cechy lidera
Fot. Pexels.com

Prace polegające na zarządzaniu zespołami oznaczają przyjęcie na siebie dużej odpowiedzialności. Nie tylko w kontekście osiągania wyników dla firmy, ale również zgraniu zespołu i zapobiegania potencjalnym konfliktom. Nie każda osoba posiada jednak kwalifikacje i osobowość aby sprostać takiemu wyzwaniu. Jakie więc są właściwe cechy lidera?

 Przeczytaj też: https://www.dolcan.pl/cechy-dobrego-kierownika-kto-sprawdzi-sie-w-roli-lidera/

Cechy lidera

Osoba pełniąca stanowisko lidera z pewnością musi świecić przykładem dla swoich współpracowników. Warto więc, aby posiadała podstawowe cechy których od nich oczekuje. Zbiór ten powinien zawierać wiec przede wszystkim zdyscyplinowanie i samodzielność.

Osoba niezdyscyplinowana nie zdobędzie poważania wśród sumiennie pracujących podwładnych. Ważnymi cechami lidera są więc umiejętności zarządzania czasem i efektywnej organizacji własnej pracy.

Inną bardzo ważną rzeczą jest też empatia i umiejętność postawienia się w roli pracownika. Pozwala to rozumieć relacje między poszczególnymi osobami i zawczasu zapobiegać potencjalnym konfliktom. Co więcej, przełoży się to na umiejętność motywowania członków jego zespołu oraz rozpoznawania ich potrzeb zawodowych. Kto chciałbym pracować z odrealnionym szefem, który absolutnie nie rozumie perspektywy pracownika?

Jak zyskać cechy lidera?

Dobrym sposobem na rozwijanie w sobie umiejętności liderskich jest znalezienie sobie właściwego wzoru do naśladowania. Większość z nas nie ma problemu z przypomnieniem sobie osoby wykazującej cechy lidera, którą w przeszłości podziwialiśmy. W kluczowych momentach warto więc zadać sobie pytanie „co ta osoba zrobiłaby na moim miejscu?” i postępować podobnie.

Warto również otworzyć się na innych ludzi. Coraz częściej mówi się o tym, że aktywne słuchanie swojego rozmówcy to bardzo ważna umiejętność. W tym wypadku, pozwoli ona na zrozumienie oczekiwań i potrzeb otaczających nas osób, co z pewnością przełoży się na lepiej podejmowane przez nas decyzje w przyszłości.

Ważna jest także pewność siebie. Osoby które za nami podążają nie mogą mieć wątpliwości, że ich trud jest uzasadniony. Musimy więc potrafić ich w tym zapewnić. Wiara w siebie i asertywność powinny więc być wzmacniane na drodze samorozwoju dla każdej osoby, która chce być szanowanym liderem.

Zobacz też: http://www.activisio.pl/pozeracze-czasu-jak-sie-im-oprzec/

Artykuł powstał we współpracy z firmą Enpulse.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here