Na co zwrócić uwagę przy wyborze wagi jubilerskiej?

0
2057

Precyzja i łatwość w obsłudze to nie jedyne cechy, na jakie powinniśmy zwrócić uwagę, wybierając wagę jubilerską. W zależności od warunków w jakich waga będzie używana, trzeba wziąć pod uwagę szereg czynników.

Wagę jubilerską można kupić za nawet kilkanaście złotych, jednak nie warto liczyć, że taki wydatek zagwarantuje precyzję pomiarów. Tylko bowiem najlepsi producenci oraz partnerzy jak oficjalny partner marki OHAUS wyposażają sygnowane przez siebie urządzenia w nowoczesne technologie gwarantujące najdokładniejsze pomiary.

Kalibracja i ochrona przed przeciążeniem

Wagi jubilerskie powinny mieć wbudowany mechanizm ochrony przed przeciążeniem. To sprawia, że nie można ich przypadkowo uszkodzić np. w transporcie. Co więcej, istotna w tego typu urządzeniach jest też automatyczna kalibracja, dzięki której urządzenie jest gotowe do użycia od razu po włączeniu. Kalibracja sprawia również, że proces ważenia jest zwyczajnie szybszy, co w wielu przypadkach stanowi podstawę płynnie działających firm, które takiej wagi używają.

Dokładność pomiaru i wielkość szalki

Wagi jubilerskie to poza wagami analitycznymi ten rodzaj urządzeń, które charakteryzują się jedną z największych dokładności pomiaru. Odczyt zarówno wag jubilerskich mobilnych, jak i stacjonarnych o zakresie około 200 g powinny mieć odczyt rzędu 0,01 g. W przypadku wag o zakresie dziesięć razy większym, czyli do 2000 g, odczyt odpowiednio zmniejsza się do 0,1 g. O wyborze wagi niejednokrotnie decydować też będzie wielkość szalki – najmniejsze kieszonkowe wagi będą miały szalki o wymiarach mniej więcej 50×70 mm, zaś te największe dysponować będą szalkami o wymiarach do 200×200 mm.

Dodatki i komunikacja

Większość profesjonalnych wag jubilerskich dysponuje ciekłokrystalicznymi, wyraźnymi wyświetlaczami o podwyższonej trwałości. Wśród przydatnych dodatkowych akcesoriów mamy np. dodatkowe wyświetlacze dla klienta, łyżeczki, szklane szafki przeciwpodmuchowe, dzięki którym możliwe jest ważenie bardzo małych i lekkich elementów czy hak do ważenia podszalkowego. Warto też zwrócić uwagę na funkcje takie jak liczenie sztuk, ważenie procentowe czy wyznaczanie gęstości – tego typu zadań nie da się zrealizować przy użyciu budżetowych wag, jakie znajdziemy u większości producentów. Co istotne, dobre wagi jubilerskie muszą posiadać odpowiednie legalizacje, jeśli mają być używane w handlu. Jeżeli chodzi o komunikację, warto od razu wyznaczyć sobie urządzenia, z którymi waga ma się komunikować i zadbać o wybór takiego typu złącza (jak RS232), które zminimalizuje ryzyko niekompatybilności ze sprzętami, z którymi na co dzień pracujemy. W przypadku każdego rodzaju wagi jubilerskiej istotne są również materiały, z jakich waga została stworzona. Stal nierdzewna, wysokiej jakości tworzywa sztuczne, dobrane pod kątem najczęściej ważonych towarów to niezawodne i bezpieczne materiały.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here