Jak wygląda terapia par?

Terapia par daje wiele możliwości pracy nad związkiem, jednak ludzie często zwlekają z jej podjęciem. Powstrzymują ich przed tym mity krążące na temat tej formy pomocy i brak świadomości odnośnie tego, jak wygląda i co daje terapia par.

Terapia par jest sposobem na poprawę stanu związku, który znajduje się w kryzysie. Polega ona na tworzeniu bezpiecznej przestrzeni, w której każdy z partnerów jest wspierany i ma możliwość zabrania głosu. Dzięki temu często dochodzi do głębokiego dialogu, którego podjęcie nie było dotychczas możliwe.

Co to jest i na czym polega terapia par?

Terapia par (terapia małżeńska) jest formą pomocy psychologicznej skierowaną do par, które borykają się z trudnościami w swoich związkach, a nawet tych, które przechodzą tak duży kryzys, że myślą o rozstaniu. Niektórzy decydują się też na podjęcie terapii par w momencie, gdy zauważają, że w związku pojawiają się pierwsze oznaki trudności w komunikacji, stagnacji czy nudy i chcą zapobiec wystąpieniu kryzysów.

Terapia par polega na regularnych spotkaniach obu osób z terapeutą (lub często parą terapeutów), w trakcie których wytwarzają się specyficzne warunki sprzyjające nawiązywaniu głębokiego dialogu i poruszaniu trudnych dla związku kwestii. Czasami terapeuci zachęcają też do podejmowania określonych zachowań poza sesjami terapeutycznymi, które mogą wesprzeć relację pary znajdującej się w kryzysie.

Jak wygląda terapia par?

Terapia par odbywa się pod okiem bądź to jednego wykwalifikowanego terapeuty, bądź ich pary. Wielu klientów czuje się bezpieczniej, kiedy w trakcie terapii towarzyszy im osoba tej samej płci, zakładając że pozwoli to na zachowanie terapeucie większej obiektywności.

Początkowe spotkania terapii par polegają na zebraniu przez terapeutów informacji odnośnie funkcjonowania pary i trudności jakie przeżywa oraz wspólnym ustaleniu celów spotkań i wypracowaniu takich ich zasad, które będą odpowiadały każdej obecnej osobie. Ponadto pierwsze spotkania koncentrują się też na nawiązaniu relacji pomiędzy terapeutami a klientami.

W ciągu kolejnych tygodni pary spotykają się na regularnych sesjach, które mogą różnić się pod względem stosowanych metod pracy w zależności od wybranej szkoły terapeutycznej. Warto mieć jednak świadomość, że kluczowe dla wystąpienia pozytywnej zmiany są motywacja wewnętrzna obu partnerów i przestrzeń do spokojnej, głębokiej rozmowy o kryzysie w związku.

Terapeuci mają za zadanie czuwać nad przebiegiem rozmów odbywających się między partnerami oraz pomóc w utrzymywaniu ich konstruktywnego kierunku. Ponadto wspierają oni każdego z partnerów, zadają inspirujące pytania oraz proponują różne techniki, które mogą pomóc parze w kryzysie.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here