Nie każdy jest w stanie tak po prostu usiąść z marszu i od razu skoncentrować się na nauce. Niektórzy potrzebują zdecydowanie więcej czasu, by skupić się odpowiednio na swoim zajęciu i zebrać rozproszone myśli. Skierowanie uwagi na jedną konkretną czynność może przysparzać problemów. Kierując się poniższymi wskazówkami można sobie to jednak zdecydowanie ułatwić. W całym procesie pracy ówczesnego świata niezwykle ważna jest bowiem elastyczność i umiejętność przystosowywania się do zmian, nowych warunków. Kto posiądzie tą cechę, zyska nie tylko możliwość szybszego przyswojenia określonego materiału na zajęcia, czy lekcję, ale i osiągnie sukces w późniejszym życiu zawodowym.

Jak się skoncentrować na nauce?

Odpowiednie miejsce do nauki

Na początku bardzo ważne jest znalezienie właściwego miejsca do nauki. Istotne jest również, by później zbyt często go nie zmieniać. Z czasem mózg zacznie kojarzyć, iż właśnie w tym miejscu odbywa się nauka i koncentracja na niej nie będzie już przysparzała takich problemów. Warto także zastanowić się, w jakich warunkach najlepiej jest się uczyć. Jedni będą preferować cisze, inni z kolei będą starali się zawsze w tle włączyć ulubioną muzykę. Bez względu na ostateczny wybór należy pamiętać, by miejsce to zawsze było dobrze oświetlone i wentylowane. Miejsce do nauki powinno służyć wyłącznie tej czynności. Powinno także być wyposażone wyłącznie w niezbędne przedmioty i akcesoria, które nie będą zbytnio rozpraszały uwagi, a już na pewno nie powinny one służyć do zabawy.

Godziny nauki

Nie wystarczy wybrać odpowiedniego miejsca. Bardzo ważne jest także ustalenie stałych godzin swojej nauki. W zależności od pory dnia, jedne osoby lepiej koncentrują się rano, inni natomiast wolą naukę w godzinach wieczornych, czy popołudniowych. Są to osobiste predyspozycje, które z powodzeniem można wykorzysta podczas przyswajania wiedzy. Warto również u siebie ustalić taką porę i właśnie w tych godzinach zajmować się odrabianiem lekcji itp.

Nauka od samego początku

Nigdy nie należy uczyć się danej partii materiału od środka, a już na pewno nie od koca. To może wprowadzić pewne zamieszanie, które z pewnością nie przełoży się na efektywną naukę. Zawsze trzeba podzielić zebrany materiał na mniejsze części z drobniejszymi zagadnieniami i dokładnie je poznać. Przygotowanie listy rzeczy do nauki na pewno ułatwi koncentrację.

Szumy i zakłócenia w nauce

Nie ma nic gorszego, jak ciągłe rozpraszanie uwagi podczas nauki, W takim stanie nie jest możliwe przyswojenie ustalonego sobie zakresu materiału, ponieważ wciąż odwraca się wzrok od książki i traci dopiero co rozpoczęty wątek. Są to tak zwane szumy i zakłócenia, które wpływają negatywnie na koncentrację i zdecydowanie wydłużają czas poświęcony na naukę. By im zapobiec, warto wyłączyć wszystkie internetowe serwisy, czy telewizor, wyciszyć telefon, a w razie konieczności zainwestować w stopery do uszu. Być może brzmi to nieco irracjonalnie, może jednak znacznie ułatwić naukę i zebranie myśli w głośnych miejscach.

Różnorodność

Zdecydowanie łatwiej idzie nauka, kiedy stosuje się w niej regularne przerwy oraz zmienia się przyswajany materiał np. co godzinę. Taka odmiana odświeża mózg i pozwala mu ponownie się skoncentrować dzięki eliminacji nudy. Kiedy coś się dzieje, mózg automatycznie ulega zwiększonej aktywizacji. Warto wykorzystać ten trik również podczas nauki.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here