Jak mądrze wybrać ubezpieczenie na życie w UK?

Wybór polisy ubezpieczeniowej jest kwestią kluczową, choć nie często się o tym mówi. Od tego, jakie ubezpieczenie wybierzemy zależeć może bardzo wiele – to, jak dużo problemów będziemy mieli w związku z chorobą lub wypadkiem, co stanie się z naszymi bliskimi po naszej śmierci, itp. Warto więc dobrze się zastanowić, zanim wybierzemy odpowiednie ubezpieczenie na życie w UK. Wybór ten sprowadza się przede wszystkim do wykupienia polisy, na którą będzie nas stać, oraz której koszty nie przekroczą tego, co możemy dzięki niej uzyskać.

Przedstawiamy więc kilka pomysłów na to, jak wybrać polisę ubezpieczeniową w UK w taki sposób, by nam się opłacało i byśmy mogli na niej jak najwięcej skorzystać.

Po pierwsze – co wybrać?

Pod pojęciem ubezpieczenie na życie może się kryć wiele innych pojęć. W podstawowej definicji terminu zawiera się ubezpieczenie na wypadek śmierci, jednak wiele polis oferowanych przez różne firmy mogą obejmować również ubezpieczenie chorobowe, wypadkowe, itp. Nie każda polisa pokrywa też wszystkie przyczyny zgonu, dlatego warto przejrzeć oferty i zdecydować się na taką polisę, która najlepiej odpowiada naszym indywidualnym potrzebom.

Nie kupuj kota w worku

W związku z poprzednim punktem nasuwa się więc logiczna strategia – zawsze trzeba porównać oferty różnych firm, ponieważ nie każda polisa będzie dla nas odpowiednia. Żyjąc na swój własny sposób narażamy się na inne rzeczy niż ludzie żyjący zupełnie inaczej, dlatego to, co nam się opłaca, zależy od tego, czym się zajmujemy. Porównując oferty różnych firm warto jednak pamiętać o tym, by nie dać się zwieść – nigdy nie należy kupować polisy przy pierwszym spotkaniu. Do tego, czy dana polisa jest dla nas rzeczywiście optymalna, można dojść dopiero po analizie różnych ofert dostępnych na rynku.

Jak więc oszczędzić?

W Wielkiej Brytanii ubezpieczenie jest z reguły droższe od jego odpowiedników w Polsce, jednak to nie oznacza, że nie można otrzymać ubezpieczenia po bardziej atrakcyjnej cenie – trzeba jedynie wiedzieć, gdzie szukać.

W internecie można znaleźć mnóstwo tzw. discount brokers, zwanych też execution-only brokers. To, co ich wyróżnia to fakt, że za wykupienie polisy oddają oni klientowi wynagrodzenie od ubezpieczyciela (po angielsku: “commons”). Dodatkowo instytucja ta zajmuje się wyszukiwaniem najtańszych ofert – takich, których sami klienci nie są w stanie od ubezpieczyciela otrzymać. Posiadają również fachową wiedzę, dzięki czemu dopasują polisę optymalnie do Twoich potrzeb, co jest tak naprawdę podstawą oszczędzania na ubezpieczeniu. Warto przy tym wspomnieć, że są oni członem niezależnym, czyli nie otrzymują żadnych opłat od ubezpieczycieli, dzięki czemu są oni godni zaufania.

Istnieją też inne sposoby na obniżenie kosztów ubezpieczenia. Jeśli palisz, warto rzucić – nie tylko ze względu na zdrowie. Koszt polisy uzależniony jest od stylu życia, zdrowia, zawodu, oraz wieku. Dlatego też osoby szczupłe, niepalące, uprawiające bezpieczny zawód, z uwagi na to, że raczej dłużej pożyją, mogą liczyć na tańsze ubezpieczenie. Na koniec dodamy jeszcze, że pojedyncze ubezpieczenie jest dużo bardziej opłacalne, niż np. wspólne polisy zawierane przez małżeństwa. Choć wspólne polisy są nieco tańsze, to w najgorszym przypadku, czyli gdy oboje z nich umiera, ich potomkowie mogą otrzymać dwie wypłaty zamiast jednej, jeśli byli oni ubezpieczeni osobno.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here