przeprowadzając to doświadczenie zdobywa się wiedzę na temat krystalizacji, jak i rozpuszczania różnych substancji, co z kolei przekłada się na tak zwane procesy odwracalne. Charakteryzują się one tym, iż dzięki odparowaniu wody z nasyconego roztworu wytrącają się już wspomniane kryształy. Im ten proces zachodzi wolniej, tym piękniejsze okazy można uzyskać.

Jak wyhodować kryształy soli?

Co jest potrzebne do przeprowadzenia krystalizacji?

Aby przeprowadzić proces krystalizacji, konieczne jest przygotowanie kilku niezbędnych akcesoriów. Jednym z nich jest z 1/4 szklanki soli. Kolejny to pół szklanki wody, a także słoik, w którym będzie przeprowadzane doświadczenie. Do całego eksperymentu z pewnością będzie konieczne przygotowanie również dosyć dużego słoika, jak i ołówka, czy niewielkiego patyczka. Przyda się również włochaty kawałek nitki, czy włóczki, który posłuży jako podstawa do wytrącających się kryształów.

Jak wykonać doświadczenie z kryształami?

Aby całe doświadczenie powiodło się w stu procentach, na samym początku należy zagotować przygotowaną już wcześniej wodę. Kolejno dodaje się do niej sól i miesza aż do momentu jej całkowitego rozpuszczenia. Roztwór nasycony w tym przypadku oznacza więc wodę o optymalnym stężeniu solnym. Jeżeli na dnie naszego słoika wciąż będzie znajdowała się sól, będzie to świadczyło o maksymalny nasyceniu roztworu tą substancją.

Jak już wcześniej wspomniano, roztwór należy umieścić w słoiku do 3/4 jego całkowitej wysokości. Następnie trzeba będzie przywiązać jeden koniec sznurka na środku patyczka. Nitka powinna zostać mieć długość wysokości słoika. Kolejnym krokiem jest umieszczenie patyczka na wierzchnim brzegu słoika i wrzucenie przywiązanego do niego sznurka wprost do wykonanego roztworu solnego. Koniec nitki musi dotykać dna.

Teraz pozostaje już tylko czekać. Słoik należy przenieść na parapet lub półkę w miejscu zacienionym i osłoniętym od promieni słonecznych. Proces krystalizacji będzie przebiegał wolniej, jednak zapewni nam to najlepsze efekty w postaci dużych i pięknych kryształów. W momencie kiedy woda zacznie odparowywać, sól zacznie gromadzić się na nitce oraz patyczku. Już 7 dni po rozpoczęciu eksperymentu będzie można zaobserwować wyraźne kryształy. Efekt będzie jeszcze bardziej okazały, kiedy woda odparuje całkowicie.

Jak kontynuować eksperyment?

W momencie, kiedy woda całkowicie odparuje, efekty mogą być na tyle zaskakujące, iż właściciela powstałych kryształów najdzie ochota na kontynuowanie ich rozrostu. Oczywiście jest to całkowicie możliwe. By tego dokonać, wystarczy przygotować nowy roztwór według wyżej podanych proporcji. Następnie należy obwiązać już powstały kryształ nylonową nitką i ponownie zanurzyć go w roztworze solnym. Dzięki temu kryształ będzie nadal zwiększał swoją objętość. Trzeba jednak pamiętać o tym, by w razie konieczności przygotować większy słoik. Wtedy już nic nie będzie ograniczało przeprowadzanego doświadczenia.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here