Jaki jest wpływ kształcenia zawodowego na rynek pracy?

0
wpływ kształcenia zawodowego na rynek pracy

Dzisiejszy rynek pracy przechodzi transformację, zmieniają się też wymagania pracodawców i umiejętności, których oczekuje się od kandydatów. Jaką rolę w tym systemie pełni kształcenie zawodowe?

Nowoczesne kształcenie zawodowe może stać się dla młodych ludzi atrakcyjnym wyborem, a pracodawcom zapewnić zmotywowaną i świetnie wykwalifikowaną kadrę. Dzięki temu rynek pracy na lokalnym i ogólnokrajowym poziomie może efektywnie się rozwijać i przynosić korzyści całej gospodarce.

Wyzwania współczesnego rynku pracy

Rynek pracy wciąż ewoluuje, a zapotrzebowanie na jedne grupy zawodowe maleje, na inne rośnie. Jednak oferta edukacyjna wielu szkół zawodowych nie odpowiada nowym wymogom pracodawców. Większość ogłoszeń o pracę wymaga od kandydatów doświadczenia w zawodzie i posiadania określonych umiejętności. Absolwenci szkół zawodowych często nie spełniają tych wymagań i w efekcie nie są w stanie znaleźć pracy, rośnie więc bezrobocie wśród młodych. Firmy z kolei narzekają na brak wykwalifikowanych talentów. Jak rozwiązać ten problem? Nowoczesne kształcenie zawodowe może odegrać ważną rolę w stwarzaniu młodym lepszych perspektyw zawodowych, a przez to pozytywnie wpływać na lokalny rynek pracy i krajową gospodarkę. Wszystko zależy od sposobu i jakości kształcenia. Dobry przykład płynie z Niemiec, gdzie od lat z sukcesem funkcjonuje dualny system kształcenia zawodowego.

Czym jest dualne kształcenie zawodowe? 

Dualne kształcenie zawodowe jest bardzo dobrze rozwinięte w Niemczech, ale zyskuje też coraz większą popularność w innych krajach, również w Polsce. Dlaczego? Dzięki dualnemu modelowi u naszego zachodniego sąsiada od lat utrzymuje się niska stopa bezrobocia wśród młodych osób, a pracodawcy mają dostęp do wykwalifikowanych talentów. System jest więc korzystny dla całego rynku pracy. Podstawą dualnego modelu jest efektywne połączenie nauki w szkole i praktycznych zajęć, które odbywają się w lokalnych firmach. Co ważne, uczniowie są traktowani jak pełnoprawni członkowie zespołu i otrzymują wynagrodzenie. Za wdrażanie ich w tajniki zawodu są odpowiedzialni instruktorzy praktycznej nauki zawodu. To często doświadczeni pracownicy firmy, którzy muszą posiadać odpowiednie uprawnienia pedagogiczne. Dwutorowa edukacja sprawia, że firmy mogą kształcić uczniów pod swoje potrzeby, a absolwenci od razu po ukończeniu szkoły są świetnie przygotowani do pracy w swoim zawodzie.

O sukcesie kształcenia w dualnym modelu decyduje m.in. sprawna współpraca pomiędzy placówką edukacyjną i przedsiębiorstwem. Ich zadaniem jest bowiem wspólne przygotowanie oferty edukacyjnej, która będzie dostosowywana do wymagań rynku. Wyspecjalizowane centra doradztwa, takie jak Edunet Poland, działające przy Polsko-Niemieckiej Izbie Przemysłowo-Handlowej, pomagają wdrożyć kształcenie zawodowe w przedsiębiorstwach oraz wybrać model współpracy najbardziej dopasowanego do potrzeb firmy. Specjaliści Edunet pomagają też zainteresowanym biznesom znaleźć szkołę partnerską i przeprowadzają szkolenie dla instruktorów praktycznej nauki zawodu.

Papier kraftliner z idealnymi parametrami wytrzymałościowymi

0
Kraftliner

Papier często jest brany pod uwagę w momencie, gdy trzeba coś zapakować. Nie tylko prezenty urodzinowe czy świąteczne wymagają takich działań, nierzadko jest to produkt niezbędny także w trakcie codziennych czynności, między innymi domowych, jak i tych, które wykonuje się we firmie. Od dobrego rodzaju papieru zależy, czy będzie z niego szeroki użytek. Papier pakowy o wysokiej przydatności i polu działania to między innymi kraftliner, wyprodukowany z celulozy jest produktem naturalnym, bezpiecznym dla człowieka i jego środowiska.

