zdolność kredytowa

Nawet jeśli nie planujemy obecnie zaciągać żadnych kredytów, nie jest powiedziane, że nie zmieni się to w przyszłości. Między innymi choroba czy zepsucie się ważnego sprzętu elektronicznego mogą sprawić, że będziemy potrzebowali ilości pieniędzy przekraczającej nasze możliwości finansowe. W takim wypadku częstym wyborem jest właśnie kredyt.

Jednak wbrew pozorom otrzymanie kredytu nie jest wcale takie łatwe i zdecydowanie warto poszerzyć swoją wiedzę na temat tego, co jest brane pod uwagę przez banki, aby zwiększyć swoje szanse. Zdolność kredytowa to jeden z najważniejszych czynników, które trzeba znać. Tylko co to właściwie jest zdolność kredytowa?

Zdolność kredytowa – co to jest?

Zdolność kredytowa pozwala ocenić, czy potencjalny kredytobiorca będzie miał możliwość terminowej spłaty zadłużenia. Jej brak oznacza, że dana osoba może mieć problem z regulowaniem raz na czas, zaś wysoka zdolność kredytowa oznacza, że nie powinny one stanowić dla niej problemu.

Banki przykładają dużą wagę do analizy zdolności kredytowej, ponieważ pozwala im ona zminimalizować ryzyko związane z udzielaniem kredytu. Odrzucając wnioski osób ze zbyt niską zdolnością kredytową, w dużej mierze chronią się przed stratami związanymi z nierzetelnymi klientami.

Co wpływa na zdolność kredytową? Można wskazać kilka najistotniejszych czynników, należy jednak pamiętać, że każdy bank może podejść do obliczania zdolności kredytowej nieco inaczej. W związku z tym zbyt niska zdolność w oczach jednego banku nie oznacza, że inny nie będzie skłonny udzielić nam kredytu. Przy obliczaniu zdolności kredytowej zwraca się uwagę przede wszystkim na:

  • wysokość dochodów i wydatków
  • posiadane kredyty i pożyczki
  • historię kredytową.

Wysokie zarobki wbrew pozorom nie gwarantują wysokiej zdolności kredytowej, jeśli wiążą się z równie wysokimi wydatkami. Również wysoka ilość kredytów i pożyczek może działać na naszą niekorzyść, nawet jeśli z niektórych z nich nie korzystamy (mowa tutaj o niewykorzystywanych kartach kredytowych lub kredytach odnawialnych).

Bardzo istotna jest również jak najbardziej pozytywna historia kredytowa. Wbrew pozorom całkowicie pusta historia kredytowa również nie jest rzeczą dobrą, ponieważ w takim przypadku bank nie jest w stanie ocenić wiarygodności klienta.

Pustą historię kredytową można spotkać przede wszystkim u ludzi młodych, która później okazuje się dla nich problemem, jeśli pierwszy kredyt będą chcieli wziąć na dużą kwotę. Wobec tego warto jak najszybciej wziąć i terminowo spłacić kredyt na bardzo niewielką kwotę lub przedmiot na raty 0%, aby posiadać jakiekolwiek pozytywne wpisy w BIK-u.

Wyliczanie zdolności kredytowej

Jak sprawdzić swoją zdolność kredytową? Najszybszym i najprostszym rozwiązaniem będzie skorzystanie z gotowych kalkulatorów. Znaleźć je można między innymi na stronach banków. Wystarczy, że uzupełnimy je niezbędnymi danymi (długość kredytu, jego oprocentowanie, kwota, nasze dochody i wydatki i inne), a natychmiast otrzymamy wynik.

Musimy pamiętać, że takie kalkulatory nie biorą pod uwagę między innymi naszej historii kredytowej, ponieważ nie mają do niej dostępu. Wobec tego na otrzymany wynik musimy patrzeć przez pryzmat tego, jak mogą na niego wpłynąć czynniki, których kalkulator nie wziął pod uwagę.

Brak zdolności kredytowej – co robić?

Brak zdolności kredytowej to problem, który dotyczy szerokiego grona Polaków. Czy to z uwagi na niskie dochody, złą historię kredytową czy inne czynniki, muszą się oni często liczyć z odmowami przyznania kredytów. Co w takiej sytuacji robić?

Możemy zwrócić się do doświadczonych doradców kredytowych, takich jak Habza Finanse. Ich kontakty na szczeblach decyzyjnych w bankach, wiedza i kwalifikacje sprawiają, że są oni w stanie pozyskać dla swoich klientów kredyty nawet w bardzo trudnych sytuacjach.

Warto także jak najszybciej rozpocząć proces poprawiania swojej zdolności kredytowej. W większości przypadków nie będzie on szybki i może wymagać pewnych wyrzeczeń, ale opłaci nam się, jeżeli w przyszłości znowu pojawi się potrzeba zaciągnięcia kredytu. Tylko jak podnieść swoją zdolność kredytową?

Można to zrobić na kilka sposobów. Rekomenduje się przede wszystkim zmniejszenie wydatków i liczby obecnych zobowiązań, przede wszystkim poprzez wcześniejszą spłatę małych kredytów lub pożyczek i zrezygnowanie z nieużywanych kart kredytowych lub kredytów odnawialnych.

Możemy także pomyśleć nad znalezieniem poręczyciela, czyli osoby, która w razie braku terminowych płatności rat kredytu będzie odpowiedzialna za ich spłacenie. Posiadanie żyranta podniesie naszą zdolność kredytową, ale należy pamiętać, że jego zdolność również musi być na zadowalającym poziomie.

Podsumowanie

Zdecydowanie warto wiedzieć, czym jest zdolność kredytowa, a także co jakiś czas sprawdzać, ile ona w naszym przypadku wynosi. Dzięki temu będziemy w stanie odpowiednio szybko zareagować i podnieść ją, aby mieć później mniejszy problem z uzyskaniem wymarzonego kredytu.

Brak zdolności kredytowej nie wyklucza całkowicie możliwości zaciągnięcia zobowiązania, ale wymagał będzie pomocy pośrednika kredytowego, którego znaleźć można tutaj: https://habzafinanse.com.pl. Samodzielne składanie wniosków o kredyt przy niskiej lub braku zdolności zakończy się zazwyczaj odmową, a także dalszym pogorszeniem naszej sytuacji.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here