Technika druku o szerokim zastosowaniu

W przypadku druku fleksograficznego można mówić o bardzo dynamicznym rozwoju ze względu na jej duże możliwości i aspekt ekonomiczny. Bez nadwyrężania budżetu przedsiębiorcy mogą stworzyć przepiękne opakowania na oferowane produkty spożywcze czy kosmetyczne. Możliwości jest oczywiście znacznie więcej, stąd rosnąca popularność tej nowoczesnej technologii.

Czym tak naprawdę jest druk fleksograficznym?

Fleksografia mocno wyróżnia się na tle dobrze znanych każdemu technologii druku, w głównej mierze swoją innowacyjnością. W przypadku druku offsetowego czy nawet sitodruku konieczne jest zastosowanie płaskich form. Inaczej wygląda to przy druku fleksograficznym, gdzie sięga się po elastyczne, giętkie formy drukarskie.

Do ich produkcji stosuje się materiały takie jak kauczuk syntetyczny czy polimery. Nie trudno domyślić się tego, jak wielkie otwiera to możliwości. Można mówić o dużo większej uniwersalności, łącznie z produkcją opakowań o niestandardowych kształtach.

Gdzie jeszcze widać różnice?

Na początku we fleksografii wykorzystywano płaskie formy, ale szybko uległo to zmianie. Wraz z rozwojem technologii zastąpiono je nowoczesnymi tulejami, co pozwoliło skończyć odwieczne problemy z nieestetycznymi śladami łączenia grafiki na brzegu druku.

Różnice dotyczą też wykorzystanych rodzajów materiałów do zadrukowania. Oszczędność czasu pozwoliło uzyskać zastosowanie tych szybkoschnących, szybkoutwardzających, o niskim stopnia lepkości. Przyspieszenie schnięcia druku przełożyło się na szybkość produkcji, co z kolei skutkowało redukcją ponoszonych kosztów.

Po co sięga się po druk fleksograficzny?

Fleksografia sprawdza się zarówno w przypadku tworzenia nadruków na materiałach, jak i na opakowaniach. Nie ma znaczenia to, czy mają one kształty standardowe czy nierównomierne. Technologia ta okazuje się być niezawodna w każdym przypadku, łącznie z wydrukami na folii, metalu czy innym materiale.

W przypadku druku fleksograficznego nie ma najmniejszego problemu z idealnym odwzorowaniem napisu czy grafiki na powierzchni kartonowej lub teksturowej. Można liczyć na idealne zachowanie wszystkich detali. Fleksografia obecna jest także w przypadku odzieży i tkanin. Można nawet stworzyć wypukły nadruk na odzieży. Obecnie technologia ta znalazła szerokie zastosowanie zarówno w produkowaniu opakowań, jak również w branży tekstylnej czy poligraficznej.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here