Dorośli coraz częściej pragną na własną rękę uczyć swoje pociechy języka angielskiego. Zdają sobie sprawę, jak bardzo może im ten język ułatwić późniejsze życie. Nie bez powodu panuje powszechne przekonanie, iż to właśnie dzieci uczą się języków najszybciej i najprościej. Dlaczego? Ponieważ chłoną język całymi sobą, najczęściej przez zabawę. Nie jest to dla nich przykry obowiązek, a ciekawe doświadczenie. Jak zatem uczyć swoich dzieci tego języka?

Jak uczyć dzieci angielskiego?

Rozmowa z dzieckiem w języku angielskim

Najprostszym sposobem na zachęcenie dzieci do nauki języka angielskiego jest maskotka np. ich ulubiony pluszak. Najpierw należy jej nadać angielskie imię. Jedną z najprostszych zabaw jest schowanie maskotki przed dzieckiem i poproszenie dziecka o to, by ją znalazło. Cały szkopuł tkwi w tym, by maluch zadawał obcojęzyczne pytania w celu określenia przypuszczalnej lokalizacji swojego pluszaka.

Innym sposobem jest umieszczenie na stole kilku różnych obiektów. Następnie każdy z nich wspólnie z dzieckiem należy nazwać po angielsku. Później należy poprosić dziecko o zapamiętanie wszystkich przedmiotów. Po chwili usuwa się je ze stolika. Zadaniem malucha jest przypomnienie sobie wszystkich elementów oraz wywołanie ich angielskim nazewnictwem.

Nauka gramatyki

Z gramatyką może być nieco trudniej. Oczywiście jest ona równie ważna, co samo słownictwo, warto jej jednak uczyć bardziej intuicyjnie, a nie za pomocą suchych i sztucznych regułek. W takiej sytuacji najprostsze zdanie, przykładowo „I like tennis”, dzieli się na zaimki, czasowniki oraz rzeczowniki. Każdy wyraz będzie wtedy napisany innym kolorem. To ułatwi dzieciom układanie pełnych zdań.

Liczby w języku angielskimi

Jedną z najciekawszych metod jest zabawa w schowanie pewnego przedmiotu. W tym momencie jedno z dzieci musi opuścić pomieszczenie. Po chwili wraca, a pozostałe dzieci rozpoczynają odliczanie. Im maluch bliżej znajduje się ukrytego przedmiotu, tym pozostałe dzieci liczą głośniej.

Fiszki po angielsku

Fiszki to populara metoda nauki obcego języka. W wybranym pomieszczeniu należy poukładać je w przypadkowej kolejności. Zadaniem dzieci jest odnalezienie wszystkich kart z angielskojęzycznym słówkiem. Można posłużyć się fiszkami podzielonymi na bloki tematyczne.

Powtórki

Powtarzanie jest bardzo ważnym etapem podczas nauki języka obcego, dzięki czemu następuje utrwalenie wcześniej przyswojonego materiału. Istnieje kilka metod, które w przypadku dzieci sprawdzają się najlepiej. Przede wszystkim są to piosenki, które dzieci uwielbiają. Wspólne śpiewanie naprawdę przynosi świetne efekty nauki.

Innym ćwiczeniem może być podzielenie dzieci na dwie konkurujące ze sobą grupy. Można w ten sposób przeprowadzić turniej wiedzy. Które dziecko pierwsze odgadnie angielską nazwę znajdującego się na fiszce obrazka, otrzymuje punkt dla swojej drużyny.

Pozostałe ciekawe formy nauki

By nauka była traktowana jako zabawa, można w jej trakcie wykorzystać piłkę. Dziecko trzymające piłkę powinno wypowiedzieć słowo z wybranego wcześniej bloku tematycznego. Jeżeli prawidłowo wymówi je wraz z tłumaczeniem, przekazuje piłkę kolejnemu dziecku. Słowa nie powinny się powtarzać.

Warto również wspólnie z dziećmi pobawić się w odgrywanie ról. Najlepiej ta metoda sprawdzi się w przypadku starszych dzieci. Jedno z nich może być chociażby sprzedawcą, natomiast drugie w tym czasie powinno odegrać rolę klienta. Możliwości w tym zakresie są nieograniczone.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here