Zadania domowe dzieci potrafią załamać nawet najbardziej cierpliwych rodziców na świecie. Jak na razie nie ma jednak żadnej magicznej metody, która skłoniłaby dzieci do odrabiania lekcji bez jakiegokolwiek zająknięcia się z ich strony. Można jednak skorzystać z pewnych sposobów nakłonienia swoich pociech do tego obowiązku. Będzie to wymagać zmiany również własnego podejścia do obecnego stylu życia.

Jak uczyć dzieci angielskiego?

Świadomość korzyści płynących z nauki

Jeżeli rodzice nie są przekonani do tego, iż prace domowe przynoszą jakikolwiek skutek i mają sens, tym trudniej będzie przekonać do tego dziecko. Najczęściej dzieci zniechęcają się do zadań domowych, ponieważ muszą wykonywać je samodzielnie w domu z powodu braku zrozumienia materiału podczas lekcji przedstawianego przez nauczyciela. Warto jednak zaprezentować dziecku pozytywną tego stronę. Można chociażby jasno zakomunikować mu o tym, jak bardzo staje się samodzielne dzięki takiej nauce, że dzięki sięgnięciu po podręcznik dowie się nowych, ciekawych rzeczy, nauczy się efektywnie zarządzać czasem oraz zdobędzie jakże ważne w jego przyszłym życiu zdolności organizacyjne i umiejętność samodyscypliny.

Dzieci lubiące odrabiać lekcje to jednostki

Wokół świat przejawia wiele interesujących aspektów w postaci ciekawych zdarzeń, przedmiotów, sytuacji, ludzi. Otoczenie może być zatem zwyczajnie bardziej interesujące, niż codziennie „wlepianie” wzroku w podręcznik. W takiej sytuacji należy poważnie porozmawiać z dzieckiem i przedstawić mu swoją opinię. Mianowicie koniecznym jest wytłumaczenie, iż obowiązki zawsze muszą stać na pierwszym miejscu i każdy w życiu jest za coś odpowiedzialny. Istotny jest również ton wypowiedzi rodzica, który powinien brzmieć stanowczo. Należy zdawać sobie sprawę z tego, iż żadna presja i brak jasnej argumentacji nie skłoni dziecka do nauki. Być może groźba pomoże, jednak po odrobieniu lekcji maluch nie wyciągnie z tego żadnych wniosków. Zamiast tego warto zachęcić dziecko, by dzieliło się z rodzicem zdobytą wiedzą, ciekawostkami, a także postępami w nauce.

System motywacyjny

Dzieci chętniej angażują się w różne zadania, kiedy mają do tego odpowiednią motywację. Oczywiście musi być ona adekwatna do wysiłku wkładanego w naukę. Skupienie się na pozytywnych aspektach zadań domowych usunie napięcie, w jakim dziecko znajduje się przez cały czas poświęcany lekcjom. W systemie nagród należy jednak zachować zdrowy umiar.

Przeniesienie odpowiedzialności na dziecko

Rodzice powinni mieć świadomość tego, że to nie oni muszą ponosić odpowiedzialność za prace domowe swoich dzieci. Na swoich barkach mają zdecydowanie więcej obowiązków, którymi na co dzień muszą się zajmować. W związku z tym należy poinformować dziecko, iż samo odpowiada za swoje lekcje. Oczywiście z pełną świadomością, iż może ono liczyć na wsparcie swoich rodziców w potrzebie. W związku z tym całkowicie odpada odrabianie lekcji w postaci wyręczenia dziecka od tego obowiązku.

 Rodzicielskie zaangażowanie

 Nikt nie lubi wścibskich osób. Z tego powodu nie powinno się pytać swojego dziecka o zadania domowe zaraz po tym, jak tylko wejdzie do domu. Nie należy również zbyt mocno drążyć tego tematu i dopytywać szczegółowo o każdy detal zadanych lekcji. Podczas odrabiania pracy domowej nie można również niepokoić dziecka ciągłym jego kontrolowaniem. To może jedynie dodatkowo je zirytować i zniechęcić.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here