Czym się zajmuje operator CNC?

Obecnie obróbka CNC ma tak szerokie zastosowanie, że ciężko wyobrazić sobie pracę bez jej obecności. Właśnie z tego powodu rośnie zapotrzebowanie na specjalistów z tej dziedziny. Dobry kandydat na to stanowisko powinien charakteryzować się dobrą wiedzą w zakresie frezarek CNC i musi on posiadać odpowiednie kwalifikacje. Zobaczmy, jakiego typu wiedza jest konieczna i skąd zdobyć odpowiednie doświadczenie i kwalifikacje, aby móc pracować w tym zawodzie.

CNC- podstawy

Na czym polegają mechanizmy funkcjonowania klasycznej maszyny CNC? Jest to układ sterowania numerycznego. Działa on na bazie minikomputera o konkretnym zaprogramowaniu. CNC sprawdza się w obróbce płaszczyzn, przy której obowiązkowa jest precyzja na najwyższym poziomie. Podstawowymi zadaniami maszyn CNC jest frezowanie, wiercenie, toczenie itp.

Kwalifikacje operatora CNC

Ważnym aspektem wiedzy o maszynach CNC jest umiejętność ich wykorzystywania. Każdy kandydat na operatora CNC powinien swobodnie posługiwać się maszyną i mieć szeroką wiedzę merytoryczną w tej dziedzinie, do której zalicza się umiejętność wyboru potrzebnych tworzyw, programowanie i serwisowanie urządzenia, oraz koordynowanie od początku do końca procesu obróbki. Ważnym jest umiejętność analizowania zużycia maszyn wraz z narzędziami, opracowywania technologicznego obróbki opartych na projektach i detalach i modyfikacji programów. Darmowy kurs na operatora CNC dostępny jest w serwisie EBMiA Wiedza – https://www.ebmia.pl/wiedza/porady/budowa-i-sterowanie-maszyn-cnc/podstawy-obrobki-cnc-dla-operatorow-cz-1/

Wykształcenie

Aktualnie można znaleźć kursy, który umożliwiają osobom zainteresowanym tym zawodem zdobyć odpowiednie kwalifikacje do pracy. Poza kursami podstawowymi możemy brać udział w kursach specjalistycznych, które pomogą poszerzyć horyzonty i na bieżąco poszerzać swoją wiedzę i podnosić kwalifikacje. Tematyką takich kursów może być obsługa frezarki, lub tokarki. Cena takiego kursu zaczyna się od 2000 zł, a zamyka się mniej więcej przy 3000 zł. Koszt kursu zależny jest od placówki, jej lokalizacji i zakresu przerabianego materiału.

Artykuł przygotował sklep EBMiA.pl oferujący części do maszyn CNC i automatyki przemysłowej jak różnego typu przekaźniki i styczniki – https://www.ebmia.pl/automatyka-przekazniki-styczniki-c-197_1023.html

EBMiA.pl

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here