Czy warto uczyć się języka chińskiego

W dzisiejszych czasach język angielski jest podstawową i wręcz wymaganą umiejętnością na rynku pracy. Niemiecki, rosyjski czy hiszpański uchodzą za języki dodatkowe, których znajomość nie robi już takiego wrażenia na pracodawcy, jak kiedyś. Aby wzmocnić swoją pozycję na rynku pracy, coraz częściej sięgamy po języki egzotyczne. Jednym z nich jest, całkiem prosty w nauce, język chiński. Sprawdźmy jakie korzyści płyną z nauki chińskiego, aby odpowiedzieć sobie na pytanie – czy faktycznie warto się go uczyć.

Kilka słów o języku chińskim

W Polsce uczymy się standardowego języka mandaryńskiego, który jest uproszczoną wersją tradycyjnych języków chińskich. Jest ich wiele, jednym z nich jest np. dialekt kantoński, którym mówi około 80 mln osób.

Język chiński nie należy do najłatwiejszych w nauce, jednak wcale nie jest taki trudny, jak mogłoby się wydawać. Nie ma w nim czasów gramatycznych ani odmian i jest mocno intuicyjny. Alfabet na pierwszy rzut oka może przerażać, ale po bliższym poznaniu okazuje się całkiem logiczny.

Eksperci przewidują jednak, że wraz ze starzenie się państw europejskich, na znaczeniu mogą zyskiwać języki, które postrzegane są przez nas, jako niszowe – jak na przykład chiński. 

Ile kosztuje nauka chińskiego?

Dla przykładu nauka chińskiego we Wrocławiu w szkole językowej, jest skierowana do bardzo szerokiej grupy odbiorców. Na zajęcia mogą zapisywać się już 3-letnie dzieci, młodzież, dorośli czy nawet całe firmy. Zgodnie z Europejskim Systemem Opisu Kształcenia Językowego, kursy oferowane są na 6 różnych poziomach biegłości językowej. Każdy z nich można zakończyć egzaminem HSK z odpowiednim zasobem słów i otrzymać stosowny certyfikat.

W szkole językowej w zależności od trybu nauki, lekcje przeważnie trwają od 45-90 minut. Grupy zajęciowe nie przekraczają 10-12 osób, a kursanci mogą również zdecydować się na kurs indywidualny. Zajęcia sam na sam z lektorem są droższe, jedna lekcja kosztuje około 70 zł, natomiast w przypadku zajęć grupowych około 35 zł. Dla porównania, jedna lekcja kursu angielskiego kosztuje przeważnie 10-15 zł.

W jakim czasie można nauczyć się chińskiego?

Według specjalistów należy przyswoić około 2-3 tysięcy znaków, aby móc przeczytać codzienną prasę i prostszą literaturę w oryginale. Jeżeli chcemy swobodnie pisać i czytać, potrzeba około 5-6 tysięcy znaków. Jednak uproszczony mandaryński jest o wiele prostszy, niż kaligrafowanie znaków tradycyjną metodą.

Aby osiągnąć biegłość w języku chińskim potrzeba około 88 tygodni, co daje łączną liczbę 2200 godzin nauki. Jednak połowa tego czasu powinna być spędzona w kraju, w którym języka chińskiego używa się na co dzień. Dla porównania, do nauki hiszpańskiego wystarczy zaledwie 23 tygodnie, czyli 600 godzin.

Jeżeli zdecydujesz się na kurs języka chińskiego pod okiem native speakera lub lektora, to swobodna komunikacja na podstawowym poziomie stanie się możliwa po około 2 latach. Oczywiście wszystko zależy od zaangażowania i ilości dodatkowej pracy w domu. Jeżeli jednak wyjedziesz do Chin i tam rozpoczniesz swoją naukę, możesz ten sam rezultat uzyskać po około roku.

Czy warto uczyć się chińskiego?

Rola języka chińskiego na polskim rynku pracy z roku na rok zaczyna odgrywać coraz większe znaczenie. Chiny są niezaprzeczalnie najszybciej rosnącą potęgą gospodarczą, a coraz częściej stają się również partnerem biznesowym Polski. Wiele branż takich jak: handel, HR czy administracja jest otwarta i wręcz pożąda specjalistów znających język chiński. Może to być gwarancją na silną pozycję na rynku pracy oraz wysokie wynagrodzenie.

źródło zdjęcia: freepik.com

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here