sondowania statyczne

Badanie podłoża jest jedną z najważniejszych czynności przed rozpoczęciem każdej budowy. Aby skontrolować parametry gruntu używa się różnych metod, jednak najdokładniejszą a jednocześnie podstawową metodą badawczą używaną w Unii Europejskiej, jest sondowanie statyczne. Na czym dokładnie polega? I kto może je wykonać?

Co to jest sondowane statyczne?

Badanie gruntu jest bardzo ważne, ponieważ pozwala określić jego parametry i sprawdzić nośność podłoża. Jeśli musisz sprawdzić dokładnie różne właściwości gruntu, sondowanie statyczne jest ku temu najlepszą metodą. Najczęściej stosuje się je w przypadku podejrzenia, że wybudowanie na konkretnym podłożu budynku może być niebezpieczne. Różne badania gruntu, w tym sondowania statyczne wykonuje geodev.pl. Aby wiedzieć, jaki typ badania należy wykonać w konkretnym przypadku, warto skontaktować się z firmą i dopasować go do rodzaju budynku oraz gruntu.

Sondowanie statyczne polega, mówiąc w skrócie, na wprowadzeniu do gruntu specjalnego stożka, wyposażonego w system czujników. Stożek jest wbijany w podłoże ze stałą prędkością, co sprawia, że wraz z jego wgłębianiem się w powierzchnię można w rzetelny sposób zbadać różne rodzaje oporu. Badany jest także stopień zagęszczenia i plastyczności gruntów, oraz sam wskaźnik ich plastyczności, a także na przykład poziom zwierciadła wody gruntowej.

Wszystkie te parametry mogą określić zarówno obecną nośność gruntów i potencjalne ryzyko budowy konkretnej inwestycji na danym podłożu, jak i przewidzieć przyszłe zmiany w gęstości i przesuwaniu się gruntu.

Jakie są rodzaje sondowania statycznego?

Sondowanie statyczne dzielimy na sondowanie CPT oraz CPTU. Obydwa typy sondowań różnią się względem siebie rodzajem stożka wykorzystywanego do badań. Sondowanie CPT jest nieco mniej złożone i pozwala określić mniej parametrów gruntu. Natomiast sondowanie CPTU pozwala także na pomiar ciśnienia porowego gruntu, co sprawia, że w trakcie badania można określić między innymi spójność, wytrzymałość na ścinanie, czy też poziom zwierciadła wody gruntowej. To ostatnie może być istotne zarówno pod kątem instalacji, jak i ogólnego bezpieczeństwa budynku.

Warto zaznaczyć, że sondowanie CPT również jest przydatne i często stosowane, warto jednak w konkretnej firmie dowiedzieć się więcej odnośnie stosowanych technik.

Kto może wykonać sondowanie statyczne?

Sondowanie statyczne powinno być wykonywane przez firmy geotechniczne. Przed rozpoczęciem budowy każdej inwestycji potrzebne są analizy i badania gruntu. Zależnie od kategorii budynku może je wykonać geolog albo geotechnik – w przypadku budynku kategorii III, geologa musi już zastąpić geotechnik. Dlatego też wybierając odpowiednią firmę powinniśmy dobrze sprawdzić, czy pracują w niej specjaliści – zarówno geotechnicy, jak i geologowie. Każda z tych osób ma inne kompetencje, zakres ich prac jest jednak podobny. Dzięki współpracy w grupie, badania mogą zostać wykonane w sposób profesjonalny i dokładny.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here