Nauka tabliczki mnożenia to jeden z większych problemów, który dotyczy w równym stopniu dzieci, jak i ich rodziców. Istnieje jednak kilka prostych metod, dzięki którym nauka tego tematu nie będzie taka trudna, będzie jedynie kolejnym etapem do dalszych trudniejszych materiałów matematycznych. Jak zatem w najszybszy sposób opanować mnożenie?

Jak nauczyć się mnożyć?

Wskazówka nr 1 – Mnożenie jest wielokrotnością dodawania

Warto wytłumaczyć dziecku, że mnożenie jest jedynie szybszym sposobem na dodanie pewnego szeregu liczbowego. Najlepiej w tej kwestii zastosować zapałki. Wykonanie takiego obliczenia, jak np. 3 x 2 będzie oznaczało dodanie do siebie dwóch liczb 3, a więc 3+3.

Wskazówka nr 2 – Mnożenie to działania przemienne

W mnożeniu nie ma znaczenia, z której strony znajduje się dana liczba. Wynik nie będzie się więc od siebie różnił, jeżeli pomnoży się 2×5 oraz 5×2. Dzięki temu można uczyć się tabliczki mnożenia szybciej i ustawiać liczby w dogodniejszej dla siebie kolejności.

Wskazówka nr 3 – Mnożenie przez 0

Warto również uświadomić dziecku jedną prostą zasadę, mianowicie że mnożenie przez zero zawsze będzie równe zeru. Dzięki temu bez względu na otrzymane do pomnożenia liczby, jeżeli właśnie jedną z liczb będzie 0, dziecko od razu zgadnie ono wynik.

Wskazówka nr 4 – Mnożenie przez 1

Jeżeli mnożenie jest wielokrotnym dodawaniem, to wynik mnożenia liczby przez jeden zawsze będzie wynosić tyle, co ta druga liczba. Warto tutaj posłużyć się przykładem. Jeżeli 2×1 to jedna dwójka, wynik będzie wynosił 2.

Wskazówka nr 5 – Nie trzeba uczyć się całej tabeli

W całej tabelce znajduje się 100 różnych kombinacji. Świadomość takiej liczby obliczeń do nauczenia może przerazić każde dziecko. Dzięki zastosowaniu powyższych wskazówek będzie ono wiedziało, jak wiele z tych obliczeń odpada. Wszystko dzięki pomocy kilku prostych trików, jak mnożenie przez zero, czy 1. Dalsza nauka będzie nie tylko prostszaa, co znacznie szybsza.

Jeżeli natomiast dziecku wytłumaczy się, że z tych 64 pozostałych regułek można odjąć również te obejmujące mnożenie naprzemienne, wtedy do nauczenia pozostaje już jedynie 36 różnych kombinacji mnożenia.

Jeżeli pozostało jedynie 36 na sto, liczba ta jest diametralnie niższa od początkowej, czyli aż stu! Motywacją do dalszej nauki są kolejne triki.

Wskazówka nr 6 – Mnożenie liczb przez 2

W tym przypadku warto przypomnieć sobie wcześniejsze założenia. Mnożenie jest zwielokrotnionym dodawaniem, czyli np. 2×3 będzie wynosiło tyle, co 2+2+2, a więc wynik takiego obliczenia równa się 6. Mnożąc 2×4 otrzyma się dodawania w postaci 2+2+2+2, czyli wynik równy 8.

Skoro również mnożenie jest przemienne, to 3 x 2 równa się 6, tak samo jak 2 x 3.  Jeżeli każda liczba zostanie więc pomnożona przez 2, wtedy po prostu zostanie ona podwojona.

Wskazówka nr 7 – mnożenie przez 5

Jeżeli dziecko ma trudności z liczeniem co pięć, wtedy może skorzystać z prostszej metody. Jedna z nich jest chociażby mnożenie 3 x 5. Trzeba więc liczyć co pięć aż trzy razy. 5, 10 oraz 15. To będzie oczekiwany wynik obliczenia.

Wskazówka nr 8 – mnożenie przez 9

Mnożenie przez 9 może nastręczać pewnych trudności. Najlepiej będzie na stole położyć obie dłonie. Każdy ma 10 palców. Jeżeli pragnie się obliczyć takie mnożenie, jak 4×9, należy zawinąć pod siebie czwarty palec. Palce po lewej stronie dłoni będą dziesiątkami, czyli będą stanowić wynik 30. Palce po prawej stronie od zawiniętego palca będę pojedynczymi liczbami od 1 do 6. Wystarczy dodać dziesiątki do palców pojedynczych, by uzyskać wynik 36.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here