Dlaczego warto mieć go pod ręką zawsze, zarówno w domu, jak i we firmie?

Papier typu kraft został odkryty kilka lat temu i od tego czasu można go zauważyć wszędzie, czy to w magazynach, sklepach, czy gospodarstwach domowych. Nietrudno się dziwić tak dużemu zainteresowaniu, użytek z niego może zrobić zarówno osoba prywatna, jak i przedsiębiorca poszukujący solidnych materiałów do pakowania. Zaletą tego produktu jest to, że sprzedawany jest on w łatwych w użyciu arkuszach. Pocięte na odpowiednie elementy pozwalają na znacznie szybsze pakowania towaru. Docenia się to zwłaszcza w magazynach czy sklepach, gdzie każdego dnia trzeba zapakować dużą ilość produktów. Kraftliner papier pakowy występuje w różnych kolorach, popularnym jest kolor szaro-brązowy, ale także szary czy biały. W zależności od rodzaju i gramatury może mieć on delikatny połysk, który nadaje elegancji zapakowanym przedmiotom. Idealnie połączy się z innymi elementami służącymi do pakowania, na przykład wstążkami, sznurkami czy taśmami.

Profesjonalnie pocięte arkusze papieru typu kraft

Zastosowanie papieru pakowego typu kraft z każdym kolejnym rokiem zwiększa się. Odnalazł się on już w przemyśle spożywczym, meblowym, kosmetycznym. Można go używać do pakowania książek, dlatego często jest dostrzegalny w różnego typu punktach sprzedażowych o charakterze czytelniczym. Klient sam dobiera liczbę arkuszy, które są mu potrzebne w danym momencie oraz format. Papier kraftliner nierzadko wysyłany jest na paletach, znacznie ułatwiają one transport tego produktu przez to, że cechuje się on sztywnością. Można go wykorzystać do produkcji papierowych toreb czy to sklepowych, czy ozdobnych. Warto podkreślić, że jest to wyrób w pełni naturalny, ekologiczny, dlatego zyskuje tak dużą popularność, zwłaszcza wśród firm i osób, które chcą aktywnie wpierać ochronę środowiska i dbanie o rozwój planety. Z pewnością jest to wspaniały zamiennik toreb foliowych tak często długo zalegających na wysypiskach śmieci.

Sterowanie domu za pomocą telefonu?

0
Sterowanie domu za pomocą telefonu

Cenisz nowatorskie rozwiązania? Priorytetem jest dla Ciebie komfort i wygoda w domu? Twoje wnętrze powinno być nie tylko atrakcyjne pod względem wizualnym, ale też funkcjonalne? Idealnym rozwiązaniem jest dla Ciebie inteligentny dom! To nowość w naszym kraju, jednak w szybkim czasie podbija serca mnóstwa zadowolonych kobiet i mężczyzn. Najlepszym rozwiązaniem, aby cieszyć się inteligentnym domem jest zastosowanie specjalnej instalacji podczas stawiania budynku, chociaż istnieje możliwość, aby poprowadzić kable i umieścić niezbędne czujniki już podczas jego użytkowania. Co może zaoferować Ci to rozwiązanie?

Zakres działania systemu inteligentnego

Na dom inteligentny składa się bardzo wiele poszczególnych elementów – tak naprawdę, im więcej urządzeń jest ze sobą połączonych, tym koncepcja nabiera większego sensu. Co wchodzi w zakres systemów inteligentnych dla domu? Na przykład:

