10 sposobów, w jaki języki mogą nam pomóc więcej zarabiać

0
3396

Znajomość języków obcych pomaga w karierze zawodowej – każdy słyszał to już na pewno wiele razy. Dużo ciekawiej robi się, gdy próbujemy zajrzeć nieco głębiej i przeanalizować konkretne sposoby, w jakie języki pomagają nam osiągać zawodowe sukcesy. Właśnie tego zadania podejmiemy się w dzisiejszym artykule. Oprócz najpopularniejszych sposobów, postaramy się odkryć także te mniej oczywiste.

Znasz już dobrze język obcy? A może dopiero planujesz naukę języka? Mamy nadzieję, że nasza lista zmotywuje Cię do jeszcze cięższej pracy, a nabyte umiejętności pozwolą na realizowanie jej kolejnych punktów.

 1. Dobra znajomość języka obcego przekłada się na wyższe zarobki

Mówi się, że co najmniej jeden język, zwłaszcza angielski, zna już prawie każdy. To nie do końca prawda. Tylko część deklarujących znajomość angielskiego posługuje się nim naprawdę dobrze. W rezultacie, taka umiejętność wciąż przekłada się na wyższe zarobki. Według danych Sedlak & Sedlak z roku 2016, osoby deklarujące znajomość angielskiego na poziomie zaawansowanym zarabiały ok. 30 proc. więcej od tych, które deklarowały poziom średnio-zaawansowany.

 2. Im więcej języków, tym lepiej

Z każdym kolejnym opanowanym językiem obcym, przeciętne zarobki wzrastają jeszcze bardziej. Według przytoczonego wyżej badania, znając jednocześnie język angielski i niemiecki, zarobimy ok. tysiąc złotych więcej niż w przypadku znajomości tylko jednego z tych języków.

 3. Stwórz stronę lub aplikację opartą o języki

Dziś na rynek trafia coraz więcej innowacyjnych usług związanych z nauką języków obcych. Stworzenie aplikacji lub strony internetowej zapewniającej dostęp do usługi także staje się coraz łatwiejsze. Zapoznaj się z takimi edukacyjnymi aplikacjami np. w sklepie Google Play lub AppStore – może wpadniesz na pomysł stworzenia nowej, która mogłaby osiągnąć komercyjny sukces?

 4. Dorabiaj jako tłumacz lub copywriter

Dzięki Internetowi, znalezienie zleceń dla tłumacza nie stanowi dziś najmniejszego problemu. W wielu przypadkach, nie jest potrzebne do tego kierunkowe wykształcenie. Prócz tłumaczeń, możesz też pisać artykuły i inne formy pisemne w obcym języku – takie zlecenia są często znaczniej lepiej płatne niż podobne w języku rodzimym.

 5. Twórz oryginalne treści edukacyjne

Wiele firm, serwisów internetowych i wydawnictw poszukuje i kupuje ciekawe, oryginalne treści edukacyjne na potrzeby swoich projektów. Jeśli takie stworzysz, możesz potencjalnie zainteresować nimi takie firmy.

 6. Opowiadaj obcokrajowcom o życiu w Polsce

Jeśli mieszkasz w Polsce, a równocześnie bardzo dobrze władasz językiem obcym, możesz wykorzystać tę sytuację, by opowiadać zagranicznym odbiorcom o różnorakich tematach związany z Polską. Zaskoczy Cię, jak wielu osób to interesuje! W końcu Polska to coraz ważniejszy punkt na turystycznej i gospodarczej mapie Europy i Świata. Do zrealizowania tego pomysłu najlepiej sprawdzi się vlog, np. na platformie YouTube. Jeśli taki vlog stanie się popularny, jako jego twórca będziesz mógł czerpać zyski z reklam w serwisie, które są w dużym stopniu zależne od liczby wyświetleń filmów.

 7.Stwórz bloga/vloga językowego

Możesz też stworzyć bardziej tradycyjnego bloga/vloga językowego, na którym będziesz nauczał języka. Nawet jeśli nie będzie on generował bezpośrednich zysków (choć jak najbardziej jest to możliwe w przypadku uzyskania dużej popularności), poprawi on twoją pozycję jako autorytetu w danej dziedzinie i znacznie ułatwi poszukiwania uczniów zainteresowanych Twoimi usługami.

 8. Ucz języka za granicą

Języka możesz też uczyć za granicą. Kraje takie jak Chiny czy Indie ciągle poszukują obcokrajowców gotowych do przeprowadzki i uczenia języka na miejscu. Na potwierdzenie umiejętności często wystarczy certyfikat językowy.

 9. Wykorzystaj Internet, by znaleźć uczniów

Dzięki Internetowi, łatwo można znaleźć uczniów zainteresowanych korepetycjami z języka obcego. Prócz wspomnianego bloga, który będzie przyciągał zainteresowanych, warto rozważyć też  serwisy z ogłoszeniami. Same lekcje można też prowadzić za pośrednictwem internetowych komunikatorów (np. Skype).

 10. Szukaj intratnych i unikatowych propozycji pracy

Znając stosunkowo rzadką kombinację języków (włączając w to język rodzimy) oraz innych zawodowych umiejętności, możemy stać się łakomym kąskiem dla różnorakich firm poszukujących pracowników. Warto rozglądać się za ofertami pracy z odległych, ale często oferujących znakomite warunki finansowe miejsc. Taka oferta może też okazać się przygodą życia!

Co sądzicie o naszej liście? Macie jeszcze inne pomysły na wykorzystanie języków obcych w karierze? Zachęcamy do komentarz

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here