Znaczenie skupu złomu w gospodarce

Skup metali zwykle kojarzy się nam z dużymi złomowiskami starych aut i maszyn. Okazuje się jednak, że metale nietypowe, w tym metale szlachetne, takie jak, platyna czy metale szeroko używane w elektronice i w przemyśle chemicznym, przede wszystkim wolfram i pallad, także są często skupowane i odzyskiwane. Zajmują się tym specjalistyczne firmy przykładowo zlomskup.eu posiadające odpowiedni sprzęt do oceny ilości metali nietypowych w złomie i znajomość procesu ich odzysku.

Bez metalu ani rusz

Obecnie na świecie, wskutek nadmiernej eksploatacji złóż, dostępne jest coraz mniej metali szlachetnych i metali powszechnie stosowanych w przemyśle w procesach katalitycznych i w przetwórstwie stali i, co bardziej oczywiste, w jubilerstwie. Metale szlachetne czyli platynowce (ruten, rod, pallad, osm, iryd, platyna), srebro i złoto, prawie nie reagują z innymi pierwiastkami, przez co odporne są na korozję i dlatego są powszechnie stosowane w przetwórstwie, wszędzie tam, gdzie wskazana jest wysoka odporność chemiczna. Metale rzadkie, z kolei, znalazły wykorzystanie w przemyśle ciężkim i elektronicznym, ze względu na ich właściwości chemiczne, w tym dobre przewodnictwo termiczne i elektryczne, zdolność łączenia się z innymi metalami w stopy, co z kolei daje możliwość poprawy własności mechanicznych wytworzonych przedmiotów.

Cenne surowce

Bez wolframu czy palladu nie można sobie w chwili obecnej wyobrazić przedmiotów powszedniego użytku w tym stopów twardej stali, żarników żarówek, wielu lamp samochodowych. Ponadto wolfram jest bardzo wytrzymały na działanie silnych i żrących odczynników chemicznych co znacznie rozszerza możliwości jego użytkowania.

Podobnie jest w przypadku platyny, która jako metal szlachetny naturalnie występuje znacznie rzadziej niż złoto. Jej stosowanie nie kończy się na dobrze znanym nam złotnictwie i oprawie brylantów. Twardości i chemiczna wytrzymałość platyny wykorzystywana jest przede wszystkim w przemyśle samochodowym, do wytwarzania katalizatorów, w laboratoriach chemicznych oraz w w przemyśle elektrotechnicznym. Odzysk platyny z wszelkiego rodzaju sprzętów używanych w laboratoriach, termopar, katalizatorów umożliwia częściowy zwrot inwestycji poczynionej w ich zakup, już po okresie ich eksploatacji.

Oprócz doskonale nam znanych metali szlachetnych, recyklingowi podlega także tytan, który w związku ze swą dobrą wytrzymałość mechaniczną i małą wagę, znalazł wykorzystanie w przemyśle samochodowym i lotniczym. Dlatego też najczęstszym źródłem złomu tytanu są części samochodowe, w tym tłumiki lub części lotnicze np. turbiny. Źródłem tytanu mogą być także elementy używane w medycynie, przemyśle zbrojeniowym i oczywiście biżuteria.

Nie tylko względy zysku przemawiają za recyklingiem metali szlachetnych i rzadkich. Dużą rolę pełni tu ekologia i ochrona środowiska naturalnego. Wyrzucanie części zawierających wcześniej opisane metale jest wyraźnym marnotrawstwem, za to ich recykling umożliwia powrót metali do obrotu i ponowne wykorzystanie, bez utraty ich właściwości.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here