 • Ogrzewanie i klimatyzacja – sterowanie temperaturą i wilgotność to podstawowa funkcja, na którą decyduje się większość osób. We wnętrzu domu znajdują się czujniki, które obniżają temperaturę lub nawet zamykają okna po wyjściu domowników z domu, a następnie wracają do podstawowych parametrów, gdy są oni obecni. Ten ekonomiczny system pracy przynosi spore oszczędności.
 • Oświetlenie – czy Twój iPhone 12 Pro używany może być do włączania i gaszenia światła w inteligentnym domu? Jak najbardziej! Lampy mogą się nie tylko zdalnie zapalać i gasnąć, ale też zmieniać natężenie światła lub kreować odpowiedni nastrój – na przykład w holu czy jadalni. Dotyczy to zarówno oświetlenie wewnątrz domu, jak i na zewnątrz, a przykład przy wejściu do domu czy garażu. Dodatkowo przy pomocy lamp można stymulować obecność domowników, nawet jeżeli wyjechali na wakacje.
 • Monitoring budynku i alarm – system inteligentny odgrywa kluczową rolę, jeśli chodzi o bezpieczeństwo domowników. Dom może być wyposażony w szereg czujników, na przykład ruchu, dymu czy wilgoci. Domownicy mogą na bieżąco oglądać, co się dzieje w domu za pomocą monitoringu, nawet jeżeli są na urlopie. Nierzadko system taki wyposażony jest w jeden przycisk, który automatycznie wyłącza wszystkie nieużywane urządzenia, dzięki niemu możesz być pewny, że wyłączone jest żelazko czy piekarnik.
 • Rolety i system podlewania – to kolejne bardzo praktyczne rozwiązania. Można sterować roletami, aby zapobiegać nadmiernemu nasłonecznieniu lub zdecydować się na samoczynne opuszczanie żaluzji o konkretnej godzinie. System nawadniania dba o regularne podlewania trawnika czy innych roślin w najlepszych dla nich godzinach, na przykład o zmierzchu lub przed wschodem słońca.

Jak właściwe programy multimedialne mogą pomóc w rozwoju uczniów w szkole?

0
Jak właściwe programy multimedialne mogą pomóc w rozwoju uczniów w szkole

Technologia informacyjna pozwala na poszerzanie katalogu dostępnych środków dydaktycznych. Obecnie istnieje wiele rozwiązań, które były niedostępne jeszcze kilkanaście lat temu. Wiele z nich może uczynić proces edukacji efektywniejszym i ciekawszym dla uczniów. Dlaczego warto korzystać z programów multimedialnych? Jak mogą one pomóc w rozwoju uczniów?

Dopasowanie programu to trybu nauki

Niezależnie od tego, czy dany program multimedialny wykorzystywany jest w procesie kształcenia na poziomie szkoły podstawowej, czy w początkowych latach życia ucznia, oprogramowanie edukacyjne powinno być dostosowane do jego wieku i umiejętności. Połączenie dźwięków i obrazów w pierwszych etapach rozwoju przedstawia przestrzeń wokół ucznia w przyjemny sposób, dzięki czemu maluch szybciej uczy się komunikacji ze środowiskiem. Starszym uczniom programy multimedialne pomogą opanować nowy materiał, również z dziedzin, które nie są nauczane w szkołach (np. dodatkowy język obcy).

Rozwijanie uczniów na wielu płaszczyznach

Multimedialne programy edukacyjne od wydawnictwa SILCOM Multimedia pozwalają na naukę poprzez zabawę. Oprogramowanie pomaga rozbudzić kreatywność u uczniów, która jest szczególnie istotna w okresie dzieciństwa. Zakup programów jest możliwy z dofinansowaniem z programu Aktywna Tablica.

Interaktywne programy edukacyjne działają na urządzeniach takich jak tablica interaktywna, podnosząc efektywność nauczania. Dzieci uczą się chętniej i są bardziej zaangażowane w lekcje. Programy wspierające uczniów w nauce są szczególnie istotne w przypadku osób, które nie radzą sobie z wprowadzanym programem. Nie każdy uczeń od razu rozumie przekazywane treści. Zastosowanie dodatkowych materiałów wpływa więc bezpośrednio na jego komfort nauki.

Poprzez multimedialne programy edukacyjne zmienia się wzorzec nauczania. Odchodzi się od tradycyjnej pracy z książką i aktywności hamujących kreatywność na rzecz większego zaangażowania uczniów w lekcję. Nauczyciele stawiają na niestandardowe metody, starając się, aby ich wysiłek zaowocował lepszymi rezultatami. Warto również zaznaczyć, że praca interaktywna wiąże się z dużo mniejszym stresem. Uczeń nie boi się zabrać głosu w dyskusji czy dzielić się nietuzinkowymi pomysłami w obawie przed złą oceną. Strach przed danym przedmiotem pokazuje, że uczeń z czasem mniej przykłada się do nauki, stresując się swoimi wynikami w nauce. Programy interaktywne mają pomóc w budowie pewności siebie oraz przyspieszyć proces nauki. Nie warto pomijać również jakże istotnego zagadnienia, jakim jest praca własna ucznia. Wkład w naukę poza lekcjami jest równe istotny, co regularne uczęszczanie na zajęcia.

