zdolność kredytowa

Zdolność kredytowa https://habzafinanse.com.pl/zdolnosc-kredytowa/ to pojęcie w teorii znane każdemu, a w praktyce – różnie interpretowane. Warto posiadać na jej temat kompletną wiedzę, ponieważ czy tego chcemy, czy nie, prawdopodobnie w życiu nam się ta wiedza przyda. Mało jest takich osób, które nigdy nie zaciągną żadnego kredytu ani pożyczki, a wtedy zdolność kredytowa okaże się kluczowa. Chociażby kredyt hipoteczny jest bardzo popularny nawet wśród osób, które zazwyczaj od kredytów próbują się trzymać z daleka. W takim razie czym właściwie jest zdolność kredytowa i co się na nią składa? Jak ją podnieść, a jak można ją obliczyć?

Czym jest zdolność kredytowa?

Różnie można zdolność kredytową tłumaczyć, ale najłatwiej jest powiedzieć, że jest to zdolność kredytobiorcy do spłacenia całości zaciągniętego zobowiązania w wyznaczonym terminie. Co to oznacza w praktyce? Zdolność kredytowa pozwala oszacować, czy ktoś będzie w stanie regularnie i terminowo spłacać dany kredyt.

Każdy bank czy firma pożyczkowa przy wyznaczaniu zdolności kredytowej stosuje nieco inne przeliczniki i kryteria, ale niektóre z nich są uniwersalne. Jak łatwo się domyślić, zaliczają się do nich przede wszystkim dochody. Z różnych źródeł – jeśli pracujemy na pełen etat na podstawie umowy o pracę, ale do tego dorabiamy sobie po godzinach w innym miejscu na podstawie umowy o dzieło, warto o tym wspomnieć.

Bank jednak bierze pod uwagę także nasze wydatki. Czynsze, abonamenty, inne zobowiązania – wszystko, co w sposób ciągły opróżnia nasz domowy budżet. Jeśli więc po odliczeniu od naszego wynagrodzenia wydatków pozostaje niewielka suma, możemy się spodziewać, że prawdopodobnie kredytu po prostu nie otrzymamy, o ile nie wnioskowaliśmy o bardzo małą kwotę.

Na zdolność kredytową składają się także takie czynniki, jak historia kredytowa w Biurze Informacji Kredytowej czy forma zatrudnienia. Obecnie nawet praca na podstawie umowy o dzieło czy umowę zlecenie nie uniemożliwia automatycznie otrzymania kredytu, ale wciąż preferowana jest umowa o pracę, najlepiej na czas nieokreślony.

Inne, mniej oczywiste składniki zdolności kredytowej to chociażby wiek, wykształcenie czy stan cywilny.

Jak podnieść swoją zdolność kredytową?

Znalezienie lepiej płatnej pracy czy natychmiastowa spłata wszystkich pozostałych długów rzadko wchodzi w grę, kiedy zależy nam na podniesieniu swojej zdolności kredytowej. Są na to także inne sposoby, ale z reguły nie będą one szybkie.

Warto na przykład dokonać przeglądu wszystkich posiadanych zobowiązań. Może się okazać, że mamy zupełnie niepotrzebne karty kredytowe czy limity na koncie. Nawet jeśli ich nie używamy, to wciąż mają one negatywny wpływ na naszą zdolność kredytową.

W ramach podwyższania zdolności kredytowej można na przykład zaciągnąć niewielki kredyt, mniejszy niż ten, na którym nam zależy, lub zakupić tani przedmiot na raty, przykładowo sprzęt elektroniczny. Ważne jest, aby być w stanie go terminowo spłacać i w ten sposób gromadzić w BIK-u pozytywne wpisy.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here