Pisanie streszczenia może być dla wielu osób prawdziwą zmorą. Wbrew pozorom napisanie krótkiego tekstu, w którym będą zawarte najważniejsze informacje, a co ważniejsze – wyłuskanie takich informacji, może przysporzyć wielu problemów. Nie każdy bowiem urodzi się z talentem do tego typu opracowań. Nie można się jednak załamywać. Istnieje kilka praktycznych wskazówek, których zastosowanie może ułatwić cały ten proces i pomóc w stworzeniu prawdziwego, rzetelnego streszczenia. Ważne, by nie zniechęcać się zaraz na początku tejże drogi.

Jak napisać streszczenie?

Ćwiczenie czyni mistrza

Bez ćwiczeń nie można liczyć na to, iż stanie się z dnia na dzień specem w jakiejś dziedzinie. Tyczy się to również pisania streszczeń. Być może nie od razu osiągnie się pożądane efekty, jednak z każdym dniem będzie coraz lepiej. Na ćwiczenie najlepiej poświęcić przynajmniej kilka minut dziennie. Po ich wykonaniu warto poprosić inną osobę o pomoc w sprawdzeniu przygotowanego tekstu. Wtedy wszystkie wątpliwości zostaną rozwiane, a tekst przygotowany zgodnie z otrzymanymi wskazówkami. Podczas poszukiwania materiałów do tworzenia streszczeń, warto skorzystać z takich pomocy, jak książki, opowieści, a nawet audycje radiowe, bądź programy telewizyjne. Wielość przekazanych w nich informacji warto zapisać w wyznaczonej puli punktowej, a następnie wybrać tylko te najbardziej istotne do rozwinięcia w formie jednego, maksymalnie dwóch zdań.

Streszczenie książki

Najczęściej jednak będzie wymagane stworzenie odpowiedniego streszczenia książki, tym bardziej jeżeli wciąż uczęszcza się do szkoły i czyta obowiązkowe lektury. W takiej sytuacji przede wszystkim należy przypomnieć sobie fabułę wybranej opowieści. Kolejno trzeba wypisać wszystkie najważniejsze elementy, również zaskakujące, czy pouczające fakty w całej książce. Właśnie takie informacje powinny znaleźć się w każdym prawidłowo opracowanym streszczeniu. Bardzo ważne jest, by pilnować się podczas pisania streszczenia. Niektóre osoby mają tendencję do rozciągania swoich wypowiedzi w momencie, kiedy utracą kontrolę nad opracowywanym tekstem i zapominają o koncepcji, jaką niesie ze sobą streszczenie.

Co jeszcze należy uwzględnić w streszczeniu?

Z pewnością nie można zapomnieć o swoich własnych przemyśleniach tyczących się osób, czy poszczególnych istotnych wydarzeń w książce. Warto również napisać o własnych reakcjach oraz emocjach towarzyszących czytaniu lektury. Wciąż jednak należy pamiętać o treściwej i zwięzłej formie wypowiedzi. W streszczeniu nie może również zabraknąć podsumowania całości. Można chociażby posłużyć się argumentem za lub przeciw sięgnięciu po opisywaną lekturę. W razie konieczności warto wesprzeć się dodatkowymi pomocami naukowymi w postaci już przygotowanych streszczeń, dzięki którym będzie łatwiej przypomnieć sobie najistotniejsze wątki, które powinny znaleźć się w przygotowywanym tekście. Co więcej, pomogą one znacznie przyjrzeć się prawidłowej formie streszczenia, którą powinien przybrać również własny przygotowywany tekst. Takie gotowe streszczenia są gotowe w formie drukowanych publikacji, jak i w formie elektronicznej.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here