Miernik temperatury – co powinniśmy o nim wiedzieć?

0
miernik temperatury

Mierniki temperatury w Polsce cieszą się coraz większą popularnością. Nie ma w tym jednak niczego dziwnego, jeśli weźmiemy pod uwagę, jak szerokie zastosowanie ma to rozwiązanie. Warto posiąść podstawowe informacje na temat tych urządzeń- być może okażą się strzałem w dziesiątkę w naszym przypadku. Czym są mierniki temperatury? Jakie zastosowanie mają mierniki temperatury? Jaki miernik temperatury wybrać – bateryjny czy tablicowy? Odpowiedzi na te pytania znaleźć można w poniższym artykule, do którego przeczytania serdecznie zapraszamy wszystkich zainteresowanych czytelników.

Czym są mierniki temperatury?

Miernik temperatury to urządzenie, które współpracuje z czujnikami temperatury. Charakteryzują się tym, że posiadają stopień wejściowy o dużym wzmocnieniu, jednocześnie gwarantują kompensację temperatury zimnych końców, kompensację rezystancji doprowadzeń i linearyzację. Miernik temperatury z reguły ma ustalony już rodzaj czujnika temperatury, jednakże nieco bardziej zaawansowane modele mogą być konfigurowane w zależności od indywidualnych preferencji. Mierniki charakteryzują się tym, że są wykonywane przez profesjonalistów. Wykorzystywane są materiały wysokiej jakości, aby żywotność była zmaksymalizowana. Ofertę mierników można przejrzeć na stronie internetowej producenta – https://www.czaki.pl/kategoria-produktu/urzadzenia-kontrolno-pomiarowe/mierniki-temperatury/.

Jakie zastosowanie mają mierniki temperatury?

Warto zdawać sobie sprawę z tego, że pomiar temperatury ma ogromne znaczenie nie tylko w życiu codziennym, ale także w wielu branżach. Do przykładowych zaliczyć możemy chociażby laboratoria badawcze i przemysł. Pomiary mają różnorodne cele, w konsekwencji producenci zadbali o to, aby asortyment był możliwie najbardziej zróżnicowany. Mierniki możemy podzielić na różnorodne rodzaje. Z praktycznego punktu widzenia oznacza to, że pomiarów możemy dokonać zarówno bezdotykowo, jak i w sposób tradycyjny, czyli kontaktowo. Miernik temperatury powszechnie stosowany jest w rolnictwie, systemach ogrzewania, systemach wentylacji, motoryzacji.

Jaki miernik temperatury wybrać – bateryjny czy tablicowy?

Wiele osób zastanawia się, jaki miernik temperatury jest lepszym rozwiązaniem- bateryjny czy tablicowy. Odpowiedź na to pytanie nie jest jednoznaczna, bowiem wiele w tym przypadku zależy od naszych indywidualnych preferencji, a także od tego, w jakim celu urządzenie będzie wykorzystywane. Przykładowo jeśli jesteśmy zainteresowani wykonywaniem pomiarów w różnorodnych lokalizacjach, wówczas nieco lepsze okażą się egzemplarze bateryjne. Mierniki tablicowe sprawdza się podczas stale zachodzących procesów związanych z pomiarem.

Czym jest luteina i dlaczego powinna Cię interesować?

0
luteina

Prawidłowe funkcjonowanie narządu wzroku zależy nie tylko od regularnych badań i właściwej higieny oczu. Duże znaczenie ma również prawidłowa dieta, w której nie zabraknie niektórych unikatowych składników – m.in. luteiny. Czym ona jest? Dlaczego ma aż takie znaczenie dla funkcjonowania wzroku? Gdzie można go znaleźć?

Luteina to naturalny przeciwutleniacz o bardzo silnym działaniu, należący do grupy karotenoidów (m.in. obok zeaksantyny czy beta-karotenu). Znaleźć ją można głównie w warzywach (w mniejszych ilościach w owocach) i choć sama ma żółto-pomarańczową barwę, to paradoksalnie najwięcej zawierają jej intensywnie zielone liście. Dlatego głównie znajdziemy luteinę w jarmużu, szpinaku, sałacie, brokule, brukselce, groszku zielonym czy fasolce szparagowej – czyli warzywach, które nie każdy lubi i często dodaje do swojej diety. Dlaczego powinniśmy zatem w ogóle się nią interesować?

