Drzwi wewnętrzne

Na styl panujący we wnętrzach pomieszczeń wpływ mają ściany (kolor i faktura), podłoga (wykorzystane materiały, kolorystyka), meble, jak i drzwi. Wbrew pozorom ten ostatni element nie jest tak oczywisty i wielu osobom zdarza się popełniać istotne błędy przy ich doborze. Co mówią na ich temat specjaliści od wystroju wnętrz?

Kiedy rozglądać się za drzwiami?

Bardzo często za poszukiwanie drzwi zabieramy się już na etapie planowania samej budowy. Staramy się wówczas zgromadzić niezbędne materiały – co prawdopodobnie jest pokłosiem czasów PRL’u, kiedy wszystkiego brakowało i mądre było zgromadzenie wszystkiego, co niezbędne jeszcze przed rozpoczęciem budowy. Dzisiaj jest to niepotrzebne – wszystkie materiały są łatwodostępne, na niektóre trzeba poczytać kilka dni. Z tego względu nie ma większego sensu, byśmy kupowali drzwi wewnętrzne Poznań przed zakończeniem budowy. Dlaczego? Mając kompletny obraz mieszkania czy wnętrza domu będziemy w stanie dobrać najbardziej pasujące drzwi – nieraz końcowy efekt okazuje się dość odmienny od planów.

Jak dobrać drzwi?

Jeśli chodzi o kolorystykę, to istnieją dwie szkoły – dobieranie drzwi komponujących się ze ścianami lub kontrastowych. Oba rozwiązania wyglądają nieźle – warto jednak być konsekwentnym, wybierając jedne drzwi kontrastowe, lepiej będzie, jeśli utrzymamy w tej koncepcji całe mieszkanie. Osobną kwestią jest rodzaj drzwi – pełne czy z przeszkleniami.

Drzwi pełne świetnie wyglądają w jasnych i przestronnych pomieszczeniach. Są doskonałym rozwiązaniem dla pomieszczeń, które chcemy, by były odcięte od reszty mieszkania – np. do sypialni, czy biura, w którym planujemy pracować. Drzwi pełne będą również najrozsądniejszym wyborem do łazienki.

Drzwi przeszklone pozwalają na rozświetlenie pomieszczeń, które mają ograniczony dostęp do światła słonecznego. Szklane wstawki powodują również, że drzwi wyglądają lekko, nie obciążając kompozycji wnętrza. Przeszklone drzwi optycznie zwiększą małe pomieszczenia, tworząc wrażenie przestronności. Dzięki nim również szybko będziemy mogli sprawdzić, co się dzieje we wnętrzu, bez konieczności ich otwierania.

Jakie rozwiązanie jest najlepsze?

Oczywiście nie sposób wskazać uniwersalne, najlepsze rozwiązanie. Drzwi powinny być dopasowane do wnętrza – do niektórych będą lepiej pasowały białe, inne lepiej sprawdzą się w otoczeniu fornirowanych, imitujących drewno, a z niektórymi wnętrzami najbardziej sprawdzą się kontrastowe rozwiązania. Najważniejsze jest, byśmy to my się dobrze czuli w ich otoczeniu.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here