Granty dla nauczycieli

Zawód nauczyciela wymaga zaangażowania, gotowości do ciągłego rozwoju i kształcenia na nowych polach oraz dużych pokładów kreatywności. Potrzeba nie lada pomysłowości i chęci, aby przekazywać wiedzę w ciekawy i niestandardowy, a jednocześnie skuteczny sposób.

Czym jest program Edukacja Inspiracja?

Od nauczycieli zależy to, jaką wiedzę będą posiadały dzieci oraz czy będą chodziły do szkoły chętnie i z zapałem, czy traktowały lekcje jako nudny obowiązek. Ich rola w życiu młodych osób jest bardzo duża, z tego względu warto doceniać ich zapał oraz wkład w realizowaną podstawę programową. Jednym ze sposobów na takie docenienie oraz wyróżnienie jest program Edukacja Inspiracja, prowadzony przez Fundację EFC, wspierającą rozwój edukacji w Polsce. W ramach programu Edukacja Inspiracja przyznawane są granty dla nauczycieli z małych miejscowości, którzy realizują własne, autorskie programy nauczania. Jest on przeznaczony dla nauczycieli zatrudnionych w szkołach podstawowych.

Do tej pory w ramach projektu przyznano nagrody 49 nauczycielom, którzy zrealizowali aż 667 projektów. Wzięło w nich udział ponad 1100 uczniów z 13 województw. Na granty przyznano ok. 200 000 zł. Trzeba przyznać, że liczby wyglądają imponująco i bez wątpienia mogą stanowić zachętę do stworzenia własnego, autorskiego projektu.

Kto może wziąć w nim udział?

Do udziału w programie mogą zgłaszać się wszyscy nauczyciele uczący w szkołach podstawowych, pochodzący z niewielkich miejscowości. Samodzielnie zgłaszają oni pomysły na swoje projekty edukacyjne, nikt nie narzuca im tematu, ani sposobu realizacji. Wszystko zależy od ich kreatywności i pomysłowości. Ważne, aby pozwalały dzieciom i młodzieży na rozwijanie ich umiejętności, pasji oraz zainteresowań. Komisja oceniająca programu Edukacja Inspiracja zwraca szczególną uwagę na realizację projektów odpowiadających na potrzeby lokalnej społeczności, uczące współpracy oraz zaangażowania społecznego oraz wychodzenie poza przyjęte standardy  edukacji.

Jest to doskonały sposób na docenienie nauczycieli oraz danie im narzędzi do samodzielnego kreowania programu, który chcą realizować. Przyznany grant jest nie tylko wyróżnieniem, ale również motywacją do dalszego działania. Oprócz wsparcia finansowego, nauczyciele, którzy zakwalifikują się do programu Edukacja Inspiracja, mogą liczyć na wsparcie merytoryczne w formie szkoleń i warsztatów.

Do tej pory odbyły się 3 edycje programu. Więcej na temat programu Edukacja Inspiracja można dowiedzieć się ze strony internetowej https://efc.edu.pl/programy/edukacja-inspiracja.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here