Luteina jest nie tylko silnym przeciwutleniaczem, co wiąże się z szeregiem korzyści dla naszego organizmu, ale również wykazuje się bardzo pozytywnym oddziaływaniem na oczy – obok zeaksantyny to jeden z dwóch przeciwutleniaczy obecnych w siatkówce oka, a dokładniej w plamce żółtej, której zwyrodnienie jest jednym z najczęściej występujących problemów w obrębie narządu wzroku. O ile nie ustalono rekomendowanego poziomu dziennego spożycia luteiny, ponieważ nie jest ona składnikiem niezbędnym do życia, to dostępne badania wskazują, że w co najmniej 6 mg tego przeciwutleniacza dziennie może przyczynić się do poprawy wzroku, a także spowalniać rozwój chorób i zmian zwyrodnieniowych oczu. Jej pozytywny wpływ na oczy może wynikać m.in. z ochrony siatkówki przed stresem oksydacyjnym (na który ten delikatny organ jest szczególnie narażony), a także istotny udział w budowie pigmentu plamkowego, chroniącego oko przed wpływem promieni UV i zmianami fotooksydacyjnymi. Inne badania wykazują również, że wysokie spożycie luteiny jest ważnym elementem profilaktyki zaćmy.

Czy warto rozważyć suplementację luteiną?

Większość badań wskazuje, że ilość luteiny, która przynosi zauważalne pozytywne efekty dla oczu to 6 do 14 mg dziennie. Tymczasem statystyczne spożycie tego przeciwutleniacza w diecie Europejczyka szacowane jest na około 2,2 mg na dobę (w USA nawet 1,7 mg). Jeśli więc nie jesteś miłośnikiem zielonych warzyw – jarmużu, szpinaku czy sałaty – to włączenie suplementacji luteiny mogłoby być naprawdę dobrym posunięciem, szczególnie jeśli zauważasz u siebie jakieś zmiany czy problemy w obrębie narządu wzroku.

Rozwód – jak się przygotować i gdzie złożyć pozew rozwodowy?

0
Rozwód

Rozwód to dość nieprzyjemne doświadczenie, do którego trzeba się dobrze przygotować. Niekiedy sprawy rozwodowe mogą się ciągnąć długimi miesiącami lub latami. W zdecydowanej większości przypadków niosą za sobą spore obciążenie emocjonalne i przykre przeżycia. Z racji tego warto pokusić się o profesjonalne doradztwo prawne, dzięki czemu nawet skomplikowane sprawy znajdą swoje pozytywne zakończenie.

Sprawa rozwodowa – jak się do niej przygotować?

Przygotowania do sprawy rozwodowej mogą być bardzo zróżnicowane. Po pierwsze warto zastanowić się nad tym, czy ta decyzja jest na pewno ostateczna i nie ma od niej odwołania. Ponadto należy porozmawiać na ten temat ze współmałżonkiem, ponieważ istnieje spora szansa na to, że małżeństwo zakończy się porozumieniem, a wyrok zapadnie na pierwszej lub drugiej rozprawie.

W bardziej skomplikowanych przypadkach nieocenioną pomocą okaże się adwokat Gdynia. Kancelaria podpowie zainteresowanemu klientowi na jakie rozwiązania może sobie pozwolić oraz jaka ścieżka będzie dla niego optymalna. Trudne sprawy wymagają powołania świadków, zgromadzenia dowodów oraz zasięgnięcie porady specjalisty. Najtrudniej będzie w przypadku małżeństw z dziećmi. W takiej sytuacji należy zadbać o ich dobro i porozumieć się w kwestii władzy rodzicielskiej oraz kontaktów z dziećmi. Inaczej zajmie się tym sąd.

Sprawa rozwodowa – gdzie składa się pozew? O czym trzeba pamiętać?

