wertykalne uprawy hydroponiczne

Szukasz sposobu wydajną produkcję żywności roślinnej bez zwracania uwagi na warunki pogodowe i klimatyczne oraz sezonowość? Chcesz przy tym ograniczyć wpływ uprawy na środowisko naturalne oraz zredukować zużycie energii i wody? Przekonaj się o zaletach upraw hydroponicznych i dowiedz się, jakie korzyści niesie dla producentów żywności i całej branży rolno-spożywczej.

Czym jest uprawa hydroponiczna?

Hydroponika polega na uprawie roślin środowisku wodnym. Uprawy hydroponiczne nie wymagają użycia podłoża glebowego, które jest zastąpione materiałem mineralnym. Charakteryzuje się on neutralnością chemiczną, a celem jego zastosowania jest możliwość ukorzenienia rośliny. Roztwór wodny z pożywką dostarcza się bezpośrednio do korzeni rośliny, dlatego nie wymaga ona żadnego twardego podłoża glebowego.

W jakich warunkach prowadzi się uprawy hydroponiczne?

Prowadząc uprawę hydroponiczną wraz z kontrolowanymi warunkami, nie musisz martwić się o warunki klimatyczne, porę roku czy zjawiska atmosferyczne. Wszystko dlatego, że rośliny znajdują się w warunkach, które sprzyjają ich rozwojowi przez cały rok, bez względu na strefę klimatyczną czy szerokość geograficzną. Uprawę można prowadzić na dwa sposoby.

Plantainer

Do stworzenia uprawy hydroponicznej z systemem kontrolowanej atmosfery można wykorzystać Plantainery, bazujące na kontenerach morskich 40 HC. Wewnątrz kontenera zastosowana jest pełna automatyka uprawowa, wraz ze stacją wysiewową. Plantainery mogą być dostosowane pod Twoje indywidualne potrzeby.

Smart Crop

Drugim systemem uprawy hydroponicznej jest Smart Crop, czyli uprawa wertykalna, do której wykorzystuje się wertykalne wózki uprawowe. Wózki można ustawiać w magazynach, piwnicach lub innych tego typu przestrzeniach.

Inteligentne sterowanie

Obydwa systemy są sterowane przez automatykę, pracującą na dedykowanym oprogramowaniu Grow Wizard. Umożliwia ono zdalne sterowanie oraz komunikację z systemem automatyki uprawowej. Korzystając z softu masz pełną kontrolę nad swoimi uprawami hydroponicznymi, a także możliwość podglądu i kontroli warunków panujących na uprawie, m.in. stanu nawodnienia i naświetlenia. Ponadto możesz korzystać z systemu raportowania i planowania, co znacznie pomaga w zarządzaniu uprawą.

Uprawy hydroponiczne, zarządzane systemem Grow Wizard, możesz zacząć prowadzić dzięki usługom innowacyjnej na polskim rynku firmy Hydropolis.

Dlaczego hydroponika to przyszłość?

Świat stoi w obliczu utraty bezpieczeństwa żywnościowego, na co wpływa mają m.in. kryzys klimatyczny czy ograniczenie dostępu do wody pitnej. Tymczasem uprawy hydroponiczne niosą ze sobą wiele korzyści, które mogą pomóc zapewnić dostatecznie dużą produkcję żywności pomimo nadchodzących trudności.

Hydroponiczne uprawy roślin pozwalają:

  • ograniczyć zużycie energii niezbędnej do produkcji żywności roślinnej – przy zastosowaniu fotowoltaiki lub pomp ciepła można uprawiać rośliny, wykorzystując wyłącznie odnawialne źródła energii;
  • zredukować zużycie wody nawet o 95% – pozwala na to precyzyjne nawadnianie przy zamkniętym obiegu wody;
  • nawet kilkunastokrotnie zmniejszyć zapotrzebowanie na powierzchnię gruntów – zwiększa to ilościowe możliwości produkcji;
  • obfitsze zbiory – w przypadku sałaty w ciągu roku możliwych jest nawet 15–16 zbiorów rocznie, przy około 4 zbiorach przy tradycyjnej uprawie gruntowej;
  • wyeliminować emisję związków chemicznych do wody, gleby i atmosfery – uprawa hydroponiczna znacznie ogranicza zatem ingerencję w środowisko naturalne.

Co więcej, mineralne podłoże pozostaje neutralne chemicznie. Dzięki temu uprawiane rośliny są zdrowe i zachowują swoje wartości odżywcze. Jeśli zatem myślisz o przyszłościowej uprawie żywności roślinnej, poważnie rozważ rozpoczęcie upraw hydroponicznych.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here