Dlaczego ludzie boją się iść do psychologa

Dla wielu osób spotkanie się z terapeutą jest krokiem milowym, przełomem podczas próby rozwiązywania swoich problemów w życiu emocjonalnym. Wizyta u psychologa nie jest jednak tym samym rodzajem wizyty, co u lekarza rodzinnego, który bada nas, gdy dopada przeziębienie. Sesja u terapeuty wywołuje emocje, które nie są odczuwalne w przypadku rutynowego badania, dlatego często wywołuje w ludziach poczucie strachu, zagrożenia i naruszania strefy komfortu. Dlaczego ludzie boją się wizyt u psychologa? Jak sobie z tym radzić? Poniżej kilka wskazówek.

Powszechne obawy przed psychologiem

Częstym powodem strachu przed konsultacją u psychologa czy psychoterapeuty jest obawa przed tym, co pomyślą sobie inni. Bardzo krzywdzące i stereotypowe myślenie na temat usług psychologicznych nadal funkcjonuje w społeczeństwie i dotyka osoby, które potrzebują pomocy. Boimy się, że ktoś nazwie nas nienormalnym, psychicznie chorym i że tak będziemy postrzegani tylko i wyłącznie dlatego, że podejmujemy walkę o własne zdrowie psychiczne. Wizyta u psychologa jest symbolem myślenia o sobie i własnych potrzebach, jest oznaką dojrzałości i chęci polepszenia jakości życia, a nie oznaką wariactwa. Celem pójścia na terapię jest rozmowa, która uwidoczni problemy, z którymi się zmagamy. Ważne, by przekazać terapeucie najskrytsze myśli i uczucia, by mógł dokładnie połączyć ze sobą wszelkie elementy. Takie obnażenie się przed obcą osobą jest dla wielu ludzi niekomfortowe, ekspozycja w trakcie konsultacji jest też sprawdzeniem własnego ego, przyznaniem się do problemów, z którymi boisz się zmierzyć. Dużym źródłem strachu jest fakt ujawniania siebie, pokazywania swoich słabości, ponieważ czujemy się wtedy osądzani i oceniani, jednak tylko wtedy możliwa jest skuteczna diagnoza terapeuty. Często unikanie terapii wynika również ze strachu przed finalną diagnozą czy potrzebą dokonania zmian. Ludzie obawiają się konsultacji u psychologa, bo wskazywanie problematycznych sfer zawsze prowadzi do rozwiązania, które niejednokrotnie bywa niewygodne, niechciane i trudne.

Jak zwalczyć strach przed wizytą u psychologa?

Możesz odkładać rzeczy na później, jednak część z nich jest nieunikniona. Nie zwalczy się problemu unikając go, dlatego gdy uznasz, że potrzebujesz pomocy  działaj jak najszybciej. Wizyta u psychologa może być dla ciebie trudna i niekomfortowa, jednak istnieją alternatywne sposoby bezpośredniej wizyty u terapeuty. Zamiast spotkania w gabinecie odszukaj serwisy internetowe, na których możesz skorzystać z usług psychologa online, bez konieczności wychodzenia z domu. Jednym z takich serwisów jest serwis, na której anonimowo, bezpiecznie i w szybki sposób możesz zarezerwować konsultację online.

Nie zniechęcaj się opiniami osób, które twierdzą, że problemy rozwiązuje się samemu albo że psycholog jest nie dla ciebie. Konfrontacja z samym sobą jest ciężkim zadaniem, dlatego wsparcie specjalisty podczas walki z problemami jest najwłaściwszą opcją. Zdrowie psychiczne nie jest czarno-białe, psychika człowieka jest złożonym systemem, dlatego sięganie po profesjonalną pomoc nie powinno wzbudzać lęku, zwłaszcza, gdy dostępnych jest tak wiele rozwiązań.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here