Osoby, które chcą wziąć rozwód i mają pewność, że ich decyzja jest w stu procentach trafna powinny złożyć pozew rozwodowy. Pozew składa się do właściwego sądu okręgowego. Trzeba pamiętać o tym, że należy w nim umieścić kilka podstawowych informacji:

 • oznaczenie sądu,
 • dane osobowe jednego, jak i drugiego współmałżonka,
 • ewentualne wskazanie małżonka, ponoszącego winę za rozkład pożycia małżeńskiego (lub zaniechanie orzekania o winie),
 • wskazanie, który z małżonków ma mieć powierzoną władzę rodzicielską,
 • wskazanie jak mają wyglądać ewentualne kontakty z dziećmi,
 • rozstrzygnięcie kwestii alimentacyjnych,
 • ewentualny podział majątku (np. korzystanie ze wspólnego mieszkania).

Jak widać rozwody Gdynia potrafią być bardzo skomplikowane, dlatego lepiej mieć u boku doświadczonego specjalistę, który zajmie się fachowym doradztwem i wypełnianiem formalności. Adwokat służy kompleksową pomocą i wsparciem na każdym etapie postępowania sądowego. Oczywiście pomoże również w stworzeniu wskazanego wyżej pozwu, tak aby nie było w nim żadnych błędów. Dzięki temu sprawa rozwodowa zostanie skierowana na właściwy tor.

Sondowania statyczne — kto je wykonuje? Na czym polega sondowanie statyczne?

0
sondowania statyczne

Badanie podłoża jest jedną z najważniejszych czynności przed rozpoczęciem każdej budowy. Aby skontrolować parametry gruntu używa się różnych metod, jednak najdokładniejszą a jednocześnie podstawową metodą badawczą używaną w Unii Europejskiej, jest sondowanie statyczne. Na czym dokładnie polega? I kto może je wykonać?

Co to jest sondowane statyczne?

Badanie gruntu jest bardzo ważne, ponieważ pozwala określić jego parametry i sprawdzić nośność podłoża. Jeśli musisz sprawdzić dokładnie różne właściwości gruntu, sondowanie statyczne jest ku temu najlepszą metodą. Najczęściej stosuje się je w przypadku podejrzenia, że wybudowanie na konkretnym podłożu budynku może być niebezpieczne. Różne badania gruntu, w tym sondowania statyczne wykonuje geodev.pl. Aby wiedzieć, jaki typ badania należy wykonać w konkretnym przypadku, warto skontaktować się z firmą i dopasować go do rodzaju budynku oraz gruntu.

Sondowanie statyczne polega, mówiąc w skrócie, na wprowadzeniu do gruntu specjalnego stożka, wyposażonego w system czujników. Stożek jest wbijany w podłoże ze stałą prędkością, co sprawia, że wraz z jego wgłębianiem się w powierzchnię można w rzetelny sposób zbadać różne rodzaje oporu. Badany jest także stopień zagęszczenia i plastyczności gruntów, oraz sam wskaźnik ich plastyczności, a także na przykład poziom zwierciadła wody gruntowej.

Wszystkie te parametry mogą określić zarówno obecną nośność gruntów i potencjalne ryzyko budowy konkretnej inwestycji na danym podłożu, jak i przewidzieć przyszłe zmiany w gęstości i przesuwaniu się gruntu.

Jakie są rodzaje sondowania statycznego?

Sondowanie statyczne dzielimy na sondowanie CPT oraz CPTU. Obydwa typy sondowań różnią się względem siebie rodzajem stożka wykorzystywanego do badań. Sondowanie CPT jest nieco mniej złożone i pozwala określić mniej parametrów gruntu. Natomiast sondowanie CPTU pozwala także na pomiar ciśnienia porowego gruntu, co sprawia, że w trakcie badania można określić między innymi spójność, wytrzymałość na ścinanie, czy też poziom zwierciadła wody gruntowej. To ostatnie może być istotne zarówno pod kątem instalacji, jak i ogólnego bezpieczeństwa budynku.

Warto zaznaczyć, że sondowanie CPT również jest przydatne i często stosowane, warto jednak w konkretnej firmie dowiedzieć się więcej odnośnie stosowanych technik.

Kto może wykonać sondowanie statyczne?

