W ostatnim czasie możemy zauważyć wzrost świadomości ekologicznej konsumentów. Ocieplenie klimatu to temat często omawiany w mediach, można go również odczuć na własnej skórze. W związku z tym powstaje pytanie, co możemy zrobić, by zmniejszyć swój ślad węglowy. Jedną z metod mogą być systemy fotowoltaiczne.
Jak działa fotowoltaika?
Dzięki specjalnym, krzemowym panelom słonecznym mamy możliwość przetwarzania energii słonecznej na prąd zmienny, czyli energię elektryczną o takich parametrach, jakie ma konwencjonalnie pozyskiwany prąd w naszych gniazdkach.
Panele ustawia się w kierunku południowym, by docierało do nich jak najwięcej światła słonecznego. Odpowiednia wysokość montażu również ma znaczenie dla ich wydajności. Tak pozyskana energia trafia do inwertera, który przetwarza ją na prąd zmienny. A jak to się sprawdza zimą?
Systemy fotowoltaiczne – jak magazynować energię
W Polsce, większość energii elektrycznej z paneli słonecznych wytwarzamy w okresie wiosennoletnim. W związku z tym, aby korzystać z fotowoltaiki przez cały rok, musimy w jakiś sposób magazynować wyprodukowaną energię.
Do dyspozycji mamy dwie metody: możemy przechowywać nadwyżki w obrębie własnego systemu, lub skorzystać z sieci publicznej. Każde z tych rozwiązań ma swoje zalety.
System on-grid
Dzięki podłączeniu do sieci publicznej, instalacja systemów on-grid jest tańsza. Nie ponosimy bowiem kosztów urządzeń niezbędnych do magazynowania energii – akumulatorów.
Nadwyżki energii przekazywane są do sieci publicznej, skąd mogą być bezpłatnie odebrane w przeciągu roku. Stajemy się wtedy prosumentami, czyli kimś, kto jednocześnie konsumuje energię elektryczną oraz ją we własnym zakresie wytwarza.
System off-grid
Ze względu na lokalizację, nie zawsze mamy możliwość przyłączenia do sieci publicznej. Może być też tak, że zależy nam autonomii od dystrybutora energii. W takiej sytuacji stosuje się systemy fotowoltaiczne off-grid, które zawierają akumulatory wyposażone w regulatory sterujące procesem ładowania.
Możemy również zdecydować się na system hybrydowy, który umożliwia efektywne wykorzystywanie różnych źródeł pozyskiwania energii np. przydomowej elektrowni wiatrowej lub dodatkowego agregatu prądotwórczego.
Artykuł powstał we współpracy ze specjalistami z firmy Hymon Energy.