Jakie są koszty projektu i utrzymania strony www?

Posiadanie strony www stało się dość popularne, dlatego każdy, kto rozważa postawienie własnej witryny zastanawia się nad jej nakładami. Koszty stron internetowych w dużej mierze uzależnione są projektu i od potrzeb czy celu, dla których strona ma powstać. Do nakładów związanych ze stroną należy wliczyć kilka elementów, jak serwer, domena, webdevelopment i projekt strony, ale uwzględniać powinno się również koszty związane z konserwacją czy też marketingiem strony. Poniżej kilka słów na temat tego z jakimi kosztami związanymi ze stroną internetową trzeba się liczyć.

Opłaty na start

Projekt każdej strony www jest indywidualny i ciężko na oko szacować jej koszt. Cena może wynosić dwieście złotych, ale bardziej zaawansowane i angażujące projekty mogą pochłonąć wielokrotność tej kwoty. Warto wycenić dany projekt przekazując potrzebne informacje podwykonawcy, koszt projektu będzie wtedy najbardziej pewny. Możliwe jest również samodzielne ustawienie i projektowanie strony przez darmowe kreatory stron www, wtedy koszty zdecydowanie ulegną zmniejszeniu. To, co jednak jest ważne to elementy wpływające na działanie strony, bo sam jej wygląd to zaledwie wierzchołek góry.

Postawienie i utrzymanie strony internetowej

Podstawowym kosztem związanym z prowadzeniem strony jest wynajem serwera, który pozwoli na publikację strony i da dostęp do narzędzi służących zarządzania stroną. Najbardziej popularny dla małych i średnich stron jest serwer współdzielony SSD, którego roczny koszt to około 150-200 zł brutto. Posiadając duże strony i te ukierunkowane na rynek zagraniczny warto rozważyć serwery w chmurze, których ceny rozpoczynają się od 400-450 zł brutto rocznie. Serwer to nie jedyna potrzebna rzecz, niezbędna jest także domena, czyli nazwa strony www. Ceny domen, które targetowane są na rynek polski zaczynają się od około 50 zł brutto w skali roku. Warto sprawdzać mały druk – czasem zarejestrowanie „domeny za 1 zł” wiąże się z dużo wyższym kosztem przedłużenia w kolejnych latach niż u najtańszych dostawców. Do kosztów należy doliczyć rokrocznie koszty konserwacji, kopii zapasowych oraz dodatkowe środki bezpieczeństwa czy też certyfikat SSL.

Marketing i rozwój strony

To również istotny aspekt każdej strony, jeśli chcemy, by użytkownicy ją odwiedzali. Pozycjonowanie, reklamy Google Ads czy social mediach wymagają dodatkowych nakładów finansowych, by na stronie zbudować ruch. Wdrażanie nowych technologii i konkurencyjność na rynku wymaga, by strona była nieustannie rozwijana, by oferować odwiedzającym nowe funkcje. Koszty prac rozwojowych zależą od wielkości zmian i ilości osób zatrudnionych.

Zainwestowanie w profesjonalistów jest drogie, jednak daje pewnego rodzaju spokój na kilka lat. Stronę można zaprojektować także samodzielnie, co z pewnością jest tańsze, ale wiąże się z ograniczeniami. Podsumowując, nie ma właściwej odpowiedzi na pytanie, ile kosztuje strona internetowa, ponieważ zależy to od wielu czynników: preferencji, potrzeb i budżetu oraz woli tego, ile pieniędzy chcemy zainwestować zlecając to innym osobom. Wybór jest indywidualny, dlatego i koszt strony www nigdy nie będzie stały. Dokładniejszą wycenę dla swojej strony internetowej możesz uzyskać pod tym linkiem.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here