Każdy uczeń rozpoczynający swoją przygodę ze szkolnictwem średnim, staje w pewnym momencie przed koniecznością wyboru następnej szkoły. Jeżeli zdecyduje się na liceum, musi jeszcze zdecydować, które będzie najlepsze. Dlaczego to takie ważne? Ponieważ liceum w pewnym stopniu ukierunkowuje ucznia do dalszej nauki w określonym charakterze. Co więcej, w wybranej szkole będzie się spędzało większą część dnia i to przez najbliższe trzy lata. Wybór odpowiedniego liceum będzie więc decydował o dalszej ścieżce edukacyjnej ucznia.

Jak wybrać dobre liceum?

Egzaminy gimnazjalne

To właśnie one w głównej mierze decydują o tym, do jakiej szkoły będzie mógł aplikować uczeń. Na podstawie zebranych punktów oraz listy osób pragnących dostać się na dany kierunek zależeć będzie kształt przyszłej nowotworzonej klasy. Warto zatem przyłożyć się do nauki, by nie obarczać się niepotrzebnym stresem i ze spokojem oraz pozytywnym nastawieniem podejść do egzaminów, a następnie do wyboru liceum.

Wybór konkretnego liceum

Tutaj mogą zacząć się schody. Mianowicie liceum dzieli się na ogólne oraz profilowane. Jeżeli ulubionym przedmiotem ucznia jest matematyka, ekonomia, może skorzystać z oferty liceum ekonomicznego. Jeżeli natomiast woli języki obce, w ofercie znajdują się także licea o profilu lingwistycznym. Osoby, które jeszcze w danym momencie nie są pewne, co tak naprawdę chcą robić w życiu, mogą zdecydować się na liceum ogólnokształcące. Będzie to najlepsza podstawa do tego, by po tych trzech latach zdecydować się na już konkretny kierunek studiów. Co roku oferta liceów zmienia się i dopasowuje do obecnych wymagań rynku pracy oraz zapotrzebowania na danych specjalistów. Warto więc śledzić poczynania szkół średnich, szczególnie w okresie rekrutacji i naboru.

Analiza oferty wybranych szkół

Oferta ofercie nierówna. W zależności od szkoły, można spotkać się z liceum o profilu wojskowym, informatycznym, językowym, czy dziennikarskim. Zróżnicowanie pod tym względem jest ogromne. Profil świadczy już jednak o pewnym ukierunkowaniu się w danej tematyce. Warto również zdawać sobie sprawę z tego, że w liceum najczęściej jeden język obcy jest obowiązkowy, zazwyczaj jest to angielski albo niemiecki. Drugi – obowiązkowy, jednak na niższym poziomie.

Zajęcia dodatkowe

By jak najwięcej skorzystać z wybranej szkoły, należy także poznać ofertę dodatkową, chociażby w postaci kół zainteresowań odbywających się po lekcjach. Oferta może być bardzo ciekawa, w praktyce jednak czasem ciężko pogodzić takie zajęcia z nauką. By jak najwięcej zyskać z uczęszczania na takie zajęcia, trzeba posiadać w sobie duże pokłady wytrwałości i konsekwentności. Najczęściej w szkołach organizuje się koła związane z dziennikarstwem, teatrem, muzyką, czy sportem.

Lokalizacja

Podczas wyboru liceum warto także sprawdzić jej lokalizację, by dojazdy na lekcje nie były bardzo męczące. Szczególnie dokuczliwe mogą one się okazać w zimie, kiedy mróz daje się we znaki. Warto również zastanowić się nad alternatywą dojazdu w razie nie dotarcia na miejsce autobusu lub pociągu.

Rankingi szkół średnich

Dodatkowe wskazówki w kwestii wyboru ulubionego liceum można wyłuskać również z rankingów tego typu szkół. Ważne, by były one jak najbardziej aktualne, ponieważ system szkolnictwa zmienia się na tyle często, iż już informacje sprzed kilku lat mogą być przestarzałe i nieprzydatne.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here