Nauka angielskiego nie sprowadza się wyłącznie do słówek, czy gramatyki. By brzmieć jak najbardziej „po angielsku”, ważna jest także nauka odpowiedniego akcentu. Akcent brytyjski jest niezwykle charakterystyczny, to jednak sprawia, że nauczenie się go wcale nie przychodzi z łatwością. Można jednak zastosować kilka metod i praktycznych wskazówek, dzięki którym przynajmniej odrobinę uda się nam przybliżyć do rodzimej wymowy Brytyjczyków.

Jak nauczyć się brytyjskiego akcentu?

Nauka przez słuchanie i naśladowanie

Jednym ze sposobów nauki brytyjskiego akcentu jest chociażby skorzystanie z audycji radiowych, czy telewizyjnych. Jednym z najlepszych programów do nauki jest BBC News, na którym wciąż rozbrzmiewają wiadomości. Należy maksymalnie skupić się na sposobie wymawiania słów przez wybranego Brytyjczyka, a następnie go naśladować. Ważna jest tutaj prawidłowa artykulacja, zachowanie odpowiednich przerw i pauz między słowami. Właśnie w taki sposób uczą się dzieci. Najpierw słuchają, później powtarzają, dzięki czemu wyrabiają sobie nawyk właściwej wymowy słów z uwzględnieniem odpowiedniego akcentu. Pierwsze efekty będą widoczne już po dwóch tygodniach regularnej i systematycznej nauki. Warto również pamiętać o tym, że im więcej czasu poświęci się na naukę, tym szybciej zacznie się używać brytyjskiego akcentu w praktyce.

Wyjazd za granicę

Czasem jednym z najlepszych sposobów jest rzucenie się na głęboką wodę i wyjechanie do Wielkiej Brytanii. Będąc w otoczeniu Anglików najszybciej wychwyci się właściwy akcent, ponieważ koncentracja na jak najlepszym porozumiewaniu się z drugą stroną wpłynie na proces zapamiętywania i zwiększonej aktywności mózgu podczas nauki. Angielskiego akcentu najlepiej nauczyć się w takich hrabstwach, jak Oxfordshire oraz Cambridgeshire, gdzie jest on najbardziej wyraźny szczególnie dla osób początkujących.

Jak ułatwić sobie angielską wymowę słów?

Istnieje kilka sposobów na to, by ułatwić sobie naukę akcentu brytyjskiego. Niektórzy stosują chociażby metodę wypychania policzków cukierkami. Warto jednak spróbować wyobrazić sobie, iż w ustach ma się ogromną śliwkę. By efekt był jak najbardziej realistyczny, należy trzymać język jak najniżej, natomiast podniebienie jak najwyżej. Sztuką jest nabycie umiejętności normalnego mówienia przy jednoczesnym zachowaniu omówionej pozycji całego aparatu mowy. Prawidłowe ułożenie języka połączone z odpowiednim rezonansem to najlepszy początek odpowiedniej wymowy słów w brytyjskim akcencie. Podczas nauki bardzo ważne jest także wyeliminowanie ewentualnego nawyku mówienia przez nos.

Dodatkowe wskazówki do nauki angielskiego akcentu

Podczas nauki brytyjskiego akcentu bardzo ważne jest nieprzejaskrawianie słów podczas wymowy. Wtedy bowiem artykulacja nie będzie brzmiała naturalnie, a jedynie śmiesznie. Należy również pamiętać o tym, że cała Anglia pod względem akcentu i dialektów jest bardzo zróżnicowana. Nie ma jednego poprawnego, który można by było uznać za najbardziej prawidłowy i brytyjski. W zależności od regionu będzie się on więc różnił, niekiedy nawet znacząco odbiegając od przyjętych w europie wzorców.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here