W obecnym świecie słowo pisane zrewolucjonizowało dosłownie wszystko. Można je spotkać w prasie, nawet w telewizji, książka, e-mailach, gazetach oraz na wszystkich stronach internetowych. Z tego jednak względu, że ogrom przekazywanych informacji jest bardzo duży, natomiast brak czasu powoduje, iż nie można poświęcić dłuższej chwili na zapoznanie się z całym tekstem, większość ludzi czyta jedynie ich fragmenty. Nie trzeba jednak ograniczać się w czasie, ponieważ w przeciągu kilku minut, jak i nie sekund można przyswoić zdecydowanie więcej treści, niż dotychczas. Wystarczy posłużyć się poniższymi wskazówkami w temacie, jak nauczyć się szybko czytać.

Jak szybko czytać?

Artykulacja i fonetyzacja

Podczas czytania jednym z największych problemów spowalniającym jego tempo jest fonetyzacja oraz artykulacja. Jest to tak zwane wypowiadanie słów na głos, czy w myślach. Z tego powodu prędkość czytania znacząco się obniża, ponieważ ludzkie usta potrzebują zdecydowanie więcej czasu na to, by daną treść przełożyć na dźwięczne słowo niż mózg. Dzięki rezygnacji z artykulacji prędkość czytania znacząco wzrośnie, może jednak z początku utrudnia zrozumienie wybranego przez siebie tekstu.

Obejmowanie tekstu wzrokiem

Już od samego początku należy wyrobić w sobie nawyk obejmowania wzrokiem jak najszerszej liczby wyrazów. Koncentrowanie się na każdym pojedynczym może spowolnić czytanie. Najlepszym sposobem na ćwiczenie tej umiejętności jest skorzystanie z artykułów prasowych tworzonych w układzie kolumnowym. Każda kolumna to kila wyrazów, dzięki czemu podział na fragmenty jet już automatyczny. Jeżeli mimo to wystąpią problemy, nie należy powracać do tekstu wcześniejszego. To jedynie spowoduje utratę ciągłości myślenia.

Zapoznanie się z tekstem

Zanim rozpocznie się czytanie, warto spojrzeć na tekst całościowo. Wtedy wzrok i mózg oswoją się z układem i formatem tekstu, również z rodzajem i wielkością czcionki. Warto również wykonać pewne proste ćwiczenie i przeczytać wyłącznie kilka słów z tekstu, a na tej podstawie odgadnąć całościową treść i tematykę. Dzięki temu wyodrębnianie kluczowych słów z całości będzie w przyszłości znacznie łatwiejsze.

 Proste metody ułatwiające szybkie czytanie

Jedną z najczęściej stosowanych metod jest wskaźnik. Podążanie za nim w tekście eliminuje zatrzymywanie wzroku na dłuższą chwilę na pojedynczych słowach. Można również posłużyć się w tym celu własną ręką, którą należy wskazywać kolejne wiersze w tekście. Warto również zasłonić całą stronę wybranej książki i pozostawić widoczne tylko to zdanie, które w danym momencie się czyta. Zapobiegnie to rozpraszaniu myśli na pozostałych wersetach.

By jednak nie stracić głównego wątku, zawsze powinno się pamiętać o całym kontekście określonego tekstu, by łatwiej było się na nim skoncentrować. Jeżeli natomiast zbyt duża prędkość czytania szczególnie mocno utrudnia zrozumienie treści, należy zwolnić i dostosować prędkość odpowiednio do swoich potrzeb. Tą umiejętność nabywa się z czasem, dlatego warto stopniowo zwiększać prędkość i w ten sposób podnosić sobie poprzeczkę.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here