ozonator powietrza

Jakość powietrza, którym oddychamy na co dzień, ma ogromne znaczenie dla naszego zdrowia i samopoczucia. Niestety nie tylko zanieczyszczone powietrze na zewnątrz nam szkodzi. Również to, które jest w naszych mieszkaniach i biurach bywa pełne zarazków, pleśni i alergenów, które powodują wiele poważnych schorzeń. Na szczęście istnieje dzisiaj wiele sposobów na to, by poprawić jakość powietrza w domu, a najlepszym z nich jest tytułowy ozonator powietrza.

Ozonator powietrza, czyli co?

Ozonatorem powietrza nazywa się nowoczesne urządzenie, które generuje ozon i rozprasza go w powietrzu w celu jego oczyszczenia i dezynfekcji. Ze względu na działanie urządzenie to nazywane jest więc również generatorem ozonu. Wytwarzany ozon nie jest jakąś sztuczną substancją chemiczną, lecz gazem występującym naturalnie w stratosferze Ziemi. Jest on odmianą tlenu o symbolu O3, który w atmosferze stanowi barierę dla promieni ultrafioletowych docierających do Ziemi ze Słońca. Promienie te są bardzo szkodliwe, dlatego naukowców martwią dziury ozonowe, czyli miejsca w stratosferze o mniejszym stężeniu ozonu, powodujące przedostawanie się na Ziemię znacznej ilości promieni UV. Ozon wykazuje również inne cenne właściwości. Przede wszystkim ma bardzo silne zdolności bakteriobójcze, które są wykorzystywane głównie do wyjaławiania wody pitnej oraz właśnie oczyszczania powietrza.

Ozonowanie powietrza w celach prozdrowotnych

Ozon uznawany jest za jeden z najsilniejszych środków dezynfekujących. Aż trudno uwierzyć, że działa on 50 razy skuteczniej i 3000 razy szybciej niż chlor. Trudno też się dziwić, że zaczęto wykorzystywać jego wyjątkowe właściwości do oczyszczania nie tylko wody, ale również powietrza. Niestety powietrze w budynkach, także w naszych mieszkaniach i biurach, tylko z pozoru jest czyste i bezpieczne. Tak naprawdę jest w nim mnóstwo bakterii i wirusów, alergenów, a nierzadko również pleśni i grzybów, które wszystkie razem i osobno mają negatywny wpływ na ludzki organizm i często wykazują działanie chorobotwórcze. Na szkodliwe działanie drobnoustrojów unoszących się w powietrzu narażone są szczególnie osoby o osłabionej odporności (czyli głównie osoby starsze, przewlekle chore oraz dzieci) oraz alergicy i osoby cierpiące na przewlekle choroby układu oddechowego np. astmę. Dla nich szkodliwe okazują się nie tylko wszelkie pyłki i roztocza, ale także dym papierosowy oraz różne niedostrzegalne gołym okiem toksyczne substancje chemiczne pochodzące z materiałów wykończeniowych (np. klejów i farb).
Regularne ozonowanie powietrza przy pomocy ozonatorów w pomieszczeniu skutkuje całkowitą likwidacją wszystkich wymienionych wyżej substancji.

Skuteczne usuwanie nieprzyjemnych zapachów

Ozonator powietrza skutecznie zapobiega wielu chorobom o podłożu bakteryjnym, wirusowym lub grzybiczym, a także łagodzi dolegliwości u osób cierpiących na alergię lub astmę. Co więcej, oczyszcza powietrze w pomieszczeniu nie tylko z różnych groźnych substancji, ale dodatkowo pozbywa się wszystkich zapachów. Skutecznie radzi sobie nawet z dymem papierosowym, który zostaje rzeczywiście przez niego usunięty, a nie tylko zamaskowany, jak to wygląda w przypadku większości dostępnych odświeżaczy powietrza. Ze względu na swoje działanie bakteriobójcze, grzybobójcze i pleśniobójcze, a także wysoką skuteczność w pozbywaniu się przykrych zapachów, ozonator powietrza świetnie sprawdza się również do oczyszczania samochodów. Używa się go nie tylko do odświeżenia i dezynfekcji wnętrza, ale także do ozonowania kanałów wentylacyjnych i ozonowania klimatyzacji, będącej często siedliskiem szkodliwych pleśni i grzybów.

Czym kierować się przed zakupem ozonatora powietrza?

Przeglądając rynek ozonatorów powietrza, można się pogubić. Różnią się wydajnością czyli ilością produkowanego ozonu na godzinę pracy urządzenia, dodatkowymi funkcjami (na przykład jonizacją powietrza). Niektóre nadają się tylko do ozonowania powietrza, inne również do ozonowania wody. Różnią się również metodą wytwarzania ozonu, która jest główną składową ceny ozonatora. Większość ozonatorów powietrza oparta jest na płytkach ceramicznych, które przynoszą więcej szkód niż pożytku – powodują powstawanie dużej ilości wielotlenków azotu – substancji szkodliwych dla sprzętu domowego i samochodowego oraz ludzi po takim ozonowaniu.

Wiele ciekawych informacji o ozonatorach powietrza znajduje się na stronie polskiego producenta:

https://www.koronaozon.pl/ozonator/ozonator-powietrza/

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here