Każdy, kto jest miłośnikiem domowych eksperymentów fizycznych, z pewnością z chęcią podejmie się kolejnego wyzwania, jakim jest stworzenie domowego elektromagnesu z wykorzystaniem baterii. Takie doświadczenie nie tylko ucieszy samego jego odtwórcę, ale również inne osoby z najbliższego otoczenia. Co ważne, wystarczy tylko kilka podstawowych elementów, by już po chwili unieść niewielkie metalowe przedmioty.

Jak zrobić elektromagnes z baterii?

Co jest potrzebne do eksperymentu?

Przede wszystkim należy zaopatrzyć się w dużych rozmiarów żelazny gwóźdź. Kolejnym niezbędnym elementem jest około 90 cm miedzianego drutu, który znajduje się w cienkiej izolacji. Całości dopełnia bateria R20. Ważne, aby była to nowa bateria, która wytrzyma cały eksperyment i zapewni jego powodzenie. Ostatnią istotą rzeczą są spinacze, czy inne metalowe elementy, które będą mogły zostać podniesione przez elektromagnes.

Jak wykonać doświadczenie?

Na samym początku należy odmierzyć około 20 cm drutu z przygotowanych 90cm. Właśnie od tego miejsca konieczne jest nawinięcie pozostałej jego części wokół przygotowanego już wcześniej gwoździa. Bardzo ważne jest, by podczas nawijania nie doprowadzić do nachodzenia na siebie poszczególnych zwojów. Równie istotna jest izolacja wokół drutu, która nie powinna być zbyt gruba. Inaczej eksperyment może się nie powieść. Pozostały drut w razie potrzeby można przyciąć. Na obu końcach musi jednak pozostać fragment nieowiniętego drutu. Następnym krokiem jest delikatne usunięcie izolacji z dwóch końcówek na długości ok 0,5 cm do 1 cm.

Z jednej strony należy owinąć drut wokół baterii, mianowicie jej dodatniego bieguna. Jeżeli zachodzi taka potrzeba, można go później owinąć taśmą. Drugi koniec drutu trzeba z kolei przyłożyć do bieguna ujemnego i również przymocować wspomnianą już taśmą. Trzeba pamiętać o zachowaniu odpowiedniej ostrożności, ponieważ drut może bardzo szybko się nagrzać.

Właśnie w ten sposób został przygotowany elektromagnes. Jeśli pojawi się tka konieczność, można w każdej chwili owinąć go dodatkową na środku kolejną warstwą taśmy izolacyjnej.

Jak sprawdzić powodzenie eksperymentu?

Na tym etapie nie ma już nic trudnego. Jeżeli wszystkie elementy zostały przymocowane zgodnie z omówioną wyżej instrukcją, wykorzystana do doświadczenia bateria była nowa, a izolacja drutu cienka, z pewnością wszystko będzie sprawnie działało. Wystarczy umieścić ręcznie wykonany elektromagnes nad niewielkimi przedmiotami z metalu. Jeśli wszystko jest w porządku, zaczną one się delikatnie unosić i przylegać do urządzenia.

Dodatkowe wskazówki

Ręcznie przygotowany elektromagnes korzysta z ograniczonego źródła energii, jaką jest bateria. Podczas wykorzystywania elektromagnesu może zatem dojść do jej szybkiego nagrzania i rozładowania. Jeżeli pragnie się na dłużej tak przygotowany elektromagnes pozostawić sprawnym, na czas jego spoczynku należy odłączyć jeden koniec drutu od wybranego bieguna.

Cały eksperyment wyjaśnia, jak stworzyć domowej roboty elektromagnes. Dlaczego elektro-? Ponieważ do swojego działania wykorzystuje elektryczność, w przeciwieństwie do zwykłego magnesu.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here