Sondowanie statyczne powinno być wykonywane przez firmy geotechniczne. Przed rozpoczęciem budowy każdej inwestycji potrzebne są analizy i badania gruntu. Zależnie od kategorii budynku może je wykonać geolog albo geotechnik – w przypadku budynku kategorii III, geologa musi już zastąpić geotechnik. Dlatego też wybierając odpowiednią firmę powinniśmy dobrze sprawdzić, czy pracują w niej specjaliści – zarówno geotechnicy, jak i geologowie. Każda z tych osób ma inne kompetencje, zakres ich prac jest jednak podobny. Dzięki współpracy w grupie, badania mogą zostać wykonane w sposób profesjonalny i dokładny.

Czy warto wdrażać automatyczne systemy magazynowe?

0
automatyczne systemy magazynowe

Mnóstwo firm posiada swoje własne magazyny bądź też wynajmuje lub dzierżawi tego typu obiekty. Nowoczesne magazyny wyposażone są w różnorodne urządzenia służące np. do przeładunku towarów. Ponadto w takim miejscu zatrudniony musi być odpowiednio przeszkolony personel. Dzięki magazynom możliwe jest regulowanie różnić między przepływami wydawanego a przyjmowanego towaru, jednak nie jest to ich jedyna funkcja. Specjaliści zajmujący się tą dziadziną nieustannie poszukują nowych sposobów na ulepszenie procesu magazynowania. Przełomowe mogą okazać się automatyczne systemy magazynowe.

Czym są automatyczne systemy magazynowe?

Automatyczne systemy magazynowe to sposób na usprawnienie działania tego typu obiektów. Dostosowuje się je do konkretnej branży oraz rodzaju towarów, które są magazynowane. Wysoko wyspecjalizowane firmy zajmują się tworzeniem własnych oraz partnerskich systemów automatyki magazynowej i transportowej, takie automatyczne systemy magazynowe projektuje i wdraża AIUT. Dzięki takiej współpracy można liczyć na rozwiązanie idealnie dopasowane do potrzeb.

Elementami automatycznych systemów magazynowych mogą być układnice, regały automatyczne windowe, windy, movery czy wózki typu shuttle. Wykorzystywane są także różne systemy transportowe (systemy rolkowe/pasowe, systemy transportu szynowego i zawieszkowego, autonomiczne pojazdy mobilne). Poza urządzeniami kluczową rolę pełni jednak sam system zarządzania magazynem, dzięki któremu możliwe jest zdalne zarządzanie procesami, takimi jak przyjęcia, kompletowanie oraz wydawanie towarów.

Czy warto wdrażać automatyczne systemy magazynowe?

Zalet wdrożenia automatycznych systemów magazynowych jest naprawdę wiele. Wśród nich warto wyróżnić zwiększenie efektywności procesów logistycznych, oszczędność powierzchni, eliminację przestojów, zwiększenie bezpieczeństwa, optymalizację głównego procesu produkcyjnego, a także wysoki i utrzymujący się na stałym poziomie standard realizacji zamówień. Ogromne znaczenie ma też możliwość zdalnego zarządzania procesami zamówień, w tym kompletowania ich oraz wysyłania. Ponadto wdrożenie systemu zarządzania magazynem pozwala na realizację nowych zleceń w trybie online. Dzięki niemu możemy także otrzymywać aktualne raporty i alerty o niskim stanie magazynowym. Dużą zaletą jest też bieżąca aktualizacja stanu magazynowego.

Najczęściej spotykane problemy związane z magazynowaniem

Mimo podejmowania ciągłych prób ulepszenia procesu magazynowania, osoby pracujące w tej branży ciągle spotykają się z różnego rodzaju problemami. Do najczęstszych trudności należą niedokładne stany magazynowe, nieefektywna kompletacja towarów, nieoptymalne wykorzystanie przestrzeni magazynowej, uszkodzone oraz przeterminowane produkty, a także wysokie koszty pracy. Jak widać, automatyczne systemy magazynowe są rozwiązaniem wszystkich wymienionych problemów.

Upadłość konsumencka – ile to kosztuje?

0
Upadłość konsumencka

Ogłoszenie upadłości konsumenckiej to jeden ze sposobów na wyjście z długów. Jest to rozwiązanie dla osób, które borykają się z poważnymi problemami finansowymi i nie są w stanie spłacić zaciągniętych zobowiązań. Zanim zdecydujesz się na ogłoszenie upadłości konsumenckiej, dowiedz się, ile to kosztuje. Zapraszamy do lektury!

Z jakimi kosztami wiąże się ogłoszenie upadłości konsumenckiej?

