Jak dobrać rodzaj opieki do osoby starszej? Zobacz jakie masz możliwości

Domowa opieka nad seniorem jest dużo lepszym rozwiązaniem niż umieszczenie go w ośrodku opiekuńczym. Osoba starsza zawsze będzie lepiej czuła się w domu niż w obcym miejscu. Na rynku działa wiele sprawdzonych agencji zatrudnienia, które oferują usługi opiekuńcze w domu, na najwyższym poziomie. Warto zatem zastanowić się nad tym rozwiązaniem, niż od razu podjąć decyzję o oddaniu seniora do domu opieki.

Wszyscy się starzeją, a co za tym idzie – zaczynają chorować na choroby wieku starczego. Kiedy stan zdrowia seniorów nie pozwala już na samodzielność, wymagają oni opieki i to często opieki ciągłej. Alternatywą dla umieszczenia seniora w domu opieki, czyli w zupełnie obcym środowisku, jest zatrudnienie opiekuna, który zajmie się podopiecznym całodobowo albo będzie się nim opiekował na zmianę z bliskimi.

Formy opieki nad seniorem – która najlepsza?

Opieka nad seniorem może mieć miejsce w specjalistycznym ośrodku, czyli domu opieki lub w domu. Oczywiście, jest jeszcze opieka szpitalna, ale ona zazwyczaj jest ograniczona w czasie – chory po niezbędnym czasie hospitalizacji zostaje wypisany i potem przebywa albo w domu, albo w ośrodku opieki. Zazwyczaj, jeśli rodzina i bliscy nie są w stanie, głównie ze względów czasowych, zająć się seniorem, podejmują decyzję o umieszczeniu go w domu opieki. Jednak dla osoby starszej pobyt w domu opieki jest dużo gorszym rozwiązaniem. Zawsze i w każdym przypadku opieka domowa jest najlepszą opcją. Dlaczego?

Najlepszym miejscem do spędzenia starości dla seniora jest dom rodzinny, w którym czuje się bezpiecznie, bo jest to znajome i przyjazne mu środowisko. W domu seniorzy są szczęśliwsi, a ich samopoczucie jest lepsze. A gdy stan psychiczny osoby starszej jest lepszy, to stan fizyczny również, gdyż wiadomo, że pozytywne myślenie ma duży wpływ na zdrowie.

Na szczęście, obecnie nie ma problemu z załatwieniem takiej domowej opieki. Bliscy nie muszą rezygnować z pracy zarobkowej, by zająć się seniorem – mogą zatrudnić opiekuna w dowolnym systemie (opieka całodobowa lub godzinowa).

Opieka miesięczna z zamieszkaniem (całodobowa)

Jedną z form opieki nad seniorem jest opieka całodobowa. W takim przypadku, opiekun przejmuje wszystkie obowiązki opiekuńcze i zajmuje się seniorem 24 godziny na dobę przez 7 dni w tygodniu. Jest to rozwiązanie dla podopiecznych niesamodzielnych, wymagających ciągłej opieki, czyli seniorów w bardzo podeszłym wieku i w ostatnim stadium chorób neurodegeneracyjnych (Parkinson, Alzheimer).

Oczywiście, oferta opieki jest zawsze dobierana indywidualnie, w zależności od potrzeb seniora i oczekiwań rodziny. Oprócz podstawowych czynności opiekuńczych, opiekun udziela wsparcia w czynnościach takich jak przygotowywanie posiłków, zakupy, drobne prace porządkowe i organizacja czasu wolnego seniora.

Ten system opieki nad osobą starszą pozwala na pozostanie jej we własnym domu, w znanym i przyjaznym środowisku, bez konieczności umieszczania w specjalistycznym ośrodku. Czas trwania takiej opieki to minimum miesiąc.

Opieka godzinowa

Ta forma opieki nad seniorem jest dobrym rozwiązaniem dla osób, które mieszkają z seniorami (np. swoimi rodzicami) i chcą zapewnić im opiekę podczas przebywania w pracy. Nie muszą rezygnować z zarobkowania i nie muszą także umieszczać bliskiej osoby w domu opieki. Opiekun przychodzi o ustalonej godzinie i zajmuje się podopiecznym przez określony czas. To rozwiązanie jest komfortowe zarówno dla seniora, jak i rodziny.

Szczególnymi rodzajami opieki nad osobą starszą, w wymiarze godzinowym są: opieka nocna, weekendowa i doraźna.

W systemie opieki nocnej, opiekun czuwa nad chorym całą noc. Jest to bardzo dobre rozwiązanie dla seniorów chorych na Alzheimera, którzy dość często cierpią na bezsenność oraz tych, których objawy choroby nasilają się w nocy.

Opieka weekendowa idealnie sprawdzi się w sytuacji, gdy cała rodzina wyjeżdża i ktoś pod jej nieobecność może zająć się seniorem. Jest to uzupełnienie opieki godzinowej.

Opieka doraźna to dobre rozwiązanie na początek, tj. gdy senior zaczyna mieć problemy z samodzielnym funkcjonowaniem i tylko czasami potrzebuje opieki.

Szukasz opieki nad osobą starszą? Zapoznaj się z kompleksową ofertą opieki nad seniorem w Promedica24: https://promedica24.com.pl/opieka/nasza-oferta/ i zapewnij spokojną starość swoim bliskim.

Artykuł sponsorowany.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here