Życie potrafi być bardzo nieprzewidywalne. Niekiedy zdarza się, iż można liczyć na dłuższy odpoczynek, czasem jednak, chociażby z powodu pracy konieczne jest spędzenie długich godzin nocnych nad dokumentami itp. Pojawia się wtedy zmęczenie, z którym nie zawsze jesteśmy w stanie sobie poradzić. Jak pokonać senność, kiedy zarwane noce dają się we znaki?

Jak walczyć z sennością?

Podręczne przekąski

Jednym z lepszych sposobów na senność jest przygotowanie odpowiednich przekąsek, które stanowią dodatkowy zastrzyk energii dla osób dopadniętych przez senność. Warto wtedy sięgnąć po kawę, czy pobudzającą herbatę. Pomogą również banany, sardynki, a nawet czekolada. Mniej zdrowym, jednak równie skutecznym sposobem mogą okazać się napoje energetyczne. Dla osób preferujących bardziej naturalne sposoby poleca się tabletki ziołowe np. z żeń-szeniem.

Herbata, czy kawa pobudzająca to nic innego, jak standardowy napój z dodatkiem guarany lub kofeiny. Po wypiciu takiego napoju niemalże natychmiast szeroko otwierają się oczy i organizm czerpie z dostarczonej energii siłę do dalszego działania.

Senność likwiduje również Yerba Mate. Jest to napój poprawiający zdolności psychofizyczne, przy jednoczesnym zwiększeniu wydajności umysłu. Co ważne, nie przyczynia się do powstawania kołatania serca, co z kolei może zdarzyć się przy nadmiernej ilości kawy.

Przejadanie się lub głodzenie

Tak głód, jak i nadmiar jedzenia źle wpływają na ludzki organizm. Oba te czynniki sprawiają, iż człowiek ponownie staje się senny. Dlatego tak ważne jest, by spożywać produkty bogate w składniki odżywcze. Odczuwalne uczucie głodu to znak, iż organizm potrzebuje dodatkowego zastrzyku w postaci zdrowego posiłku, ponieważ nie ma skąd czerpać energii do funkcjonowania. W przypadku przejedzenia ludzkie ciało potrzebuje więcej siły do przeprowadzenia procesu trawienia, który ze względu na potrawy tłuste, ciężkostrawne czuje się osłabiony i tym samym odbiera jakąkolwiek chęć do dalszej pracy. Zachowanie umiaru jest tutaj najlepszą receptą na zwiększenie swoich sił do działania. Kolejną istotną kwestą jest ograniczenie słodyczy. Oczywiście ich niewielka ilość może pomóc, jednak w nadmiarze powodują one nagły skok poziomu cukru, który jednak już po chwili przemienia się w uczucie głodu i osłabienie.

Sport na świeżym powietrzu

Wystarczy kilka minut poświęconych na gimnastykę, czy proste ćwiczenia, by pobudzić cały organizm do działania. Skłony, przysiady, czy najzwyklejsze wymachiwanie rękami pobudza krążenie, tym samym rozbudzając całe ciało. Jeżeli tylko ma się taką możliwość, warto wybrać się na krótki spacer, co z kolei wpłynie pozytywnie na dotlenienie mózgu i całego organizmu. Senność nie będzie wtedy stanowiła już problemu.

Ziewanie

Być może ziewanie kojarzy się głównie z sennością. Wbrew pozorom jest to bardzo pozytywna reakcja organizmu. Podczas ziewania dochodzi do dużego natlenienia mózgu, ale również poprawy krążenia krwi. Kiedy zatem odczuje się pierwsze objawy zmęczenia, warto kilka razy ziewnąć, by już po chwili poczuć delikatne orzeźwienie.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here