Pierwszą opłatą, jaką musi ponieść osoba, która chce ogłosić upadłość konsumencką, to opłata sądowa. Nie jest ona wysoka – wynosi bowiem 30 zł. Oczywiście jest to opłata obowiązkowa, która stanowi podstawę do tego, by sąd zajął się wnioskiem o ogłoszenie upadłości konsumenckiej. Opłatę należy wnieść na rachunek bankowy sądu, do którego kierowany jest wniosek.

Co więcej, składając wniosek, musisz mieć na uwadze, że to do Ciebie będzie należało pokrycie kosztów postępowania prowadzonego po ogłoszeniu upadłości konsumenckiej. Trudno jest jednak określić, jak wysokie będą, ponieważ zależy to od kilku czynników, a mianowicie od:

 • czasu trwania postępowania,
 • wysokości funduszów masy upadłości oraz stopnia zaspokojenia wierzycieli,
 • zakresu czynności podejmowanych przez syndyka w postępowaniu i stopnia ich trudności.

Warto jednak pamiętać, że ponoszenie tych kosztów nie zawsze jest konieczne. Kto może ubiegać się o zwolnienie z opłaty sądowej od wniosku o ogłoszenie upadłości konsumenckiej? Osoba, która dołączy do wniosku specjalny wniosek o zwolnienie z kosztów sądowych razem z oświadczeniem o stanie majątkowym i dochodach.

Upadłość konsumencka a wynagrodzenie radcy prawnego

W postępowaniu sądowym możesz wziąć udział samodzielnie lub razem z adwokatem czy też radcą prawnym. Musisz wiedzieć, że doświadczenie specjalisty jest w tym przypadku nieocenione i – jeśli tylko masz taką możliwość – zastanów się nad powierzeniem tej sprawy w ręce radcy prawnego czy adwokata. Zdecydowanie zwiększy to szanse na pozytywny przebieg postępowania. Szczególnie, jeśli ma on duże doświadczenie w takich tematach, jak upadłość konsumencka czy antywindykacja.

Co więcej, wiedza i doświadczenie prawnika będą pomocne także wtedy, gdy konieczne będzie wypełnienie szeregu dokumentów związanych z ogłoszeniem upadłości konsumenckiej. Jeśli chodzi zaś o koszty obsługi prawnej, są one zależne od wielu czynników i dla każdego klienta ustala się je indywidualnie. Najlepszym wyjściem będzie skontaktowanie się z kilkoma specjalistami i zapytanie o ceny u źródła.

Do jakiego sądu składa się wniosek o ogłoszenie upadłości konsumenckiej?

Wniosek o ogłoszenie upadłości konsumenckiej musisz złożyć do sądu upadłościowego, czyli do sądu rejonowego, który ma być sądem właściwym ze względu na Twoje miejsce zamieszkania. W momencie, gdy pismo trafi do sądu, zostaje ono sprawdzone pod kątem formalnym. Sąd weryfikuje, czy zostało poprawnie sporządzone i czy do wniosku dołączone są wszystkie niezbędne dokumenty. Jeśli czegokolwiek będzie brakowało, sąd wezwie Cię do przesłania brakujących dokumentów. W przypadku, gdy reprezentuje Cię radca prawny, to on zajmie się kwestiami formalnymi. Teraz sąd będzie mógł przejść do merytorycznego rozpoznania wniosku.

O co pyta sąd podczas rozprawy?

Jeśli sąd będzie miał wątpliwości, co do treści wniosku, wyznaczy termin rozprawy, a Ty masz obowiązek się na niej stawić. O co może pytać sąd podczas takiej rozprawy? Na przykład o to, w jaki sposób powstało Twoje zadłużenie, jak do niego doszło oraz jakie są tego przyczyny. Może zapytać również o to, jak obecnie wygląda Twoja sytuacja majątkowa.

Następnie sąd ma prawo wyznaczyć termin kolejnej rozprawy, by w międzyczasie ustalić wszystkie szczegóły i sprawdzić ważne kwestie. Ma to niewątpliwie wpływ na to, kiedy upadłość konsumencka zostanie ogłoszona. Sąd może również uznać, że nie ma podstaw do jej ogłoszenia. Wówczas wniosek zostanie oddalony, ale Ty masz prawo złożyć zażalenie do sądu II instancji.

ZOBACZ TEŻ