Matematyka nie jest najłatwiejszym przedmiotem. Już wielu uczniów na poziomie szkoły podstawowej ma problemy z nauką tego przedmiotu. Jeszcze niedawno matematykę można było wybrać jako dodatkowy przedmiot zdawany na maturze. Od kilku lat matematyka na poziomie podstawowym jest obowiązkowym przedmiotem, z którym każdy maturzysta musi się zmierzyć na egzaminie dojrzałości. Chętni mogą wybrać też maturę z matematyki na poziomie rozszerzonym.

Jak się przygotować do matury z matematyki?

Przede wszystkim należy odpowiednio zaplanować swoją pracę. Do egzaminu maturalnego najlepiej zacząć solidnie przygotowywać się już od początku roku szkolnego. Tym sposobem maturzysta będzie miał czas na powtórki, na uzupełnienie ewentualnych braków. Nie należy zostawiać wszystkiego na ostatnią chwilę, gdyż wtedy nie będzie możliwe opanowanie całego materiału, ponadto przygotowania do matury w ostatniej chwili będą wiązały się z dużym stresem.

Nauka musi odbywać się systematycznie. Materiał najlepiej powtarzać według kolejnych działów. Warto zaplanować sobie, ile czasu poświęcimy na każdy dział. Należy też przećwiczyć wypełnianie arkusza maturalnego. W ten sposób maturzysta oswaja się z zadaniami maturalnymi, sprawdza, jakie zadania wychodzą mu dobrze, a nad jakimi musi jeszcze popracować. Ostatnie tygodnie przed maturą warto przeznaczyć na solidne powtórki.

Bardzo cenne są różnego rodzaju pomoce, zbiory zadań, repetytoria na temat, jak zdać maturę z matematyki. Jeżeli uczeń ma problemy z samodzielną nauką, może skorzystać z korepetycji lub kursów przygotowujących do matury. Matematyka to nie jest tylko wkuwanie regułek i wzorów, liczy się zrozumienie materiału, samodzielne myślenie  i rozwiązywanie problemów, umiejętność korzystania z wiedzy.

Podczas nauki pamiętajmy o odpoczynku. Wielogodzinne siedzenie nad zadaniami i arkuszami maturalnymi obniży szybkość przyswajanej wiedzy. Konieczne są przerwy w nauce. Dzień przed egzaminem warto się zrelaksować, wybrać się na długi spacer, na przejażdżkę rowerową czy do kina. Należy też się porządnie wyspać.

Do matury należy podejść z optymizmem. Nigdy z góry nie zakładajmy, że coś się nie powiedzie. Każde polecenie czytajmy bardzo uważnie. Zaczynajmy od zadań, które potrafimy zrobić. W ten sposób szybciej uporamy się z zadaniami łatwiejszymi, a na trudniejsze zostanie nam więcej czasu.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here