Pewność siebie wpływa bardzo pozytywnie na każdą osobę, kształtuje jej charakter i sprawia, że w społeczeństwie zachowuje się bardziej stanowczo i śmiało. Dzięki pewności siebie wzrasta również samoocena, człowiek czuje się dobrze sam ze sobą, wierzy w swoje możliwości i ufa w osiągnięcie wyznaczonych sobie samemu celów. Warto zastosować poniższe rady, by żyć w zgodzie ze sobą, swoimi przekonaniami i rozwijać się w ustalonym przez siebie kierunku.

Jak być pewnym siebie?

Jak zwiększyć pewność siebie?

Przede wszystkim należy się koncentrować na swoich mocnych stronach oraz zawsze stawiać samego siebie w najlepszym świetle. Nigdy nie powinno się udawać kogoś, kim tak naprawdę się nie jest. Budowanie fałszywego obrazu swojej osoby to zły pomysł, powodujący zmniejszenie własnej wiarygodności. Wysoka samoocena nie może być także zależna od innych osób i ich sposobu postępowania. Porównywanie się do kogoś, kto może jedynie pozornie być lepszy, nie przysłuży się budowaniu właściwego obrazu siebie.

Warto zawsze wierzyć w to, co się mówi. Natomiast słowa wydobywające się z naszych ust nigdy nie powinny być niezrozumiałym dla innych słowotokiem, a spokojną i wyraźną wypowiedzią zachowaną w grzecznym tonie. By jednak nie zostać odebranym negatywnie, konieczna jest także nauka słuchania. Bycie dobrym słuchaczem jest bardziej cenione od bycia dobrym mówcą. Zanim rozpocznie się z kimś rozmowę w danym temacie, warto się z niego przygotować i uzbroić w odpowiednią wiedzę.

Ważny jest także szacunek do czyjejś odmienności, poglądów. By zbudować pewność  siebie konieczne jest ponadto akceptowanie swojej osoby jako człowieka niedoskonałego z prawem do popełniania błędów. Nikt, kto aktywnie działa, nie jest nieomylny. By czuć się jeszcze lepiej i pewniej, trzeba odrzucić wszystkie obawy, strach, ponieważ najczęściej jest to największy demotywator i blokada.

Jakich działań unikać?

Zwiększenie pewności siebie wymaga odpowiedniej postawy, często stanowczej. W związku z tym w momencie, kiedy ma się rację, nie powinno się od razu ustępować drugiej stronie, ponieważ zostanie się wtedy odebranym jako osoba uległa. By jednak się nie ośmieszyć, nie warto udawać, iż posiada się w jakimś temacie rozległą wiedzę. Kłamstwo szybko wyjdzie na jaw i postawi nas w negatywnym świetle.

By nie być postrzeganym jako jednostka słaba, nie wolno także nieustannie oczekiwać od innych współczucia. To potęguje tylko myślenie o kimś jako o człowieku słabym, nieporadnym, na którego nie można liczyć i z którym nie można podejmować się poważnych wyzwań. Jeżeli w życiu pojawi się sytuacja lub słowa całkowicie zaskakujące, nie można reagować gwałtownie. Najpierw trzeba porządnie się zastanowić i wyważyć swoją wypowiedź, by później jej nie żałować.

Dodatkowe wskazówki

Zawsze warto pytać. Od nikogo bowiem nie można oczekiwać, by był specjalistą w każdej dziedzinie. Jeżeli natomiast pojawi się sytuacja stresująca, warto skorzystać z ćwiczeń oddechowych, które zadziałają uspokajająco. Kiedy dojdzie do sytuacji, w której na temat danej osoby zaczną być rzucane obelżywe kłamstwa lub zwyczajna nieprawda, może ona spokojnie rozpocząć obronę samej siebie, rzucić oprawcom wyzwanie, postawić się i udowodnić, że nie mają racji.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here