Czas szkoły średniej jest jednym z najbardziej decyzyjnych etapów w całym systemie nauczania, od którego zależy dorosła przyszłość nastolatków. Na tym etapie nauki spore znaczenie mają oceny, wymaga się również od uczniów twórczego myślenia, wyrobienia w sobie elastyczności i umiejętności dostosowywania się do rożnych sytuacji, a także wykreowania u siebie intuicji. Całe to doświadczenie będzie rzutowało na przyszłość młodego człowieka oraz jego zaradność w pracy, czy na studiach. Warto zwrócić uwagę na kilka ważniejszych kwestii, by mieć świadomość tego, co tak naprawdę jest najważniejsze podczas nauki w szkole średniej.

Co zrobić, żeby się lepiej uczyć?

Właściwe warunki do nauki

Odpowiednio przygotowane miejsce do nauki jest niezwykle ważne. Bez niego wciąż będzie się odwracało głowę w kierunku innych przedmiotów, które zaczną zaprzątać myśli, skutkiem czego z nauki nie osiągnie się niczego pożytecznego. Na biurku powinno być zatem tyle miejsca, by wystarczyło na książki i zeszyty. Należy na nim umieścić również lampkę, gdyż odpowiednie oświetlenie jest niezwykle ważne w całym procesie uczenia, także dla zdrowia. Na takim biurku nie może być komputera, telefonu komórkowego, przekąsek. Dyscyplina w utrzymaniu porządku jest tutaj bardzo istotna.

Spokój i opanowanie

Do nauki nie można podchodzić zdenerwowanym i zdekoncentrowanym. To niestety nie przyniesie niczego dobrego. Trzeba wykazać się cierpliwością zarówno przy powtórce starego materiału, jak i podczas nauki nowego. Wszystkie te czynności wymagają czasu, dlatego karcenie siebie samego za niepowodzenia nie jest dobrym pomysłem. Warto otworzyć swój umysł, skupić się na wybranym przedmiocie, czy zadaniu i ze spokojem przyjąć wiedzę.

Aktywność na lekcjach i zachowanie uwagi

Bardzo wiele można wyciągnąć już z samej lekcji. Jeżeli odpowiednio skupi się na materiale i słowach przekazywanych przez nauczycieli, nie trzeba będzie wszystkiego uczyć się samodzielnie w domu z podręczników. Wtedy wystarczy jedynie powtórzenie, które będzie jednocześnie najlepszym sposobem na utrwalenie kolejnej partii materiału. By uczyć się efektywniej, warto robić przejrzyste notatki z rysunkami schematów, pogrubionym, czy zakreślonym odmiennym kolorem tekstem.

Nauka metod zapamiętywania

W szkole średniej ilość materiału do nauczenia może przerosnąć najśmielsze oczekiwania. Istnieje jednak wiele różnych mnemotechnik, dzięki którym zapamięta się trudne słowa, daty, czy formułki. Warto zapoznać się z takimi metodami i wybrać najlepszą, dostosowaną do indywidualnych potrzeb.

Trudne przedmioty = największe skupienie

Każdy ma jakąś piętę Achillesową w postaci najmniej lubianych przedmiotów szkolnych. Paradoksalnie właśnie na nie należy poświęcić jak najwięcej czasu. Im więcej będzie z nich zaległości, tym większych kłopotów można się spodziewać.

Praca zespołowa

Nic tak nie motywuje, jak praca w grupie. Jeżeli każda osoba jest dobra z innego przedmiotu, wtedy wzajemna pomoc w wyjaśnieniu trudnych partii materiału jest nieoceniona. Warto także zaznaczyć, że nauka w grupie jest bardziej efektywna dzięki interakcji oraz tworzeniu wzajemnych relacji z innymi członkami zespołu.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here