ceramika do łazienki

Wymagania łazienki

Łazienka jest niezbędnym pomieszczeniem służącym nam do higieny i relaksu każdego dnia. Na codzień jest wielokrotnie wykorzystywana przez wszystkich mieszkańców. Wieczorami jest często miejscem relaksu oraz domowego spa. Dlatego niezwykle istotne jest jej funkcjonalne zaaranżowanie zapewniające komfort w codziennym życiu. Dodatkowo, aby móc się beztrosko odprężyć warto również zadbać o estetyczny i spójny wystrój.

W doborze mebli i urządzeń poza kryterium praktyczności istotne jest jak wizualnie się prezentują. To pomieszczenie również może zachwycać wyglądem i oddawać indywidualny styl mieszkańców.

Wyzwania w aranżacji łazienki dotyczą często między innymi niewielkiego metrażu, niestandardowego kształtu i ograniczeń związanych z hydrauliką. Poza tym ważne jest odpowiednie dobranie materiałów. Z powodu dużej wilgoci nie każdy surowiec będzie wskazany. Idealnym materiałem, odpornym na charakterystyczne dla łazienki czynniki zewnętrzne, jest m.in. ceramika.

Ceramika do łazienki – ogólna charakterystyka

Za odporność i wytrzymałość ceramiki odpowiada jej skład oraz proces powstawania. Ceramika do łazienki jest wyrobem otrzymanym w wyniku wypalenia odpowiednio uformowanej gliny. Jej historia sięga już ery kamienia, a mianowicie okresu paleolitu. Jej klasyczny proces powstawania odbywa się w paru etapach.

ceramika lazienka

Do produkcji wyrobów ceramicznych używa się między innymi: gliny, kwarcu, skalenia, tlenków glinu, węglików, borków, azotków, siarczków. Znajduje ogólne zastosowanie w budownictwie, hutnictwie czy transporcie. Powszechnie wykorzystywana jest również jako materiał wielu elementów wyposażenia domu. Właśnie elementami ceramicznymi aranżowane są łazienki oraz kuchnie.

Ceramika sanitarna

Ceramika sanitarna nazywana jest również nieściśle białym montażem. Jest to rodzaj ceramiki przeznaczonej głównie do takich pomieszczeń jak kuchnia i łazienka. Jej elementy  tradycyjnie są wykonywane z różnych rodzajów ceramiki pokrytej szkliwem. Termin nie dotyczy jednak płytek ceramicznych. Obejmuje ono takie urządzenia jak: umywalka, zlewozmywak, wanna, bidet, kompakt WC, brodzik ceramiczny.

Ceramika idealnym wyborem do łazienek

Nie tylko praktyczna ale i estetyczna. Oferowana przez producentów w różnych stylach, kolorach, wzorach. Poza płytkami ceramicznymi, które pełnić mogą również funkcje dekoracyjne występuje ona również jako urządzenia będące niezbędnym wyposażeniem łazienki. Jeżeli chodzi o dobór ceramiki sanitarnej, to jest między innymi: wanny ceramicznej, umywalki, kompaktu WC czy bidetu w ofercie występuje najczęściej w dwóch kolorach: czarnym lub białym.

ladna modna lazienka

Czarny kolor jest rzadziej wybieranym kolorem dlatego już na wstępie pomieszczenie zyska bardziej indywidualny i oryginalny styl. Jest ona ciekawym pomysłem dzięki któremu wnętrze zyskać może zarówno elegancję jak i klubowy klimat. Czarna ceramika jest obecnie jednym w największych trendów wnętrzarskich. Wanna czy umywalka w kolorze czarnym może okazać się elementem wystroju skutecznie przykuwającym wzrok.

Biała ceramika sanitarna może być równie atrakcyjnym wyborem. Idealnie sprawdzi się w małych pomieszczeniach nie przytłaczając ich. Dodatkowo będzie zawsze idealnie pasować do sprzętów w innych kolorach i wzorzystych elementów wystroju. Zapewni neutralne tło dla mających wyróżnić się dodatków.

Poza wyborem koloru, istnieje również duży wybór w kształcie urządzeń ceramiki sanitarnej. Szeroki wachlarz kształtów oraz form. Poza klasycznymi znaleźć można również bardziej ekstrawaganckie. Zabudowane, wolno stojące, podwieszane bądź w komplecie. Tworzone na wymiar i zamówienie umożliwią zagospodarowanie trudnej przestrzeni oraz zapewnią najoptymalniejszy układ mebli i sprzętu.

Płytki ceramiczne – sztuka w łazience

Obecnie jest wiele dostępnych rodzajów płytek ceramicznych. Przede wszystkim szeroki wybór dotyczy ich zewnętrznego wyglądu. Można zdecydować się na te w jednolitym kolorze, wzorzyste czy z motywem innych surowców. Np. motyw drewna idealnie odwzoruje jego naturalne usłojenie oraz różnorodny klimat. Płytki ceramiczne mogą również imitować kamień czy beton. Te z motywem roślinnym uczynią z łazienki niepowtarzalną przestrzeń i będą niezastąpionym elementem dekoracyjnym wnętrza.

nowoczesna lazienka

Zalety ceramiki w łazience

Ceramika jest przede wszystkim wytrzymałym, odpornym na wodę i ogień oraz szczelnym wyrobem. Urządzenia oraz płytki ceramiczne radzą sobie idealnie z wilgocią obecną w łazience. Są również łatwe w czyszczeniu i utrzymaniu w dobrym stanie przez długi czas. Dlatego jest to ekonomiczny wybór.

Dodatkowo powierzchnia ceramiki charakteryzuje się dużą gęstością i uniemożliwia przeżycie mikroorganizmom szkodliwym dla zdrowia oraz powodujących alergie. Jest ona w dużym stopniu odporna na zadrapania, porysowania czy blaknięcie. Dzięki dobremu przewodnictwu ciepła, płytki ceramiczne idealnie sprawdzą się łazience z ogrzewaniem podłogowym.

Źródło materiałów: Aranżacje wnętrz Deko-Rady.pl

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here