nazwa firmy

Wybór nazwy firmy jest naprawdę poważny. Będzie to trwała wizytówka Twojej działalności. Postaraj się, aby była ona jednocześnie oryginalna, ale również powiązana z rodzajem biznesu, jaki prowadzisz. Czy imię i nazwisko jest to dobry pomysł w przypadku prowadzenia działalności gospodarczej na rzecz byłego pracodawcy? Być może nie jesteś osobą kreatywną i nie lubisz używać fantazyjnych nazw. Dla niektórych firm jednak same imię i nazwisko może być nieco nudne i nierozpoznawalne. Chcąc się wyróżnić, musimy przyciągnąć uwagę potencjalnych klientów. Musimy pamiętać przy wyborze nazwy, że istnieją granicę, których lepiej nie przekraczać. Marketing nie jest przecież zjawiskiem zabawnym. Żarty w przypadku nowo otwartej firmy mogą skończyć się niepowodzeniem. Dodatkowo mogą również sceptycznie nastawić potencjalnego inwestora, do współpracy z Twoją firmą.

Przeczytaj też: https://www.wsb.com.pl/jak-wybrac-nazwe-firmy/

Jaką nazwę wybrać dla firmy jednoosobowej?

W przypadku takiej firmy, bardzo dobrym rozwiązaniem jest skorzystanie z imienia i nazwiska. Jest to dobre, ponieważ tylko Ty należysz do firmy. Firmy jednoosobowe również kojarzą się z formą sprzedażową lub też internetową. W takim przypadku nadanie w firmie nazwy swojego imienia i nazwiska będzie bardzo na miejscu

Jeżeli zastanawiamy się nad założeniem działalności gospodarczej, we wniosku o wpis do Centralnej Ewidencji i Informacji o Działalności Gospodarczej, interesuje nas rubryka nr 06: „Firma przedsiębiorcy, którego wniosek dotyczy”. Jest to miejsce na nazwę dla Twojego biznesu.

W jaki sposób wybrać nazwę dla firmy?

Oto kilka podstawowych zasad, o których musisz pamiętać:

• Nazwa firmy musi zawierać przynajmniej imię i nazwisko, dopuszczalny jest również pseudonim

• Nazwa firmy przedsiębiorcy powinna odróżniać się od innych

• Nazwa firmy musi być oryginalna i niepowtarzalna

• Nazwa firmy nie może wprowadzać w błąd

Jak wygląda to na przykładzie?

Jeżeli jesteśmy właścicielami firmy transportowej możemy nazwać firmę swoim imieniem i nazwiskiem. Dla przykładu może być to: ” Jan Kowalski „. Dodatkowo możemy dołączyć do imienia i nazwiska słowo „transport”. W ten sposób otrzymamy: ” Jan Kowalski transport „. Do tego wszystkiego możemy jeszcze dodać nazwę miasta w którym oferujemy swoje usługi. Nie jest to jednak konieczne. Jak widzimy możliwości jest naprawdę bardzo dużo. Pamiętajmy jednak, że nazwy firmy będziemy używać we wszystkich dokumentach prowadzonych dla naszego przedsiębiorstwa. W CEIDG, czyli Centralnej Ewidencji i Informacji o Działalności Gospodarczej Znajdziemy się tylko pod jednym wpisem. Nie możemy zarejestrować kilku działalności gospodarczych.

Czy nazwa firmy można zmienić?

Można ją zmienić w dowolnym momencie zmieniając dane firmy w CEIDG. Jedyną wadą jest to, że imię i nazwisko, które zostały użyte w nazwie firmy musi tam pozostać. Więc jeśli twoja firma nazywała się: „Jan Kowalski transport Speed ” , to firma może ulec zmianie na np. „Jan Kowalski”, „Jan Kowalski Speed”. 

Co zrobić zanim wybierzemy nazwę dla naszego biznesu?

Przed wybraniem nazwy musisz wiedzieć, że: 

• Nie posiadasz całkowicie wolnej ręki przy wyborze nazwy dla swojego przedsiębiorstwa, ponieważ niektóre człony nas są zastrzeżony wyłącznie dla podmiotów świadczących określony usługi. Są to na przykład: „Klinika”, „Bank”, „Towarzystwo ubezpieczeń”. 

• Oczywiste jest, że nie wolno Ci podawać nazw podszywających się pod inną firmę. Jeżeli prowadzisz firmę zajmującą się produkcją obuwia, nie wolno Ci użyć nazw „Adidas” czy „Nike”.

Koniecznie sprawdź dostępność wybranej przez siebie nazwy. Dzięki temu unikniesz kłopotów oraz zarzutów o nieuczciwą konkurencję. Jedyne co należy zrobić to wpisać ją w wyszukiwarkę firm w bazie CEIDG oraz KRS. Z pewnością ułatwi wam to życie w przyszłości.

Zobacz też: http://www.activisio.pl/wszystko-co-musisz-wiedziec-o-leasingu/

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here