Jak produktywnie spędzić czas z dzieckiem?

0
969

Budowanie dobrych relacji ze swoimi dzieci to bardzo przyjemny, ale i wymagający proces. W końcu żyjemy w świecie, w którym każdy z nas narzeka na brak czasu. Dni mijają niezwykle szybko i są wypełnione głównie pracą. Co więc zrobić, aby regularnie spędzać czas z pociechami oraz dlaczego jest to ważne?

Budowanie relacji z dzieckiem – dlaczego jest ważne?

Spędzanie czasu ze swoimi dziećmi to wręcz konieczność, aby czuły się kochane oraz pewne siebie. Maluchy bardzo szybko dorastają, a rodzice odgrywają ogromną rolę w tym, jakimi ludźmi się staną. Niestety jednak rzeczywistość nie zawsze wygląda tak, jak powinna – rodzice całe dnie poświęcają na pracę, a wieczorem czują się przemęczeni i marzą tylko o wypoczynku. Natomiast dzieci po powrocie ze szkoły zaszywają się w swoich pokojach i spędzają czas przed urządzeniami elektronicznymi. Jednak wiele badań pokazuje jednoznacznie – wspólne spędzanie czasu niesie za sobą mnóstwo korzyści. Uważa się, że wtedy dzieci są w mniejszym stopniu narażeni na uzależnienia oraz  łatwiej nawiązują dobre relacje z bliskimi. Przytulanie się i szczere rozmowy sprawiają, że dzieci cieszą się poczuciem bezpieczeństwa, bliskości i intymności – wyrastają więc na dojrzałych i stabilnie emocjonalnych ludzi. Co więcej, poprzez wspólne spędzanie czasu, rodzice mogą przekazać dzieciom swoje wartości oraz nauczyć ich ważnych umiejętności życiowych.

Jak spędzać czas z dzieckiem?

Wspólne spędzanie czasu z dzieckiem jest niezwykle ważne, jednak potrafi być dużym wyzwaniem – szczególnie, jeżeli przez jakiś czas o tym nie pamiętaliśmy. Jak więc dokonać zmian w życiu waszej rodzinie? Doskonałym pomysłem jest wspólne spożywanie posiłków – warto postawić sobie cel, aby to robić przynajmniej raz dziennie. Swoboda atmosfera sprzyja przyjaznym rozmowom. Aktywności fizyczne też mają bardzo dobry wpływ zarówno na najmłodszych, jak i dzieci – przykładem może być wyjście na spacer, przejażdżka rowerową czy basen. Wspólne planowanie wakacji przynosi doskonałe wyniki. Jeżeli na dworze pada deszcze można postawić na gry planszowe – wyśmienitą propozycją jest gra karciana krzyżówka. Słuchanie muzyki, tańczenie czy karaoke to kolejne propozycje, które przypadną do gustu całej rodzinie. Tak naprawdę istnieje mnóstwo możliwości, aby spędzać czas z dzieckiem – wystarczy jedynie odrobinę woli i starań, aby dom stał się miejsce pełnym kochających się osób. Warto o tym pamiętać, szczególnie, że dzieci bardzo szybko dorastają – często rodzice zanim się spostrzegą, ich maluchy są już nastolatkami, które wrócą opuszczą dom i rozpoczną własne życie.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here